Vreme čitanja: oko 2 min.

Najavljena premijera predstave "Milenijum u Beogradu", prema romanu Vladimira Pištala

Vreme čitanja: oko 2 min.

Predstava će biti izvedena u okviru 31. izdanja festivala “BELEF”, u Narodnom pozorištu u Beogradu

  • 0
Narodno pozorište Narodno pozorište u Beogradu / Foto: Marko Jovanović

Premijera predstave „Milenijum u Beogradu“ prema istoimenom romanu višestruko nagrađivanog pisca Vladimira Pištala, u režiji Marka Čelebića, biće izvedena danas, u četvrtak, u okviru 31. izdanja festivala “BELEF”, u Narodnom pozorištu u Beogradu.

U glumačkoj podeli su: Aleksandar Vučković, Nikola Vujović, Bojan Krivokapić, Vaja Dujović, Zorana Bećić, Daniela Kuzmanović Pavlović, Nebojša Kundačina i Zoran Ćosić.

Takođe, u predstavi učestvuju i potpisuju autorsku muziku, poznati muzičari, članovi poznatih grupa: Vladan Rajović (Kanda, Kodža i Nebojša), Boško Mijušković (Turbo Trans, Turisti, Straight Mickey and the Boyz) i Damjan Babić (Crvi, Kriške).

Autorski tim čine: Katarina Todorović (dramatizacija romana), Marija Kalabić (scenograf), Marija Marković Milojev (kostimograf), Mirko Knežević (scenski pokret), Jovan Todorovski (asistent scenografa) i Ena Krotić (asistent kostimografa).

"Ovo je roman o jednom gradu. Nije samo roman o jednoj generaciji, nego i o Beogradu koji je stalno u pozadini i on je jedan od likova... Neko je, pišući o Mediteranu, rekao: Ovu knjigu ne možete čitati bez svog doživljaja unutrašnjeg mora. A vi ne možete da radite bez svog doživljaja unutrašnjeg rada", poručio je dobitnik NIN-ove nagreade Vladimir Pištalo umetničkoj i saradničkoj ekipi predstave na prvoj čitaćoj probi.

Prema rečima reditelja Čelebića, roman „Milenijum“ je hronika jednog vremena ispričana očima grada, čudesnog i prokletog dok generaciju mladih koja ga predstavlja i liči na njega, pratimo kroz grupu petoro najboljih prijatelja.

Tokom društvenih promena u periodu prelaska iz komunizma u socijalizam i raspada Jugoslavije, njihovi stubovi sveta se urušavaju, a ideali počinju da blede. Sa novim milenijumom, unutrašnja i spoljašnja destrukcija Beograda dovodi mlade koji su grad sanjali, osećali i živeli, do toga da ga odbace, prezru, a neki i napuste.

Uprkos čestoj bespomoćnosti njegovih žitelja, grad ostaje magičan i zauvek otvoren za sve one koji su spremni da nastave da ga sanjaju, jer grad su ljudi, a ljudi tom gradu nikada neće prestati da daju nove oči, kako je primetio Marko Čelebić koji prvi put režira u Narodnom pozorištu u Beogradu.

Umetnička direktorka Drame nacionalnog teatra Molina Udovički ocenila je da je gospodin Pištalo napisao divnu priču „o gradu koji svi zajedno volimo“, te da ona nije toliko vezana za vreme koliko za prostor, možda je najviše vezana za bezvremeno i ceo prostor u kojem živimo, a koji je onoliki koliko svako od nas može da dobaci“.

Beogradski letnji festival BELEF biće zatvoren 7. jula monodramom “Čovečice” glumice Milene Predić, prema romanu Ljiljane Bralović, u režiji takodje glumice Jasmine Večanski Kujundžić, na sceni Botaničkog amfiteatra Botaničke bašte “Jevremovac”.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA