Hit What a Wonderful World je snimljen sa poteškoćama, Luj Armstrong je na kraju uradio humanu stvar
Pesma na početku nije bila ni približno popularna u Americi
Slavni muzičar Luj Armstrong (1901-1971) je tokom života imao bogatu muzičku karijeru, a jedan od njegovih najvećih hitova je onaj vanvremenski "What a Wonderful World" iz 1967. godine. Jedan od kreatora ove pesme, Džordć Dejvid Vajs (drugi je bio Bob Til) je svojevremeno naveo da je pesmu "What a Wonderful World" pisao za Armstronga, zato što je bio mišljenja da Luj može da objedini ljude svih rasa.
Međutim, bilo je poteškoća na snimanju čuvene numere. Luj i muzičari su se okupili u sitne sate u studio Bila Portera, zajedno sa tekstopiscima i aranžerom.
Problem se desio kada je u studio došao tadašnji predsednik ABC Records Leri Njuton, izdavačke kuće za koju je Armstrong potpisao ugovor. Njutonu se nikako nije dopao spor tempo pesme "What a Wonderful World", te je hteo da zaustavi sesiju. Ali na kraju nije uspeo u tome.
Međutim, naišao je novi problem. Dok su Armstrong i muzičari pokušavali da snime pesmu, napolju su se čuli zvuci teretnog voza koji je prolazio. Ta galama je dva puta prekidala sesiju, tako da je sve moralo da počne da se snima ispočetka.
Luj je uspeo da ostane pribran i pored problema, tako da je uspeo sa muzičarima da snimi pesmu "What a Wonderful World". Sve je završeno u 6 sati ujutru. Kako su muzičari ostali prekovremeno na snimanju, Armstrong je uradio jednu humanu stvari. Naime, Luj je prihvatio da za svoj rad dobije samo muzički minimalac od 250 dolara, kako bi muzičari bili isplaćeni za svoj prekovremeni rad.
Na početku, pesma je bila popularna u Ujedinjeno Kraljevstvu, a na tamošnjoj listi našla se na prvom mestu. U Americi nije bilo tako, a kako se priča, Leri Njuton, koji je imao veliki uticaj na američkoj muzičkoj sceni, nije hteo da promoviše pesmu, jer mu se nije dopala. To se i osetilo, a ploča sa numerom "What a Wonderful World" prodata je u manje od 1.000 kopija.
Popularnost pesme u Sjedinjenim Američkim Državama počela je da raste tek 10 godina kasnije od izdavanja pesme. Numeru "What a Wonderful World" mogli smo da čujemo u emisiji "Mapet šou", a krajem osamdesetih i u filmu "Good Morning, Vietnam" sa Robinom Viljimasom.
Upravo tada je hit Luja Armstronga postao pravi hit u Americi. Pesma "What a Wonderful World" se može i dan danas čuti na brojnim radio stanicama.
Podsetimo se kako je to izvodio Luj Armstrong:
(Telegraf.rs)
Video: Koncert filmske muzike Enija Morikonea i Nina Rote u Sava Centru
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.