11 stranih pesama koje su inspirisane čuvenim književnim delima

 ≫ 
  • 1

Devo i Tomas Pinčon. Mik Džeger i Šarl Bodler. Možda deluju kao čudni spojevi, ali mnoge sjajne rok pesme nastale su upravo zahvaljujući inspiraciji koju su tekstopisci dobili na stranicama knjiga.

Hoćete li sada drugačije slušati ove pesme ili otrčati pravo u biblioteku?

1. „Pigs (Three Different Ones)“ grupe Pink Floyd

Roman: „Životinjska farma“ Džordža Orvela

Grupa Pink Floyd je toliko bila oduševljena Orvelovim prikazom revolucije da su od diktatorskih svinja napravili maskotu. Prva inkarnacija čuvenih svinja Pink Floyda prikazana je na fotografisanju za album iz 1977. „Animals“ koji je donekle zasnovan na temama „Životinjske farme“. Pesma „Pigs“ govori o ljudima u društvu koji imaju bogatstvo i moć.

2. „My Ántonia“ Emilu Heris

Roman: „Moja Antonija“ Vile Kater

Nekako nas ne iznenađuje da je Emilu Heris obožavateljka Vile Karter. Pesma je napisana iz perspektive Džima, čoveka koji je voleo Antoniju u pomenutom romanu, a nastala je nekoliko godina pre nego je objavljena na albumu „Red Dirt Girl“ iz 2000. godine. Herisova se neko vreme suzdržavala od objavljivanja pesme jer nije bila sigurna u nju s obzirom na to da je napisana iz muške perspektive.

3. „Whip It“ Devo

Roman: „Duga gravitacije“ Tomasa Pinčona

Pevač i basista grupe Devo Džeri Kejsl rekao je za sajt Songfacts da je veliki hit „Whip it“ zasnovan na Pinčonovom postmodernističkom romanu:

„Poput mnogih naših pesama, i ova se dugo ’kuvala’. Tekst sam napisao kao vrstu imitacije Pinčonovih parodija iz romana ’Duga gravitacije’. Njegove parodije svega američkog, opsesija i ideja o kultu ličnosti su toliko zabavne i mudre. Pomislio sam kako želim da napišem nešto poput Tomasa Pinčona i tako je jedne noći nastala ova pesma.“

4. „Wuthering Heights“ Kejt Buš

Roman: „Orkanski visovi“ Emili Bronte

Osamnaestogodišnja Kejt Buš napisala je pesmu koja joj je donela svetsku slavu nakon što je odgledala prvih deset minuta filma „Orkanski visovi“ na televiziji 1977. godine. U jednom intervjuu rekla je da ju je inspirisala glavna junakinja romana:

„Sigurna sam da je jedan od razloga zašto mi se toliko urezalo u mozak sam duh Keti. A mene su kao dete zvali Keti. Nastanak pesme potekao je iz preterivanja u isticanju loših strana moje ličnosti, jer ona je veoma zla osoba, toliko je snažna i strastvena i... luda, znate?“

5. „The Ghost of Tom Joad“ Brus Springstin

Roman: „Plodovi gneva“ Džona Stajnbeka

Springstin je zaspravo bio inspirisan filmskom adaptacijom Stajnbekove sage o Velikoj depresiji. Pesma „The Ghost of Tom Joad“ je verzija „Plodova gneva“ iz devedesetih koja nas podseća da je i moderno doba teško za neke ljude. Grupa Rage Against the Machine je obradila pesmu 1997. godine.

6. „Sympathy for the Devil“ grupe The Rolling Stones

Roman: „Majstor i Margarita“ Mihaila Bugalkova

Marien Fejtful, tadašnja devojka Mika Džegera, dala mu je 1968. godine knjigu za koju je verovala da će mu se dopasti. Džeger je nakon čitanja romana napisao pesmu „Sympathy for the Devil“ koja počinje tako što Satana, maskiran u profesora, ulazi i predstavlja se dvojici ljudi koji razgovaraju o Isusu.

Džeger je kasnije objasnio da su delovi teksta inspirisani i delima Šarla Bodlera, zbog čega za ovu pesmu možemo da kažemo da je napisala rok zvezda koja zaista mnogo čita.

7. „The Catcher in the Rye“ grupe Guns N' Roses

Roman: „Lovac u žitu“ Dž. D. Selindžera

Na dugoočekivanom albumu iz 2008. godine „Chinese Democracy“ legendarni bend je imao pesmu „The Catcher in the Rye“, nazvanu po klasiku Dž. D. Selindžera. Ipak, mnogi pretpostavljaju da pesma zapravo govori o događaju koji je promenio pop kulturu: ubistvo Džona Lenona 1980. godine, zato što je Lenonov ubica sa sobom imao primerak „Lovca u žitu“ kada je povukao okidač.

8. „Tales of Brave Ulysses“ grupe Cream

Ep: Homerova „Odiseja“

Čak ni Erik Klepton nije mogao da odoli sirenama iz „Odiseje“. Ovaj klasik grupe Cream pominje mitološke lepotice koje su pesmom zavodile mornare. Tekst pesme napisao je Martin Šarp nakon povratka sa odmora na Ibici – bio je inspirisan egzotičnim pejzažima: plažama i, pretpostavljamo, ženama.

9. „Breathe“ grupe U2

Roman: „Uliks“ Džejmsa Džojsa

Grupa U2 je želela da oda počast svom sugrađaninu Džejmsu Džojsu i tako su pesmu „Breathe“ objavili 16. juna. To je dan tokom kog Leopold Blum tumara stranicama Džojsovog „Uliksa“, koji obožavaoci širom sveta slave kao „Blumov dan“.

10. „Ramble On“ grupe Led Zeppelin

Roman: „Gospodar prstenova“ Dž. R. R. Tolkina

Ako ste ikada čuli ovu pesmu, nećete biti iznenađeni što smo je uvrstili. Dovoljan je samo deo teksta:

'Twas in the darkest depths of Mordor

I met a girl so fair.

But Gollum, and the evil one crept up

And slipped away with her.

11. „Scentless Apprentice“ grupe Nirvana

Roman: „Parfem: hronologija jednog zločina“ Patrika Ziskinda

Ovaj horor roman je postao hit delimično zahvaljujući Kurtu Kobejnu koji ga je često pominjao kao jednu od svojih omiljenih knjiga. Toliko mu se dopala da je napisao pesmu o romanu, a koja se našla na albumu „In Utero“ 1993. godine. Knjiga govori o čoveku koji ubija žene i sakuplja njihove mirise kako bi napravio savršeni parfem. Ne želimo da vam otkrijemo kraj, a neće ni pesma „Scentless Apprentice“, tako da je slobodno možete poslušati.

(Telegraf.rs/Mentalfloss/prevod Laguna)

Video: Seljani u suzama: Misteriozno izbijaju požari na imanjima kod Brusa, nestaje plod mukotrpnog rada

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA