![Ivo Andric Ivo Andric](https://xdn.tf.rs/2019/10/09/ivo-andric-2-670x447.jpg?ver=939321)
Kako je zahvaljujući Ivu Andriću i Nobelovoj nagradi ceo svet čuo za "Marš na Drinu"
Kada je 1961. godine Ivo Andrić dobio Nobelovu nagradu pažnja svetske javnosti nije samo skrenuta na srpsku i jugoslovensku književnost, već i na jedno, potomcima zabranjeno, umetničko delo.
"Marš na Drinu", koračnica Stanislava Biničkog, posvećena srpskim herojima s Cera i Kolubare, bila je prećutno zabranjena kao dekadentna i nacionalistička od kraja Drugog svetskog rata do 1964. u Jugoslaviji. Naručiti je u kafani bio je poziv za zatvor. Do dramatičnog preokreta dolazi kad je "Marš na Drinu" postao hit na Zapadu zahvaljujući Andriću.
Kada je Ivo Andrić otišao u Stoklolm da primi Nobelovu nagradu, u prtljagu je poneo i predratnu gramofonsku ploču sa snimkom "Marša na Drinu". Insistirao je da mu nagrada bude uručena uz njegove zvuke.
Šveđanima se melodija mnogo dopala.
![Ivo Andric Ivo Andric](https://xdn.tf.rs/2019/10/09/ivo-andric-1-460x0.jpg)
Švedski trubač Lil Jorgen Petersen ubrzo je snimio singl s već melodijom Biničkog, ali pravu svetsku ekspanziju marš doživljava 1963, kad ga je snimio danski gitarista i evrovizijski pobednik Jirgen Ingman. Izdavačka kuća "Polidor" posle velikog uspeha marša u Danskoj izdala je ploču i za svoje tržište. Marš iste 1963. snima nemački orkestar Horsta Vendea. Na "Bilbordovoj" listi hit singlova iz 1963. Ingmanov "Marchen til Drina" zauzima drugo mesto.
Na poziv "Polidora" u Švedsku dolazi Ansambl "Urošević", u kome je violinista slavni Vlastimir Pavlović Carevac. Oni za švedsko tržište snimaju najčuveniju verziju marša koja je nekoliko godina kasnije uvezena u Jugoslaviju. Melodija, uz koju je u oslobođeni Niš 1918. ujahala srpska konjica, prelazi 1963. Atlantik i osvaja mlade jahače na talasima - surfere sa zapadne obale SAD.
Posebno mesto u popularizaciji imaju rok-surf bendovi iz šezdesetih koji su "Marš na Drinu" uvrstili u numere popularne, zabavne muzike za ples, među kojima su: "Spotniksi", "Džokersi" i čuveni "Šedousi".
Do tada je u Titovoj Jugoslaviji koračnica i dalje bila ideološki prokazana i zabranjena, kao uostalom i sve drugo vezano za Prvi svetski rat.
U julu 1964. došlo je do preokreta odnosa prema ovoj koračnici i u Jugoslaviji. Na pedesetu godišnjicu Velikog rata filmski spektakl "Marš na Drinu" vratio je na velika vrata melodiju uz koju je mala Srbija slavila pobede na velikim austrougarskim armijama, u čijim je redovima bio i tadašnji predsednik SFRJ.
Uprkos pretnjama, naručenim negativnim kritikama i velikim trudom vlasti, naročito hrvatskih kadrova, da se film skloni u stranu, on je postavljao nove rekorde gledanosti. Melodija se nepovratno vratila na velika vrata tamo gde je uvek trebalo i da bude - u srca svih onih koji ljube slobodu.
Video: Vek od povratka srpske vojske kući, ovako je izgledalo probijanje Solunskog fronta
(Telegraf.rs/Večernje novosti)
Video: Đurić: Nisam verovao da će folk postati zvanična kultura u Srbiji
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Srbin
Za Krst casni i slobodu zlatnu
Podelite komentar
nikolas
NOBELOVAC,SRPSKI HEROJ ,COVEK KOJI JE PROMENIO SVET I SRUSIO CAREVINE !!! SLAVA MU I VECNA HVALA!!!
Podelite komentar
Leka Rankovic
Pesma je bila zabranjena iz više razloga: 1.Tito je u to vreme koje opisuje pesma ratovao za austrougare i bilo mu je krivo sto je izgubio rat. 2.Pesma je velicala herojski podvig samo jednog i Titu ne tako omiljenog naroda iz tadasnje SFRJ. 3.Posle 1945 god.je smelo da se velica samo ono sto je vezano za period 1941-1945.gde je Tito bio vrhovni komadant i gde je izvojevana pobeda a ne ono gde je on bio na porazenoj strani.Tito je shvatio da ako misli da pobedi u ratu mora da bude na strani gde je herojska srpska vojska a ne tamo gde su neke kvazi tvorevine. 4.Zbog netrpeljivosti dva najveca konstitutivna naroda u tadsnjoj SFRJ,nije smela da se velica herojska srpska vojska koja je za nekih tridesetak godina 2 puta pobedila jaceg od sebe, koji je hteo da je pokori, i zato sto je druga strana je ratovala na strani sila Osovine,proglasila svoju nezavisnu drzavu i jedini ratni "podvig" im je Jasenovac a ne Neretva,Sremski front,Sutjeska... i jedino stratiste Blajburg gde su pobijeni crnokosuljasi i koljaci staraca,zena i dece koje Tito uz pomoc katolicke crkve nije uspeo da spasi koji se nalazi u susednoj zemlji. a ne Kragujevac koji je geografski centar Srbije. Mozda redosled nije po bitnosti pravilno raspoređen ali je istinit. P.S. Za mlade i one koji ne znaju pesma Mars na Drinu se odnosi na Prvi svetski rat i vezuje se za Cersku i Kolubarsku bitku.U toj pesmi ima jedan stih koji posebno para usi TRI SU CARA POBEDILI RATNICI SELJACI(u samo nekoliko godina pobedili smo turskog,bugarskog i nemackog cara)Na univerzitetu USA se te 2 bitke proucavaju kao izuzetan herojski podvig jednog naroda koji je izmoren ratovima pre Velikog rata(1.i.2. Balkanski rat),slabo naouruzan,desetkovan ljudstvom,potisnut sa svih strana,uspeo da perfektno vođenom kontraofanzivom od strane Radomira Putnika i Zivojina Misica,nasih legendarnih VOJVODA,potisne preko Drine dobro naoruzanu i mnogobrojniju austrougarsku vojsku. Od Kosovskog boja 1389.do.Kosovskog boja 1999.SRPSKA vojska je imala bezbroj bitaka i ratova i velikih pobeda po kojima je ostala upamcena kao herojska.NIKADA nismo strane osvajace cvecem docekivali u glavnom gradu....Inace Beograd je jedini grad na svetu koji je 5x bombardovan u jednom veku....Za svo to vreme hrvatska vojska je imala samo genocid u Jasenovcu i naposletku Bljesak i Oluju,dva najveca etnicka ciscenja krajem 20.veka. E sad vidite sa kime smo mi ziveli u 50.god u istoj drzavi. ŽIVELA SRBIJA
Podelite komentar