Od Betovena do Vagnera: Svetske operske zvezde na koncertu Felca i Beogradske filharmonije
Šef-dirigent Gabrijel Felc zajedno sa Beogradskom filharmonijom priređuje novi koncert, koji će biti održan u petak 28. februara u 20h u Kolaračevoj zadužbini u Beogradu.
Nakon što će Gudački kvartet Beogradske filharmonije izvesti poslednji Betovenov kvartet, orkestar će zajedno sa zvezdama svetskih operskih kuća izvesti treći čin Vagnerove opere Zigfrid.
![Gabrijel Felc Gabrijel Felc](https://xdn.tf.rs/2020/01/29/gabrijel-felc-460x0.jpg?ver=879700)
Filharmonijsku publiku ponovo očekuje žanrovski izlet jer koncert započinje u sasvim kamernoj atmosferi, sa samo četiri muzičara na sceni. Gudački kvartet Beogradske filharmonije – Jelena Dragnić, Vladan Lončar, Boris Brezovac i Aleksandar Latković izvešće Betovenovo remek-delo op. 135, jedno od najznačajnih kamernih ostvarenja svih vremena.
- Veza Betovena i Vagnera je jedna od najvažnijih za istoriju muzike, pogotovo ako imamo u vidu da nije moguće razumeti Vagnera, ukoliko ne razumemo Betovena. Ono što je Vagner naučio studirajući partituru ovog kvarteta, u velikoj meri se odrazilo na njegovo dalјe stvaralaštvo. Priredićemo putovanje od najpre 4 muzičara na bini do preko stotinu njih u izvođenju "Zigfrida", a oba dela povezuje ista filozofska misao - rekao Gabrijel Felc.
Šef-dirigent ispunjava obećanja dato u vezi sa izvođenjem operske literature na koncertnom podijumu. Specijalno za ovu priliku dolaze zvezde svetskih operskih kuća - sopran Elizabet Tajge, mecosopran Karin Lovelijus, tenor Pol Meknamara i bariton Teruhiko Komori.
Vagner se retko izvodi na domaćoj sceni, te je ovo ekskluzivna prilika za publiku da uživa u priči o mladom heroju Zigfridu u ostvarenju koje čini deo čuvene tetralogije Prsten Nibelunga. Ogromni orkestarski sastav tipičan za Vagnera i ovog puta podrazumeva pojačanje od devet horni, Vagner-tuba, bas-trube, bas-trombona i tri harfe, a u ovom poduhvatu filharmoničarima se pridružuju i muzičari iz regiona.
![Beogradska filharmonija Gabrijel Felc Beogradska filharmonija Gabrijel Felc](https://xdn.tf.rs/2019/09/18/gabrijel-felc-sef-dirigent-filharmonije--460x0.jpg)
Sto ulaznica za stajanje biće u prodaji sat vremena uoči koncerta, odnosno od 19 časova na blagajni Kolarca.
(Telegraf.rs)
Video: Vučić: Referendum i izbore nudim, ali nasiljem ništa nećete dobiti
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.