Počeo književni program "Booking Balkan": Govorili Saša Savanović, Srećko Horvat, Igor Štiks
U beogradskom Kulturnom centru Grad je gostovanjem regionalnih pisaca Saše Savanović i Srećka Horvata počela nova sezona književnog programa "Booking Balkan".
Hrvatski pisac Igor Štiks bio je moderator diskusije tokom koje se razgovaralo o novom romanu Saše Savanović "Novo Sada", knjigama Srećka Horvata i njihovom zajedničkom regionalnom životu.
"Iskreno sam želeo da ugostim dvoje dragih kolega i da razgovaramo na razne teme. Jedna od tih tema je današnja propast, katastrofa, kataklizma i život sada", rekao je Štiks.
On je naveo da se u regionu objavi više od 200 romana domaćih pisaca svake godine - u Srbiji 120, a u Hrvatskoj najmanje 60.
"Očigledno je da ljudi imaju veliku potrebu da pišu, a drugo je pitanje kako i šta svi oni pišu. Danas čitamo manje ili sa znatno manje strpljenja. Pitanje je šta danas znači napisati roman i zašto pisati čitavu knjigu, a ne samo pamflet", rekao je Štiks.
Govoreći o svom romanu "Novo Sada", Savanović je rekla da on predstavlja mešavinu neočekivanih životnih izbora i rezultate oko nemanja izbora, u kojem su likovi "luzeri, a ne lideri".
"Htela sam da celo društvo bude utisnuto na jednom mestu. Imala sam potrebu da ismevam sve nedaće sveta, kao da nam se sve to ne dešava i nije realno, poput vica nakon kog se smejemo. Bolje mi je da ismevam, nego da svi padamo u duboku depresiju i izvršimo kolektivno samoubistvo", rekla je Savanović.
Istakla je da ne razmišlja o tome koliko će čitalaca imati njeni romani jer, kako kaže, piše knjge po svom senzibilitetu.
Srećko Horvat je, govoreći o svojoj poslednjoj knjizi "Posle apokalipse", rekao da je to delo pisao za vreme pandemije korona virusa, dodavši da ne misli da je knjiga naročito pesimistična.
"Zapravo, ta knjiga i cela naša situacija me podseća na dobro poznati vic. Čovek ode kod doktora na poduži pregled i na kraju ispitivanja lekar mu kaže da ima za njega jednu dobru i jednu lošu vest. Pacijent hoće prvo da čuje onu lošu. A loša je ta da ima rak. Dobra vest je da ima Alchajmerovu bolest, pa kad ode kući neće da se seti informacije da ima rak", naveo je Horvat.
On je dodao da se promenila realnost o kojoj piše, ukazujući na dešavanja poslednjih godina u svetu, ali i regionu.
"Evo, ovde u Beogradu, danas je lepo vreme, već kreće proleće umesto da traje zima, sve lepo deluje. Opet, imali smo koronu, a kad se ona završila, dobili smo rat Rusije i Ukrajine, a onda je buknuo još jedan rat u Palestini. Od svih tih virusa i ratova, dolazimo i do tragedije u Osnovnoj školi 'Vladislav Ribnikar'", rekao je Horvat.
Istakao je da je "apokalipsa u svetu prisutna u raznim oblicima".
"Ona postaje komercijalna, pravi fetišizam, o tome se stalno govori. Pogledajte kakvi se filmovi danas snimaju, koje su pozorišne predstave ili kakva se muzika stvara. I mi večeras smo ovde na ovom skupu pod jednom zavesom, a kada je sklonimo, videćemo šta se krije iza nas, a to je Beograd na vodi", naveo je Horvat.
Program "Booking Balkan" bavi se predstavljanjem autora Balkana i njihovim povezivanjem u međusobnoj interakciji regionalne književnosti i prevodilaštva.
Projekat je podržala Evropska mreža za književnost i knjige "TRADUKI" iz Berlina.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.