Marinku Arsiću Ivkovu uručena NIN-ova nagrada u Kolarcu

V. Đ.
V. Đ.    ≫   
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Književnik Marinko Arsić Ivkov izjavio je danas da 71. NIN-ovu nagradu, koja mu je uručena danas za roman "NGDL", posvećuje svima koji veruju da knjige govore istinu.

"Koji u njima nalaze odgovore na svoje nedoumice i utehu za svoje traume i bolove. Koji u njima nalaze sve ono što ne mogu da nađu u životu. Posvećujem je svakom pojedinačnom čitaocu, jer verujem da on čitanjem dopunjuje roman", rekao je Arsić Ivkov tokom svečane dodele u Kolarcu.

Arsić Ivkov je dodao da knjigu, koju je objavio Niški kulturni centar, posvećuje svojoj "hrabrosti i kukavičluku", ali i "divnim i ružnim" trenucima iz života koje je pretočio u "prostu književnu metaforu".

"Posvećujem je svojim najbližima koji su trpeli sva ona zapostavljanja i nepravde koje donosi pisanje knjige. Posvećujem je svim svojim započetim rukopisima, koje nikada neću završiti, a u koje sam polagao tolike nade. Posvećujem je svim onim lepim trenucima, uživanjima, odmorima, lenčarenjima koje nisam doživeo jer sam ih žrtvovao književnosti i pisanju", poručio je Arsić Ivkov primajući nagradu od prošlogodišnjeg laureata Steve Grabovca.

Odluku o nagradi doneo je žiri u kojem su bili Adrijana Marčetić, Tamara Mitrović, Vladimir Gvozden, Mladen Vesković, a predsedavajući Aleksandar Jerkov izjavio je da nagrađeni roman "postavlja nekoliko važnih pitanja".

"Postavlja pitanja vezana za odnos književnosti prema raspadu države i društvenim sukobima. Iza ciničnog naslova, krije se poruka 'Ne daj golubu da leti', oblikuje vrlo neobičnu sliku sloma jedne epohe i besmisla građanskog rata prošlog veka...", naveo je Jerkov.

Prema njegovim rečima, "svako književno ostvarenje je doprinos čovekovoj borbi da svet i samoga sebe učini boljim".

"To je borba koja traje od vajkada i nikada ne prestaje - od Agore do Platoa, od Homerovih heroja do komičnih junaka Arsića Ivkova, koji se poziva na Odiseja i time se ruga i samome sebi", rekao je, između ostalog, predsednik žirija.

Sama kritička svest, dodao je Jerkov, ne bi romanu donela nagradu, već su za to bile potrebne poetičke vrednosti kao što su "komično, humorno, grotesktno, cinično i sarkastično".

Urednica kulture NIN-a Tanja Nježić istakla je da nije tajna da čoveka čini ono što čita.

"Na stranicama nagrađene knjige srešćete, recimo, opasku da je sreća bila najtraženija i najdeficitarnija roba. Ili da nije lako nositi lepotu. Ona je kao vatra - dobar sluga, a zao gospodar. Pa, valja promisliti o tome", kazala je Nježić.

NIN-ovu nagradu, kako je naglasila, posebno čini dragocenom i vrednom njen izuzetan doprinos književnosti.

"Ona pobuđuje veliko interesovanje kod onih za koje se zapravo piše - publike. Dobra literatura pomaže ljudima da se otrgnu od pasivnosti, da iskristališu svoju misao, svoj stav, pruži utočište kada se čovek oseti usamljeno", poručila je Nježić.

Glavni i odgovorni urednik NIN-a Aleksandar Timofejev rekao je da je priznanje NIN-a "najvažnija nagrada za roman godine".

"Zahvalio bih se žiriju, predsedniku i članovima. Divno je bilo raditi sa vama, idemo dalje. Zahvalio bih se i urednici kulture NIN-a Nježić bez koje sve ovo ne bi bilo ni blizu, ali i Grabovcu, laureatu od prošle godine koji je došao da dodeli NIN-ovu nagradu", rekao je Timofejev.

U užem izboru bila su četiri romana, u kojem su, pored "NGDL", bili i "Duž oštrog noža leti ptica" Tanje Stupar Trifunović u izdanju Lagune, "Lutam sad mrtav svetom" Borivoja Gerzića u izdanju "Rende Books" i "Limeni lijes za Zaimović Zejnu" Muharema Bazdulja u izdanju Kosmosa.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Janis posle derbija odgovorio novinaru: "Je l' vi pokušavate da nam nađete lošu stvar u ovom meču?

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA