"Pre svega, paranoja": Kako je Danilo Kiš govorio o nacionalizmu

V. Đ.
V. Đ.    
Čitanje: oko 1 min.
  • 1

Danilo Kiš je jedan od najvećih pisaca na prostoru bivše Jugoslavije. Tokom života, u jednom intervjuu, u okviru njegove knjige "Čas anatomije", se osvrnuo i na nacionalizam.

Tim povodom, podsetimo se njegovih reči iz 1978. godine.

"Nacionalizam je, pre svega, paranoja. Kolektivna i pojedinačna paranoja. Kao kolektivna paranoja, ona je posledica zavisti i straha, a iznad svega posledica gubljenja individualne svesti; te, prema tome, kolektivna paranoja i nije ništa drugo do zbir individualnih paranoja doveden do paroksizma. Ako pojedinac, u okviru društvenog projekta, nije u stanju da se «izrazi», ili zato što mu taj društveni projekt ne ide na ruku, ne stimuliše ga kao individuu, ili ga sprečava kao individuu, što će reći ne daje mu da dođe do svog entiteta, on je primoran da svoj entitet traži izvan identiteta i izvan tzv. društvene strukture.

Tako on postaje pripadnik jedne skupine koja postavlja sebi, bar na izgled, kao zadatak i cilj probleme od epohalne važnosti: opstanak i prestiž nacije, ili nacija, očuvanje tradicije i nacionalnih svetinja, folklornih, filozofskih, etičkih, književnih, itd. Sa teretom takve, tajne, polujavne ili javne misije, N.N. postaje čovek akcije, narodni tribun, privid individuuma. Kad smo ga već sveli na tu meru, na njegovu pravu meru, pošto smo ga izdvojili iz krda, u koje se on sam smestio -- ili gde su ga drugi smestili, imamo pred sobom individuu bez individualnosti, nacionalistu, rođaka Žila (Jules)", naveo je svojevremeno Kiš.

(Telegraf.rs/izvor: Youtube/ThePolihimnija)

Video: Koliko je bojkot velikih trgovinskih lanaca bio uspešan?!

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Beograd

    7. februar 2025 | 14:54

    Bio je preteča globalista, krug dvojke. Njegov bliski prijatelj je bio komunistički filozof A. Bernar Levi koji mu je našao posao u Parizu.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA