"Nažalost, ne mogu da kažem da sam čuo nekoga ko me oduvao sa lica mesta originalnošću"
Gost nove epizode video serijala Tanjug Reflektor bio je džez pijanista Bojan Zulfikarpašić koji je govorio o svom nastupu 29. septembra na Somborskim muzičkim svečanostima.
Nakon što će na otvaranju SOMUS-a nastupiti pijanista Aleksandar Madžar i violončelista Adrijan Brendl, a Zulfikarpašić će se u drugom delu večeri predstaviti sa kombinacijom akustike i elektronike.
"Volim da improvizujem. Moj repertoar zavisi od publike, akustike mesta, instrumenta i ovaj put ću doneti i električni klavir koji će se mešati sa akustičnim i eventualno još neke ''džidžamidže'' elektronske koje mogu da me navedu na neke grehe", rekao je klavirista.
Zulfikarpašić je istakao da uživa u neverovatnoj poziciji da može izaći pred par stotina ili hiljada ljudi i svira šta mu prođe kroz glavu.
Govoreći o novim projektima, Zulfikapašić je ocenio da "albumi postaju pase", a on ima "puno nove muzike u glavi, puno projekta koji će se realizovati u godinama koje dolaze".
Predstoji mu i prvi odlazak u Južnu Koreju, gde će u Seulu nastupiti sa kolegama iz Francuske naizmenično na dva električna i dva akustična klavira, a producirao je i album francuskog klarinetiste Mišela Portala.
Zulfikarpašić je podsetio da je deo generacije kojoj je bilo najbitnije da nađe svoj zvuk, a lično posle korone nalazi "zadovoljstvo u samom pravljenju muzike bez razmišljanje na rezulata".
Kao jedan od pionira mešanja muzike Balkana i dzeža, inspirisan muzičarima kakvi su Lala Kovačev, Vlatko Stefanovski i Leb i sol i Vojin Draškoci, Zulfikarpašić je naveo da je to "uradio na svoj način" i da je dobio mnoga priznanja.
"Interesuje me sve novo, da se ne ponavlja. To me uzbuđuje i tome stremim. Imam sreću da sam okružen ljudima koji na isti način razmišljaju u Francuskoj uglavnom, i evropskim zemljama", rekao je Zulfikarpašić.
Govoreći o budućnost muzike u ditgitalnom svetu, Zulfikarpašić se prisetio momenata gde ga je muzika dodrinula, svirajući na gitari za rodbinu ili prijatelje ruske romansi i starogradske pesme ili na plaži pop pesama iz naših krajeva, što mu je dalo dovoljno želje za sviranje instrumenta.
Prema njegovom mišljenju, pod znakom modernosti se uništva se srž umetnosti, ili čak planeta, i tom se mora stati i vratiti se "srži muzike koja je vibracija u kojoj se čovek prepoznaje".
Zulfikarpašić je istakao "duže forme jer život je dugačka, a ne kratka froma", a danas smo bombardovani "tiktokovskim fragmetima a dokazano je da pravi kretene, a ne pametne ljude".
Upitan ima li neko od novih generacija muzičara sa našeg prostora koje bi izdvojio kao nocioce nečeg drugačijeg, Zulfikarpašić je rekao: "Nažalost, ne mogu da kažem da sam čuo nekoga ko me oduvao sa lica mesta originalnošću".
Prema njegovim rečima, "treba sebi dopustiti ideju, da možeš ti nešto novo da doneseš u tom svetu, jer umetnik dolazi u svet u kome sve postoji, svi elementi kojima će baratati kao arhitekta, slikar ili muzičar".
"Melodije, ritmovi, sklopovi, vibracije - sve to već postoji sebi samo treba da bude dovoljno lud da kaže sebi : ''Vredim moja vizija će moći da da novi smisao tim elementima''", rekao je Zulfikarpašić.
Kantautorka Ksenija Kuljača 20. oktobra u Festu
Kantautorka Ksenija Kuljača predstaviće aktuelni album "Snaga" koncertom sa svojim bendom u klubu Fest u četvrtak, 20. oktobra.
„Pred ulazak u studio i snimanje novog albuma, da zagrejemo žice i pojačala u jednom od najkultnijih klubova u gradu“ kaže Ksenija i dodaje: „Uželela sam se te energije u vazduhu koja varniči između publike i nas!“
Album „Snaga“ broji osam numera, predstavlja zaokružen koncept emotivnih ispovesti kroz muziku i tekstove. U produkcijskom smislu, album je odsviran i sniman po "old school" principima. Naročito se insistiralo da se dobije „organski" zvuk svih instrumenata.
Svaka eksplicitnija emocija, dileme i odluke su naglašene „tvrđim“ zvukom tokom čitavog albuma. Ali postoje pesme koje pod okriljem istog koncepta nose drugi vid atmosfere i mirniji muzički doživljaj. To je manja trilogija u okviru samog albuma.
Sve kompozicije na albumu imaju nekoliko zajedničkih imenitelja: „organski“ bubanj, izražena i karakteristična bas linija i vokalni aranžmani pratećih vokala.
„Snaga“ je duboko ličan album, ali je posvećen svima koji imaju nedoumice po pitanju sopstvenih snaga u životu.
Bend, osim Ksenije, čine: Dragan Krstić (bubanj), Nikola Usanović (bas), Ivan Zoranović (gitara) i Sloba Dragović (klavijature). Ulaznice za koncert u klubu Fest su 600 dinara.
Lipov Loud i Nije za nju u klubu Fest
U četvrtak, 6.oktobra u zemunskom klubu Fest od 20 časova nastupaju beogradske grupe „Nije za nju“ i „Lipov Loud“.
Grupu Nije za nju su osnovali veterani koji su svirali krajem osamdesetih i pocetkom devedestih, a onda spletom razlicitih okolnosti nastavili svoj rad 2017. godine, stvaranjem novih, ali i oživljavanjem starih pesama. Muzika pripada pop/rock žanru koji prožima prepoznatljiva nota 80'tih, uz naglašenu rif gitaru, oštru ritam sekciju i pesme različitog karaktera. Članovi benda su Branimir Knežević Brana - glavni vocal, Slobodan Bogdanović Toza - bas, Janićijević Dušan Duca - gitara, Aleksandar Šošević Šole - klavijature, Aleksandar Jović -klavijature 2, Goran Ljuboja - bubanj, Jovana Kovačević - beck vocal.
Nakon njih nastupa beogradski bend Lipov Loud koji je osnovan je 2018.godine u beogradskoj mesnoj zajednici Lipov lad i koga čine: Bane Glumac na solo gitari, Đorđe Đolović na ritam gitari, Rade Šević na basu i glasu i Goran Kostić na bubnjevima. Bend je sa autorskim materijalom nastupao širom Srbije na brojnim festivalima i koncertima i nedavno je objavio prvi EP pod nazivom “Ne pristajem”. Njihovu muziku karakteriše zvuk garažnog roka, miris asfalta i snažni, emotivni tekstovi.
Bendovi obećavaju dobru svirku i zabavu za sve koji dođu u četvrtak 6.oktobra u Klub Fest. Cena ulaznice je 300 dinara.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Selaković na otvaranju 5. Rusko-srpskog kulturnog foruma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.