Premijera predstave "Pravićemo nešto o ratu, rodu i slobodi" 25. avgusta u KCB
Premijera predstave dužeg naziva "Pravićemo nešto o ratu, rodu i slobodi, zvaće se: Šta bi rekla Čelsi meni" tandema autora - rediteljke Irene Ristić i glumca Đorđa Živadinovića Grgura, biće održana 25. avgusta u Podroom galeriji Kulturnog centra Beograda.
Reprize izvođenja na istom mestu će biti 26. i 27. avgusta od 20 sati.
Obaveštajni vojni analitičar Bredli Mening obelodanio je 720 000 poverljivih dokumenata 2010. godine i putem "Vikiliksa" otkrio javnosti kako američka vlada vodi ratove u Avganistanu i Iraku, i kako se tretiraju zarobljenici u zatvorima kao što je Gvantanamo.
Uskoro je to i na svojoj koži osetio, jer je nakon hapšenja podvrgnut brutalnoj torturi, suočen sa 22 optužbe od kojih je najgora - pomaganje neprijatelju, nosila opasnost od smrtne kazne ili doživotne robije.
Prvi put u istoriji američkog pravosuđa, sudski proces povodom otkrivanja državnih tajni okončava se presudom od 35 godina zatvora, ali se njena borba nastavlja.
Dan nakon izricanja presude, Mening podnosi zahtev za hormonsku terapiju i medicinski tretman koji omogućuju rodnu tranziciju. Posle višestrukog odbijanja, pod pritiskom sve glasnijih organizacija civilnog društva, američke vojne institucije popuštaju, te Mening konačno ostvaruje svoje zakonom regulisano pravo i postaje - Čelsi.
U poslednjem mesecu predsedničkog mandata Barak Obama odlučuje da joj smanji kaznu na sedam, tada već gotovo odsluženih, godina zatvora.
Privremeno je puštaju, onda ponovo zatvaraju jer odbija da svedoči pred Velikom porotom protiv Džulijana Asanža, osnivača "Vikiliksa".
Tek u maju 2020. godine, Čelsi Mening konačno izlazi na slobodu.
Ona postaje ujedno i simbol te slobode, kao i istine za koju se bori, jer njeni potezi dobijaju odjek u akcijama drugih uzbunjivača.
Daljim aktivističkim delovanjem, Čelsi Mening postaje snažno uporište u borbi protiv opresije i podrška transrodnim osobama.
Njena životna priča opisana je u knjizi "Readme.txt" koja je objavljena u oktobru 2022. i polazište je ovog pozorišnog "pretresa".
"Projekat predstavlja omaž Čelsi Mening, ujedno i ogled zasnovan na dinamičkoj formi u kojoj publika postaje saučesnik" opisali su autori projekta rediteljka Irena Ristić i glumac Đorđe Živadinović Grgur.
Ekipu neobičnog komada čine još - Škart kolektiv (scena, kostim i dizajn), Olga Košarić (video), Antonio Andrić (zvuk), Katarina Gavrilović, Boško Zdravković i Vera Petronijević (makete), dok produkciju potpisuje pokret „Hop. La!“ uz podršku Rekonstrukcije Ženski fond i Sekretarijata za kulturu Grada Beograda.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.