Marina Hudih ponovo nastupa u Srbiji: Za Telegraf.rs o jedinstvenom programu Tabula Rasa, Srbiji, muzici
U beogradskom Domu omladine i Novosadskoj sinagogi 11. i 15. decembra biće održane dve projekcije programa Tabula Rasa — jedinstvenog događaja koji predstavlja akademsku muziku 20.-21. veka kroz dela istaknutih kompozitora našeg vremena.
Tabula Rasa je interdisciplinarni projekat sa sopstvenom dramaturgijom pripovedanja koja kombinuje posebno razvijen dizajn osvetljenja, predstavljajući ravnopravni sastavni deo programa, sa nastupima orkestra Muzikon, solo pijanistkinje i autorke ideje — Marine Hudih, kao i violiniste Mihaila Andruščenka, stalnog člana orkestra musicAeterna pod vođstvom Teodora Kurencisa.
Program događaja obuhvata 5 muzičkih dela utkanih u jednu priču, uključujući radove Alfreda Šnitkea, legendarnog sovjetskog kompozitora; Arva Perta, jednog od najtraženijih genija našeg vremena; kao i izuzetne kompozitorke Sofije Gubajduline, za klavir i gudački orkestar. Neki od komada biće izvedeni u Srbiji po prvi put.
Cilj organizatora događaja je da akademsku muziku predstave u novom, modernom svetlu, učine je dostupnom i privlačnom široj publici, a takođe i prošire slušalačko iskustvo posetilaca, omogućavajući im da urone u zaokruženo putovanje kroz svet akademske muzike.
Za više informacija o ulaznicama pročitajte ovde.
Tim povodom, razgovarali smo sa umetnicom Marinom Hudih, koja nam je nešto više rekla o ovom događaju, ali i sebi.
- Šta publika može da očekuje od Vašeg performansa u Beogradu?
Znam šta da ne očekuje. To neće biti običan koncert na kome pijanista i orkestar izvode uvežbani materijal pod svetlima pozornice. Umesto toga, stvorićemo potpuno drugačiji svet na sceni, uključujući izvođače, dizajn scene i dramaturšku priču.
- Kako ste razvil ovaj koncept? Zašto naziv Tabula Rasa?
Program ima za cilj da podseti slušaoce da nijedan mrak nije beskonačan i da svaku krizu prati trenutak emocionalnog uzdizanja i prilika da je prigrlimo. Tabula rasa u svom filozofskom smislu znači čistu ploču. Za umetnike, to označava početak iznova, sa prazne stranice. U kontekstu ovog programa, simbolizuje šansu da se započne novo poglavlje u životu.
- Publika u Beogradu će imati šanse da čuje muziku kompozitora kao što su Alfred Šnitke, Arvo Pärt, Sofija Gubajdulina. Zašto se izabrali ove kompozitore? Šta je to specifično u njihovoj muzici?
Kompozitori čiju muziku ćemo izvoditi pripadaju istoj umetničkoj generaciji. Oni su savremenici i kolege. Njihova muzika deli neporecivo srodstvo: dok avangardna dela Šnitkea i Gubajduline mogu biti složena za percepciju, muzika Arva Perta je harmonična. Ovaj kontrast leži u srcu ideje projekta - pozivanje publike na putovanje između tame i svetlosti.
- Šta možete reći o sebi?
Želim da se uživim u ovu muziku i što pažljivije i strastvenije je predstavim slušaocima.
- Niste strankinja u Srbiji. Nastupali ste pre u Srbiji. Šta volita o Srbiji i publici koja je imala priliku da Vas sluša 2023. godine?
Osećam da ljudi u Srbiji žele da se povežu sa ruskom kulturom i da je duboko vole. Pored poznatih imena kao što su Čajkovski, Rahmanjinov, Šostakovič i Prokofjev, cilj nam je da ponudimo Srbiji priliku da otkrije više o ruskoj muzici. Program će se sastojati od takvih radova.
- Koju muziku najviše volite da izvodite? Koji su Vaši omiljeni kompozitori?
Moja nova ljubav je Alfred Šnitke. Međutim, takođe uživam u izvođenju muzike iz doba romantizma, uključujući Šopena, Skrjabina i Rahmanjinova. Obožavam Baha i nalazim mnoge veze između njegove muzike i muzike Arva Perta, koji je takođe jedan od mojih omiljenih genija.
- Da li ste čuli za neke srpske kompozitore i srpske muzičare? Ako da, koji Vam je omiljen?
Nažalost, poznajem malo srpskih kompozitora, ali nastojim da naučim više. Planiram da prisustvujem festivalu savremene muzike u Beogradu. Međutim, sada sam upoznata sa mnogim srpskim izvođačima, posebno sa orkestrom Muzikon, sa kojim ćemo izvoditi program Tabula Raša.
- Da li planirate novu muziku?
Uvek imam mnogo ideja za koncerte, ali sada sam sva moja energija i fokus posvećen novom velikom programu koji ćemo izvesti 11. decembra u Domu omladine i 15. decembra u novosadskoj sinagogi.
- Da li imate neostvarenu želju?
Da, voleo bih da posedujem veliki klavir marke Steinway & Sons!
- Da li biste nešto želeli da kažete, a da nije pomenuto u ovom intervjuu?
Podsećam sve da u svakoj situaciji, koliko god bila izazovna, muzika pomaže, leči i daje snagu.
Učesnici programa Tabula Rasa
Orkestar Muzikon – mladi srpski multimedijalni ansambl zasnovan na principima kvaliteta, savršenstva i kreativnosti. Sa 10 godina iskustva u organizovanju koncerata i nastupa širom sveta, njihov repertoar obuhvata ne samo klasičnu muziku, već i saradnju sa poznatim džez muzičarima zemlje. Misija Muzikona je da klasična muzika postane sastavni deo moderne kulture.
Marina Hudih – solistkinja, autorka ideje programa i TEDx govornica. Diplomirala je na Konzervatorijumu Rahmanjinova u Parizu, osnovala kulturni centar u Beogradu. Na pozornicama Velike dvorane Kolarčeve zadužbine u Beogradu, kao i Novosadske sinagoge 2023. godine kreira i izvodi veliku koncertnu trilogiju TRIVIUM – izuzetan interdisciplinarni koncertni projekat usmeren na pozitivne promene u svetu kroz snagu muzike.
Mihail Andruščenko – diplomirao na Moskovskom državnom konzervatorijumu, stalni član orkestara musicAeterna i Utopia pod upravom Teodora Kurencisa, prvi koncertmajstor Beogradske filharmonije i koncertmajstor Orkestra Narodnog pozorišta
(Telegraf.rs)
Video: "Ponekad popijem tabletu za smirenje": Sergej Ćetković prevaren pri kupovini nekretnine
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.