Objavljen takmičarski program 29. Međunarodnog festivala pozorišta za decu Subotica

 ≫ 
  • 0

U okviru takmičarskog programa 29. Međunarodnog festivala pozorišta za decu Subotica, koji se ove godine održava od 18. do 23. septembra u organizaciji Otvorenog univerziteta Subotica, naći će se 14 predstava za decu iz celog sveta, po izboru selektora festivala, profesora dr Zorana Đerića. Publika festivala moći će da pogleda raznovrsne i maštovite predstave koje u Srbiju dolaze iz Rusije, Italije, Bugarske, Mađarske, Francuske, Hrvatske, BiH (Republike Srpske), Španije, Izraela, Indonezije, Grčke, kao i predstave domaćih pozorišta.

U takmičarskom programu učestvovaće tri predstave iz Srbije. Predstavu “Ukradeni princ i izgubljena princeza” Malog pozorišta Duško Radović režirala je Branislava Stefanović, a ova priča, smeštena u Srednje cvetno carstvo, bavi se pitanjem promene drevnog običaja po kome carski tron može da nasledi samo dečak. Pozorište mladih Novi Sad, Festival ekološkog pozorišta za decu i mlade, i Udruženje “Sloboda nema cenu” producirali su predstavu “Devojčica sa šibicama” u režiji Sonje Petrović, bajku o devojčici koja u noći uoči Nove godine luta ulicama pokušavajući da proda šibice, ali joj to ne uspeva. Ovaj autorski projekat govori o sudbini zaboravljene i nevoljene dece sa ulice koja su žrtve trafikinga, a od kojih se društvo udaljava paralelno sa kolektivnim gubitkom osećaja empatije. Predstava “Ljubav i violina” Dečjeg pozorišta Subotica”, u režiji Ane Vovčok, predstavlja romsku legendu o ljubavi i smelo otvara dilemu o sebičnosti najuzvišenije naklonosti prema živom biću i umetnosti.

Iz susednih zemalja stižu tri ostvarenja: “Velika tvornica riječi” nastala je u produkciji Pozorišta Mala scena iz Hrvatske i režirala je Morana Dolenc; iz Dječijeg pozorišta Republike Srpske dolazi predstava “Vuk sa mirisom bobica” u režiji Tamare Kučinović, a iz Mađarske “San vile Mol” Lutkarskog pozorišta Harlekin (režija Reka Suč).

Ljubav i violina Foto: Prava Dečije pozorište Subotica/Dejan

Rusko Pozorište Karabaska predstaviće se ostvarenjem “Tražim dozvolu za život” (režija Evgeny Ibragimov), italijansko Pozorište Zakes izvešće predstavu Pepeljuga (Luana Gramegna), Fondacija Theatre Corsair iz Bugarske izvešće “Priče od papira” (Dimitar Stefanov), francusko pozorište Les Nouveaux Ballets du Nord-Pas de Calais predstaviće se ostvarenjem “SCOOOOOTCH! (Amélie Poirier), produkcija Tjan Gombau – Nacrtani čovek iz Španije izvešće “Nove cipele” (Jordi Palet i Puig), a Pozorišna kuća Tik Tak Nto iz Grčke će izvesti predstavu “Princeza Ruža i začarani Orao” (Panagiotis Adam).

Iz Izraela dolazi ostvarenje “Preko trnja do zvezda” Teatra Koom-Koom (režija: Andrei Urbakh), a iz Indonezije “Priča o metli” pozorišta Bon Puppet ( Angela Dwicahya, Rizki Putri).

Žiri glavnog takmičarskog programa čine Marijana Petrović, glumica u Malom pozorištu “Duško Radović“ u Beogradu i rediteljka; Viktor Šrajman - ruski i izraelski pozorišni reditelj, glumac, pedagog, kritičar, i jedan od vodećih stručnjaka u oblasti pozorišta lutaka; i Kliodna Nunan, irska praktičarka umetnosti za decu u najranijem dobu.

Preko trnja do zvezda Foto: Teatar Koom Koom/Shraga Vladimir

Međunarodni festival pozorišta za decu Subotica jedan je od najznačajnijih festivala u regionu koji okuplja stvaraoce koji su svoj rad posvetili najmlađima. Sa fokusom na lutkarstvu ali i sa prostorom za druge umetničke forme, festival kontinuirano doprinosi promociji i razvoju pozorišta za decu u Srbiji. Za svoj izuzetan doprinos razvoju scenske umetnosti za decu i kulture uopšte, Festival je 2005. godine nagrađen „Vukovom nagradom“, najvećim kulturnim priznanjem u Republici Srbiji, dok je 2009. godine Međunarodnom festivalu pozorišta za decu Subotica dodeljena nagrada „Pro urbe“ za značajan doprinos razvitku i ugledu grada Subotice podizanjem njegovih materijalnih i duhovnih vrednosti. Festival je dobitnik i specijalne Međunarodne nagrade za doprinos razvoju dramskog odgoja „Grozdanin kikot“ za 2009. koju dodeljuje Centar za dramski odgoj iz Mostara (BiH centar IDEA (Međunarodne asocijacije za dramu/pozorište i obrazovanje).

San vile Mol Foto: Lutkarsko pozorište Harlekin/Gal Gabor

Realizaciju Međunarodnog festivala pozorišta za decu Subotica podržali su Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije, Pokrajinski sekretarijat za kulturu AP Vojvodine i Grad Subotica.

Raznovrstan prateći program na 29. Međunarodnom festivalu pozorišta za decu Subotica

U okviru 29. Međunarodnog festivala pozorišta za decu Subotica, koji se ove godine održava od 18. do 23. septembra u organizaciji Otvorenog univerziteta Subotica, biće organizovane izložbe, promocije knjiga, pozorišne radionice, ulične predstave, filmski program i 13. izdanje Foruma za istraživanje pozorišne umetnosti za decu i mlade.

Izložbe “70 godina Malog pozorišta Duško Radović” biće otvorena u ponedeljak, 19. septembra u 11:30 u Dečjem pozorištu Subotica, i predstaviće istorijat ovog značajnog pozorišta okrenutog najmlađoj publici. Istog dana u 9:30, u Fondaciji za omladinsku kulturu i stvaralaštvo "Danilo Kiš" biće otvorena izložba plakata “Misliti (i) slovima”, na kojoj će biti predstavljeni radovi studenata III godine Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu, sa odseka Primenjena grafika i predmeta Ilustracija, u klasi profesora Rastka Ćirića.

U planu je i promocija čak šest publikacija. U utorak, 20. septembra u 16 časova u Hotelu Patria biće predstavljeni 15. i 16. broj časopisa “Niti” za lutkarsku umetnost, kao i zbornik radova “Pozorište za decu – umetnički fenomen” (knjiga 12). Narednog dana na istom mestu i isto vreme, biće predstavljena knjiga “Malo pozorište Duško Radović - 70 godina raznolikosti (monografija 1949-2019)” koju je priredila Marijana Petrović, kao i knjiga “O glumcu sa lutkom” ove autorke. U čevrtak 22. septembra u Hotelu Patria u 16h, na programu je predstavljanje publikacije “90 godina Pozorišta mladih” i knjige “Stevan Pešić – odabrana dela”.

Tokom trajanja festivala biće organizovane tri radionice. U organizaciji Festivala i Pozorišnog muzeja Vojvodine, od 20. do 22. septembra, biće održana trodnevna radionica terapije lutkom “Lutkom do mira ‒ lutkarstvo u terapiji i proceni”. Radionicu vodi Osa Viklun, dugogodišnja praktikantkinja i edukatorka u toj oblasti, iz Geteborga. Kreativna radionica “Vesela družina” sa Sofijom Simić, zakazana za 21. septembar, bavi se lutkom kao rekvizitom i sredstvom iskazivanja u pozorištu. Tokom poslednja dva dana festivala, 22. i 23. septembra, lutkarka iz Zagreba, Branka Rudman u cilju daljeg, neformalnog obrazovanja prosvetnih radnika održavaće radionice o lutkarskom pozorištu, o korišćenju različitih tipova lutaka u nastavi.

Predstave van konkurencije i nastupi na otvorenom održavaće se od 19. do 22. septembra od 17h na Trgu slobode. U programu učestvuju plesne grupe, ulični zabavljači, škole i vrtići kao I internacionalna glumačka trupa Mr. Moon.

Filmski program održavaće se svakog dana od 19. do 23. septembra u 11 časova, u Bioskopu Eurocinema u Subotici. Zakazane su projekcije animiranih fillmova “Fabrika snova” (19. septembar) “Pčelica Maja 3 – Zlatno jaje (20. septembar), “Čudovišta iz moje porodice 2” (21. septembar), “Jahač zmaja” (22. septembar), kao i igrani film Radivoja Andrića “Leto kad sam naučila da letim” (23. septembar).

Podsećamo, Trinaesto izdanje Foruma za istraživanje pozorišne umetnosti za decu i mlade biće održano od od 19. do 22. septembra u 19h na Otvorenom univerzitetu u Subotici. Rukovodilac foruma je dr Marijana Prpa Fink, a ovogodišnja tema foruma je “Interkulturalnost u pozorištu za decu i mlade i razvoj zajednice”.

U okviru takmičarskog programa 28. Međunarodnog festivala pozorišta za decu Subotica, naći će se 14 predstava za decu iz celog sveta, po izboru selektora festivala, profesora dr Zorana Đerića. Publika festivala moći će da pogleda raznovrsne i maštovite predstave koje u Srbiju dolaze iz Italije, Bugarske, Mađarske, Francuske, Hrvatske, BiH (Republike Srpske), Španije, Izraela, Indonezije, Grčke, kao i predstave srpskih pozorišta.

Realizaciju Međunarodnog festivala pozorišta za decu Subotica podržali su Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije, Pokrajinski sekretarijat za kulturu AP Vojvodine i Grad Subotica.

Treći dan 29. Međunarodnog festivala pozorišta za decu Subotica - Za decu je naša lutkarska predstava poput avanture

U utorak, 20. septembra, trećeg dana Međunarodnog festivala pozorišta za decu Subotica, u takmičarskom programu izvedene su tri predstave: „SCOOOOOTCH!” francuskog pozorišta Les noveaux ballets du Nord pas de Calais, “Nove cipele” u produkciji Tjan Gombau – Nacrtani čovek iz Španije, i „Janko Borsem” Lutkarskog pozorišta “Bela Kever” iz Mađarske.

Predstava „SCOOOOOTCH!” izvedena je na Sceni „Jadran“ Narodnog pozorišta. Ovo je predstava koja kombinuje zvuk, pokret i lepljivu traku. Razmotavajući ovu lepljivu supstancu između publike, sebe i prostora, tri animatora otkrivaju nevidljivu mrežu odnosa. Kroz zabavno iskustvo koje stvara, SCOOOOOTCH! takođe postavlja pitanja: Šta me oblikuje? od čega sam napravljen? Da li sam ja rezultat različitih susreta?

Amélie Poirier, autorka i rediteljka predstave, o svom konceptu je rekla: “Radili smo s lepljivim trakama jer nismo hteli da radimo s lutkama, već sa materijalima. Mislimo da je za decu to zabavno, smešno i razigrano, ona mogu da dožive ove materijale čak i ako ih ne dodiruju. Takođe radimo sa muzičarkom na bini koja koristi lepljivu traku kao muzički instrument, uz svoj glas”.

Predstava „Nove cipele” izvedena je u Dečjem pozorištu Subotica, a u ovom ostvarenju dečak je dobio nove cipele i poveo ih u šetnju do reke. Na svom putu, on otkriva svet koji ga okružuje, dok cipele upijaju sva njegova iskustva a on, malo po malo, raste. Veličina cipela nas prati kroz godine – odražava dužinu stopala, ali i zrelost, iskustva i način na koji koračamo kroz život.

Glavni glumac Tjan Gombau je o predstavi rekao: “Priča mi se dopada mi se jer se radi o tradiciji u selu u kome sam odrastao, i sećanjima na detinjstvo. Tokom stvaranja koristili smo veoma jednostavnu, ali lepu scenografiju kako bi preneli priču. Za decu je ova predstava s lutkama poput avanture, a za ostale je refleksija o prolaznosti vremena i odrastanju”.

Predstava “Janko Borsem” odigrana je u Narodnom pozorištu na Sceni “Jadran”. Ova adaptacija Janka Borsema zasnovana je na narodnoj priči rumunskih mađara, i pokušava da nas povede novim putevima kroz žanrove naučne fantastike, anime i stripa, uz pomoć lutkarskog pozorišta i muzičkih instrumenata koji ne ograničavaju maštu.

Agneš Kiš iz pozorišta “Bela Kover” opisala je postupak rada na predstavi: “Za ovu predstavu smo pozvali reditelja Sardara Tagirovskog da radi sa ansamblom i napravi nešto novo. On režira u pozorištu ali nije lutkarski reditelj, već se bavi eksperimentom. Zato nam je i bilo interesantno kako se bavio lutkarskim pozorištem i glumcima”. O samoj predstavi je rekla: “Ovo nije priča o heroizmu, već o jednom detetu i tome šta znači detinjstvo. Scenografija predstavlja svemir, kako bismo se prisetili koliko smo mali u odnosu na njega”.

U Hotelu Patria predstavljeni su 15. i 16. broj časopisa “Niti” za lutkarsku umetnost, kao i zbornik radova “Pozorište za decu – umetnički fenomen” (knjiga 12). Započela je i trodnevna radionica terapije lutkom “Lutkom do mira ‒ lutkarstvo u terapiji i proceni”, koju vodi Osa Viklun, dugogodišnja praktikantkinja i edukatorka u toj oblasti, iz Geteborga.

Na filmskom repertoaru bio je animirani film “Pčelica Maja 3 – Zlatno jaje” u Bioskopu Eurocinema, a na Trgu slobode izveden je raznovrstan umetnički program.

Četvrtog festivalskog dana, u sredu 21. septembra, na Sceni „Jadran” Narodnog pozorišta biće izvedene dve predstave u takmičarskom programu: „Vuk sa mirisom bobica” Dječijeg pozorišta Republike Srpske (10h) i “Priča o metli” indonežanskog pozorišta Bon Puppet (17h). U Dečjem pozorištu Subotica, ansambl ovog pozorišta će u 12 časova izvesti predstavu “Ljubav i violina” koja je takođe deo takmičarskog programa.

Knjige “Malo pozorište Duško Radović - 70 godina raznolikosti (monografija 1949-2019)” koju je priredila Marijana Petrović, kao i knjiga “O glumcu sa lutkom” ove autorke, biće predstavljene u sredu u 16 časova u Hotelu Patria.

Kreativna radionica “Vesela družina” sa Sofijom Simić, zakazana za 21. septembar, bavi se lutkom kao rekvizitom i sredstvom komunikacije u pozorištu.

U okviru filmskog programa, na repertoaru će se naći animirani film “Čudovišta iz moje porodice 2” u 11h u Bioskopu Eurocinema, a od 17h na Trgu slobode biće izveden raznovrstan umetnički program.

Svi programi na Međunarodnom festivalu pozorišta za decu su otvoreni za posetioce i besplatni.

Nagrade 29. Međunarodnog festivala pozorišta za decu Subotica - “Pepeljuga” italijanskog pozorišta Zakes najbolja predstava

U petak, 23. septembra, svečanom ceremonijom zatvaranja i proglašenjem dobitnika nagrada u Dečjem pozorištu Subotica, zatvoren je 29. Međunarodni festival pozorišta za decu Subotica.

Žiri u sastavu Marijana Petrović (Srbija) – predsednik, Kliodna Nunan (Irska) i Viktor Ljvovič Šrajman (Izrael, Rusija), Gran Pri Festivala za najbolju predstavu u celini dodelio je predstavi „Pepeljuga“ u režiji Luane Gramegna, italijanskog Pozorišta Zakes.

Kliodna Nunan je u ime žirija pročitala obrazloženje nagrade: “Maštovita snažna predstava sa tačnim rediteljskim rešenjima. Sve komponente predstave: igra glumaca, koreografija, muzika, scenografija, lutke, svetlo su isprepletani, nadopunjuju se. Usaglašeni su, jedinstveni, potčinjeni rediteljskoj zamisli. Predstava je čvrsto jedinstvo svih scenskih komponenata – harmonija sinergije. Disciplina, umetnost animacije, plastika tela, koncentracija i gluma izvođača stvorili su snažnu scensku magiju koja potresa”.

Specijalna nagrada za originalnost i fantaziju dodeljena je predstavi Tamare Kučinović - „Vuk sa mirisom bobica“ Dječijeg pozorišta Republike Srpske.

“Ovo delo bavi se strahovima mnogih mladih ljudi koji stupaju u svet odraslih. Bila bi prava sreća kad bismo svi dobili onoliko brige, strpljenja i podrške koliko je glavni lik dobio od čopora. Jake metafore o životu, izolovanosti, patnji i depresiji, za koje je rešenje briga za ljude, su u ovoj predstavi izvrsne”, stoji u obrazloženju žirija koje je pročitala Nunan.

Tamara Kučinović se zahvalila na nagradi i rekla: “Užasno je važno da mladima krenemo vrlo glasno govoriti o životu, sa apsolutno svim njegovim bojama – i tamnim i svjetlim, i da se ne bojimo toga jer djeca su toga gladna”.

Nagrada za najbolju režiju dodeljena je Luani Gramegna, za režiju predstave „Pepeljuga“ u izvođenju Pozorišta Zakes iz Italije.

Za najbolju scenografiju nagrađena je Isa Soto, za predstavu „Nove cipele“ pozorišta Tjan Gombau – Nacrtani čovek iz Španije.

Mariane Berthault nagrađena je za najbolju originalnu muziku u francuskoj predstavi “SCOOOOOTCH!”.

Nagrada za najbolje estetsko i tehnološko rešenje lutaka dodeljena je Isi Soto za predstvu „Nove cipele“ španskog pozorišta Tjan Gombau – Nacrtani čovek.

Pet ravnopravnih nagrada za glumačko/animatorsko majstorstvo dodeljuju se: predstavi „Pepeljuga“ Pozorišta Zakes iz Italije - Gianluca Gabriele, Amalia Ruocco i Enrica Zampetti za timski rad; Predstavi „Princeza Ruža i začarani orao“ Pozorišne kuće Tik Tak Nto iz Grčke - Argiro Tamvakou, Athina Velimvasaki, Chris Kapenis za timski rad; predstavi „Priča o metli“ u izvođenju Bon Puppet pozorišta iz Indonezije - Riyanti Wisnu Setyorini Putri, Mohammad Farras Togu Simanjuntak, Reisky Monita za timski rad; Tian Gombau za ulogu u predstavi „Nove cipele“ pozorišta Tjan Gombau – Nacrtani čovek iz Španije; Szilárdu Zádori za ulogu u predstavi „San vile Mol“ Lutkarskog pozorišta Harlekin iz Mađarske.

