Kako je nastala pesma "Blue (Da Ba Dee)" grupe Eiffel 65: Pomogao je i hit pevačice Šer
Jedna od najupečatljivijih pesama sa kraja devedesetih je "Blue (Da Ba Dee)" italijanske grupe Eiffel 65. Svetlost dana je ugledala 1999. godine, a vrlo brzo je postala hit broj jedan gotovo svuda u svetu.
Pesmu je "Blue (Da Ba Dee)" stvorili su zajedničkim snagama pevač grupe Džefri Džej, klavijaturista Mauricio Lobina (Mauri) i producent Masimo Gabuti. Do ideje se došlo kada je Lobina odsvirao jednu deonicu na klaviru.
- Ja sam svirao klavir, taj arpeđo... Za jedan sat, imali smo nešto, neki aranžman, tako da je došlo vreme za tekst - rekao je Lobina za "Vice".
Pevač Džefri Džej je naveo da je za kratko vreme spremio čak tri teksta
- Napisao sam za jedno 30, 40 minuta tri različita teksta za pesmu. Rekao sam momcima: "Imam 3 teksta. Jedan normalan. Jedan onako. I jedan ludački. Koji želite?" Mauri je rekao: "Hoću ludački" - rekao je Džefri Džej.
U pesmi je dominirala reč "blue", što je donekle i zbunilo ostatak grupe.
- Džefri mi je rekao: "Ludački je kao boja. Nešto kao ja sam plav ("I' blue"). Šta to znači? Da li si tužan (blue može da znači na engleskom i tužan)? Da li si plav kao: Kao štrumf?" - pitao se jedan član grupe Eiffel 65.
Džefri da je objasnio kasnije da je reč "blue" u principu metafora i objasnio da mu je inspiracija za tekst bila situacija kako osoba bira svoj način života.
Član benda i producent Masimo Gabuti, dao je ideju da se ubaci "da ba dee".
- Zašto ovde ne bismo koristili reči i stavimo nešto međunarodno što bi svako umeo da otpevao - predložio je Masimo.
Pesma je na početku imala nekoliko verzija, ali onda se kasnije došlo do finalnog proizvoda.
- Rekao sam: "Aranžažman je pogrešan. Momci, ima drugačiju viziju kako pesma treba da zvuči. I hteo bih da radim na tome - rekao je jedan član benda.
Išlo se u pravcu da "Blue (Da Ba Dee)" postane dens pesma, a članovi grupe su inspiraciju pronašli i u hitu pevačice Šer.
- Godine 1998. godine, Šer je objavila predivnu pesmu koja se zvala "Believe" sa tim jedinstvenim efektom (auto-tjunom) u njenom glasu. I kažemo: "O, moj Bože! Kako možemo da napravimo taj isti efekat?" - pitao se jedan član grupe.
Cher - "Believe":
Ipak, nije se koristio auto-tjun, niti vokoder, već takozvani harmonajzer
- To mi zovemo vokoderom, ali nije vodokoder. To je harmonajzer. Koristili smo klavijature i Džefrijev glas - rekao je jedan član grupe Eiffer 65.
Eifferl 65- "Blue (Da Ba Dee)":
Opširnije, kako je nastala pesme "Blue (Da Ba Dee)", pogledajte u videu "Vice"-a":
Video: Koncert Bojane Vunturišević u Ušću
(Telegraf.rs)
Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.