Neka zemlja traži PCR, a neka antigenski test: Koja je tačno razlika među njima?

 ≫ 
  • 1
Institut Torlak, testiranje na korona virus, kovid, PCR Foto: Marko Jovanović

Antigenski testovi ili PCR? Koja je zapravo razlika između njih i da li će zaista biti priznati prilikom prelaska granice ili jedni ili drugi, pitanja su na koja mnogi žele da saznaju odgovore. 

Kao što smo se prvi put susreli sa korona virusom i celokupnom situacijom, tako su mnogi i prvi put čuli za ovakve testove.

Pa da pokušamo da razjasnimo koja je zapravo razlika između njih - i u načinu uzimanja uzorka i u pouzdanosti.

Metode utvrđivanja postojanja korona virusa

Pre nego što se pozabavimo definisanjem razlika između PCR i antigen testova, neophodno je da znamo i da postoje tri metode pomoću kojih se može utvrditi da li u organizmu postoji infekcija korona virusom.

Molekularno-genetičke metode su one koje podrazumevaju PCR testiranje, dok su mikrobiološke one koje se tiču antigen testova. Postoje i takozvane serološke, odnosno imunološke.

Uz pomoć seroloških testova se može utvrditi da li u organizmu postoje antitela, koja se proizvode u organizmu kao odgovor na prisustvo virusa. Detekcija IgM i IgA klase antitela u serumu već nedelju dana posle pojave prvih simptoma, može, kod sumnje na ovo oboljenje, biti značajna za dijagnozu kovid 19.

PCR testovi na korona virus

S obzirom na to da je u pitanju metoda koja se koristi kako bi se dokazalo prisustvo specifičnih gena, u ovom slučaju SAR-CoV-2, odnosno molekula DNK, to najpre mora biti izvršena takozvana reverzna transkripcija. Sve to zato što je materijal ovog virusa u obliku molekula RNK, tako da konkretni genetički materijal mora uz pomoć pomenute procedure da bude „prepisan“ u DNK molekul.

Postupak kasnije podrazumeva da se milijardu puta moraju umnožiti takvi molekuli, jer jedino tako može biti detektovano eventualno prisustvo virusa. Uz odgovarajuće postupke će biti umnoženi, a zatim i detektovani upravo geni koji su karakteristični za ovu varijantu korona virusa.

Reč je o metodi koja je pouzdana jer se detektuju samo testirani virusi. Jednostavno rečeno, svi ostali srodni korona virusi neće biti detektovani, iako pripadaju istoj grupi, već samo oni koji jesu predmet testiranja.

Iako je pouzdanost PCR testa na visokom nivou, postoji mogućnost da uzorkovanje ne bude izvršeno na odgovorajući način ili da je virus već „krenuo dalje“ i otišao u pluća, u kom slučaju on neće biti detektovan.

Klinička senzitivnost, odnosno osetljivost PCR testa se procenjuje na 70 do 98%, što u velikoj meri zavisi i od toga u kojoj fazi je infekcija.

Ovi testovi se za sada isključivo rade u okviru državnih laboratorija, koje su referentne u našoj zemlji.

Antigenski testovi na kovid 19

Takozvani brzi testovi su usmereni na otkrivanje proteina jezgra virusa, odnosno SARS-CoV-2 antigen. A oni se obično nalaze na nosnom delu ždrela.

Za dobijanje rezultata ovog testa je potrebno sačekati između 10 i 30 minuta.

Ovakvi testovi daju najsigurnije rezultate kod pacijenata kod kojih postoji visoko virusno opterećenje. Uz pomoć antigen testova se rano može uspostaviti dijagnoza kod najinfektivnijih pacijenata, i to primarno kod onih kod kojih su se 5 do 7 dana ranije javili određeni simptomi infekcije.

Treba naglasiti da i ovi testovi zadovoljavaju kriterijume Svetske zdravstvene organizacije, ali zbog pouzdanosti je uvek utvrđenu infekciju nakon urađenih antigen testova dobro potvrditi uz pomoć PCR testa.

Osetljivost ovakvih testova se procenjuje na 87,5%.

Bris se uzima iz ždrela, odnosno iz njegovog nosnog dela. U pitanju je potpuno automatizovani test, čime je mogućnost postojanja  ljudske greške smanjena na minimum. Ovakvi testovi mogu biti urađeni i u brojnim privatnim laboratorijama.

Video: Lončar: Mere na granici zavisiće od epidemiološke situacije

(Aleksandra Blažević/Telegraf.rs)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Desha

    5. februar 2021 | 05:26

    Ajde više ,dosadili ste i Bogu i narodu sa tim testovima. Nisu pouzdani i tačka. I SZO vam to kaže,a vi i dalje trubite o njima kao da su nezamenljivi,zašto? Sram vas bilo više.....

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA