Posle Balaševića, u udžbenik za osnovne škole ulazi i pesma Bajage i "Bijelog Dugmeta"
Kao što je poznato, tri pesme Đorđa Balaševića ušle u udžebnik za osnovne škole, koji je odobren i treba da bude objavljen. Ali se tu priča nije završila.
Naime, u udžbenik će se naći kompozicije preporučene za sviranje i pevanje - "Buđenje ranog proleća" grupe "Bajaga i Instruktori", te "Lipe cvatu" sastava "Bijelo Dugme", pišu "Novosti".
Osim toga, udžebenik će sačinjavati i dela brojnih inostranih bendova i solo umetnika iz svih žanrova.
- Balašević je bio kantautor, najbliži Bobu Dilanu, i normalno je da se njegove pesme nađu u udžbenicima, paralelno sa drugim sadržajima. Stav autora je da bi školu trebalo približiti deci i konstantno podsticati dijalog i promišljanje o različitim žanrovima muzike. Hoćemo da ih upoznamo sa velikanima naše muzičke scene za koje nisu čuli, jer se u njihovim porodicama ne slušaju. Mnoge pesme tih velikana birane su u skladu sa instrumentima, a kako se u osmom razredu izučavaju drveni instrumenti, poput fagota i oboe, tražili smo adekvatni primer, i iz tog razloga se Balaševićeva "Drvena pesma" našla u udžbeniku. Njegova "Devojka sa čardaš nogama", sa maestralno odsviranim solom na violini, nalazi se u udžbeniku MK za šesti razred kao primer kako violina može da se iskoristi, osim za tradicionalnu, i za popularnu muziku. Pitanje je koliko je deci danas blizak Balašević. Mi se trudimo da im damo primere, kao sredstvo da deca nauče da slušaju kvalitetnu muziku i razlikuju je od nekvalitetne - rekla je Maja Sokolović Ignjačević, jedan od četiri autora ovog udžbenika za ovaj list.
"Bajaga i Instruktori" - "Buđenje ranog proleća":
"Bijelo Dugme" - "Lipe cvatu":
Kako je navela sagovornica, u udžbenik će i Branko Radičević sa pesmom "Pevam danju, pevam noću", Radmila Karaklajić i "Anđelina, zumba, zumba", "Devojko mala", "Zaljubljena tinejdžerka" beogradske grupe "Vampiri", "Najlepše želje" od "Zemlje gruva"... Kada je reč o stranim izvođačima, na listi su Ališa Kiz i Bili Ajliš.
Takođe, u udžbenicima za niže razrede već se nalaze pesme "Reci mi" Šabana Bajramovića (obrada "Besame mućo"), dok su se Janika Balaž i Zvonko Bogdan našli u odeljku tradicionalne i starogradske muzike, navode "Novosti".
Šaban Bajramović - "Reci mi":
- Mene su još pre pet-šest meseci zvali iz "Kleti" da im dam dozvolu da štampaju moju pesmu "Buđenje ranog proleća" i note za nju, u udžbeniku za muzičko, za osmi razred osnovne škole. Iskreno, mislio sam da je taj udžbenik već objavljen. "Buđenje ranog proleća" nije moja najbolja pesma u karijeri, ali je zgodna za sviranje na klaviru, pa otuda i notni zapis za nju. U pesmi se spominju gotovo svi instrumenti iz orkestra, bubanj, violončelo, ženski i muški glasovi... Ima veze sa klasičnom muzikom, pa je to, pretpostavljam, razlog zašto se "Klet" odlučio baš za nju. Inače, nije ovo prvi put da se neka moja kompozicija nađe u školskim udžbenicima, prošle školske godine štampana je i numera "Moji drugovi" - rekao je Bajaga.
(Telegraf.rs)
Video: Na Novom groblju obeležen 11. novembar – Dan primirja u Prvom svetskom ratu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Avatar
Balasevic je za ove Jova Jovanovic Zmaj.
Podelite komentar
Jovana
Kakva sprdačina se pravi od školstva, pa to je strašno.
Podelite komentar
Cvilidreta
Balašević, Bajaga, dugme...tzv. 'srednja' rešenja u pogledu domaćih izvodjača (ako pod 'domaćim' podrazumevamo i one iz bivše SFRJ), koliko vidim nema ni pomena o bendovima iz nju vejva osamdesetih - barem paket aranžman bi morao biti obavezno štivo, u najmanju ruku za osmi razred (ako ne već i za sedmi pa i šesti, zašto da ne)...da ne spominjem sada gomile i gomile grupa i pojedinaca koji su dali neprocenjiv doprinos srpskoj pop, rok i alternativnoj muzici tokom prethodnih 50 i kusur godina (a koji se nikad neće naći ni u kakvim udžbenicima). Što se inostrane muzike tiče...tek tu treba posvetiti pažnje u smislu odabira grupa, pojedinaca i žanrova jer današnji mjuz koji se servira klincima je uglavnom u potpunosti ogoljen i lišen bilo kakvog umetničkog izraza, sveden na prostu ritam sekciju i recitaciju - što je, između ostalog, karakteristično i za ove naše prostore...nažalost. Živeo Zavod za izdavanje udžbenika, dole Klett i slični mu klonovi!
Podelite komentar