In memoriam: Dejvid Krozbi - Jedan od predvodnika plemenitih snoviđenja odlazećih generacija
Nažalost ni 2023. godina nije započela dobrim vestima. 10. januara preminuo je Džef Bek, a evo ni deset dana kasnije sustigla nas je vest o odlasku još jedne legende - Dejvida Krozbija.
Ako bih trebao izabrati deset albuma koje bih poneo na pusto ostrvo, prvi album CS&N bi bez ikakvog dvoumljenja ušao u taj izbor. Takođe, svestan sam da će mnogi sada reći da njihov izbor od ove grupe ne bi bio prvi, već drugi album "Deja Vu", što je svakako posledica bar dva raloga. Prvi, jer se na "Deja Vu" čuvenoj trojci već pridružila još jedna legenda - Nil Jang, a drugi je činjenica da domaće izdavačke kuće nikada nisu objavile njihov prvi album, što je nažalost na ovim prostorima umnogome osakatilo uvid u ono što je ova grupa stvorila, pa je ta ploča za mnoge ostala nepoznanica sve do pojave interneta. Ipak, ako ste bili srećnik pa ste taj prvi album slušali makar u prvoj polovini sedamdesetih (objavljen je početkom 1969.) jasno vam je o čemu pišem. Ta ploča je apsolutni primer savršene akustične muzike i ona i dan-danas može stajati rame uz rame sa bilo kojim ostvarenjem žanra, pa je u tom smislu bez ikakvog dvoumljenja možemo svrstati u nekoliko apsolutno neprevaziđenih akustičnih albuma svih vremena.
Kako su uopšte formirani Crosby Stills & Nash?
Slučaj je hteo da se njih trojica susretnu u kući Džona Sebastijana (pevač, gitarista i vođa legendarne grupe The Lovin' Spoonful) koja se nalazila u predgrađu Los Anđelesa, tačnije njegovom planinskom delu, nazvanom Laurel Canyon. A kada su su se već svi našli tu, zapevali su uz gitare, šta bi drugo.
I tada se desilo!
Bili su naprosto zaprepašćeni vokalnim harmonijama koje su slagali Grejam Neš i Dejvid Krozbi.
Tu odmah, na licu mesta, shvatili su da moraju započeti zajednički rad.
I tako se legendarna trojka našla na okupu.
Ovo legendarna, nije napisano tek tako, oni uistinu to već i jesu postali i pre okupljnja grupe CS&N.
Stiven Stils i Dejvid Krozbi su bili članovi dve vrlo važne grupe Zapadne obale, prvi - Buffalo Sprinfield, a drugi The Byrds, a slučaj je hteo da su obojica tik pred susret koji pominjem, već napustili svoje bendove.
Malo teža situacija je bila sa Grejamom Nešom jer je on još uvek zvanično bio član britanske pop grupe The Hollies, pa su nakon odluke o zajedničkom radu sva trojica otišli u London kako bi Neša razrešili tih obaveza.
Po povratku u Los Anđeles počeli su pripremati prvi album, koji je nakon objavljivanja pokupio hvalospeve i kritike i publike. A kako i ne bi?
Perfektne melodije, gotovo nadrealno pevanje Krozbija i Neša, Stilsov stvaralački genij koji u kasnijim godinama po svemu sudeći ipak nije uspeo da dostigne, učinili su ovu ploču klasikom za sva vremena. Uostalom, dovoljno je poslušati samo dve kompozicije sa ove ploče: "Guinnevere" koju je upravo Krozbi napisao i Stilsovu "Suite... Judy Blue Eyes" koja je posvećena njegovoj devojci Džudi Kolins.
Kada je nakon prvih fantastičnih uspeha počeli tražiti klavijaturistu kako bi na koncertima obogatili svoj zvuk (Stils je prilikom snimanja albuma dosta instrumenata sam nasnimio) vlasnik izdavačke kuće Atlantic, Ahmet Ertegan, sa kojim su imali potpisan ugovor je došao na drugačiju ideju. Predložio im je da u grupu pozovu Nila Janga, što bi omogućilo Stilsu da pored gitare može svirati i klavijature. Ideja im se učinila više nego dobra, posebno jer je Jang ranije već sarađivao sa Stilsom u grupi Buffalo Springfield.
Ali kako i gde ga pronaći?
Legenda kaže da su Stils i Krozbi slučajno uočili mrtvačka kola u gužvi Los Anđelesa i pomisli da je to najverovatnije Jang.
I bio je.
Tako se četvorka našla na okupu ponudivši svetu još jedan apsolutni biser - album "Deja Vu".
U godinama koje će potom doći jasno je da je Nil Jang ostvario najuspešniju solo karijeru, ali i ostala trojica su bila i ostala simbol dece cveća, hipija, nazovite to kako hoćete, a ja bih rekao da su ostali simbol plemenitih snoviđenja generacija koje polako odlaze.
Možda je to danas samo istorija, ali usudio bih se reći da je to najlepša istorija koju je ponudio dvadeseti vek, a Dejvid Krozbi je njen neraskidiv deo. Svoj prvi solo album "If I Could Only Remember My Name" objavio je još davne 1971. godine. Svakako bi bilo teško nabrojati sve albume i imena sa kojima je sarađivao tokom svoje karijere.
Ništa mu nije bilo strano i ceo život je proveo na principima koje je usvojio još u ranoj mladosti, a po kojima je sloboda nešto što nema cenu. Hapšen je zbog droge i oružja (jednom je i osuđen na devet meseci zatvora), ali i zbog vožnje u pijanom stanju.
Dugi niz godina se lečio od Hepatitisa C i šećerne bolesti, što je na kraju dovelo do toga da je morao izvršiti transplataciju jetre (2009. god.) u čemu mu je pomogao Fil Kolins koji je i platio taj zahvat.
Poslednjih godina imao je i srčane probleme, pa je zbog toga morao da odlaže turneje.
Preminuo je 19. januara 2023. godine.
(Telegraf.rs)
Video: Osuđenici u Okružnom zatvoru okitili jelku!
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Dzon li huker.
Almost cut my hair je bio megahit i srednji prst svima tih godina. Tako da je krozbi jos tad uso u legendu. Bile su to zlatni poceci rokenrola, posle dosli pankeri i ostali. Sada je era neukusa u svakom smislu.
Podelite komentar