Mladi žiri 29. Međunarodnog festivala pozorišta za decu u sastavu: Nika Vizin, Nađa Berecki, Iva Francišković, Mila Popov i Relja Miković, dodelio je nagradu za najbolju predstavu ostvarenju “Devojčica sa šibicama” u režiji Sonje Petrović u izvođenju Pozorišta mladih Novi Sad, Festivala ekološkog pozorišta za decu i mlade i Udruženja “Sloboda nema cenu”.

“Ovu predstavu izabrali smo kao najbolju prvenstveno zbog teme koja je nesvakidašnja u pozorišnim predstavama, a smatramo da je neophodno razgovarati o njoj sa mlađom publikom. Predstava je doprla do nas, izazvala jake emocije i držala pažnju do samog kraja”, stoji u obrazloženju Mladog žirija.

U ime Pozorišta mladih, nagradu su primili glumci u predstavi Kristina Savkov i Danilo Milovanović, koji se obratio prisutnima rečima: “Nama ova nagrada izuzetno znači, pogotovo što dolazi od onih za koje je ova predstava pravljena, a to su deca. Njima ne treba da pokazujemo svet kao jednu šarenu lažu. Važno je da deca kroz predstavu mogu da razviju empatiju i da nauče nešto novo o ljudima koji su drugačiji, a možda i nisu, nego su baš isti kao oni”.

Mladi žiri pohvalio je i predstavu “Pepeljuga” u režiji Luane Gramegne u izvođenju Pozorišta Zakes iz Italije, “zbog vrhunske scenografije koja nam pomaže da doživimo predstavu”.

U petak je, na Sceni „Jadran” Narodnog pozorišta, odigrana poslednja predstava u takmičarskom programu festivala, “Devojčica sa šibicama” u koprodukciji Pozorišta mladih Novi Sad, Festivala ekokološkog pozorišta za decu i mlade i Udruženja “Sloboda nema cenu”. Predstava je zasnovana na bajki o devojčici koja u noći uoči Nove godine luta ulicama pokušavajući da proda šibice, ali joj to ne uspeva. Ovaj autorski projekat govori o sudbini zaboravljene i nevoljene dece sa ulice koja su žrtve trafikinga, a od kojih se društvo udaljava paralelno sa kolektivnim gubitkom osećaja empatije.

Rediteljka Sonja Petrović je o predstavi rekla: “Smatram da sa decom treba razgovarati otvoreno o svemu, pa i o ovakvim problemima, jer ta deca koja žive i rade na ulici se suočavaju sa mnogo surovijim stvarima od onoga što će publika videti u predstavi. U tom smislu, mislim da je u redu podneti teret ovakve teme zarad nekog boljeg sveta, možda i povećanja empatije kod dece u odrastanju”.

U glavnom programu odigrano je 14 predstava za decu iz celog sveta, po izboru selektora festivala, profesora dr Zorana Đerića. Nagrade za životno delo „Mali princ”, za izuzetan doprinos razvoju kulture i scenske umetnosti za decu, uručene su na otvaranju festivala glumici Marijani Petrović i Viktoru Šrajmanu - ruskom i izraelskom pozorišnom reditelju, glumcu, pedagogu, kritičaru, i jednom od vodećih stručnjaka u oblasti pozorišta lutaka.

Međunarodni forum za istraživanje pozorišne umetnosti za decu i mlade u Subotici od 19. do 22. septembra okupio je teoretičare i pozorišne istraživače iz 11 zemalja. Bogat prateći program festivala činili su i brojne izložbe, radionice, promocije knjiga, filmovi i predstave van takmičarskog programa.

Realizaciju Međunarodnog festivala pozorišta za decu Subotica podržali su Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije, Pokrajinski sekretarijat za kulturu AP Vojvodine i Grad Subotica.(Telegraf.rs)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA