Zascenak, beznemož, opazica... Javno glasanje za izbor nove srpske reči traje do 15. oktobra

 
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Takmičenje za izbor nove srpske reči "Najbolja nova srpska reč" raduje, jer ono jezik vraća u fokus u vremenu nasilja i nebrige prema njemu smatra profesorka Filološke gimnazije Draga Ćećez Ljukić.

Ona je, komentarišući za Tanjug glasanje za odabir najbolje reči, u kojem su se u užem izboru našle 32 reči, istakla da je nekada i poznati filolog i redovni član Srpske akademije nauka i umetnosti Ivan Klajn predlagao slične reči za strane izraze koji su se odomaćili u srpskom jeziku.

"Živimo u veoma neobičnom i teškom vremenu za stvaraoce i posvećenike jeziku i važno je da jezikom bavimo", rekla je Ljukić.

Ona je dodala da je, kako bi obogatili srpski jezik i razumeli se na kvalitetan način, važno negovati veštinu komunikacije i slušanja i da je potrebno da u medijskom prostoru postoje emisije u kojima će se promovisati jezik.

Ljukić ističe da je teško da se ove reči pojave u Rečniku srpskog jezika, jer je za to, kako je rekla, pre svega potrebno da reč bude prihvaćena u svakodnevnom govoru i uđe u literaturu.

Javno glasanje za izbor nove srpske reči traje do 15. oktobra na sajtu www.malabiblioteka.net i mogu se odabrati najviše tri reči.

Za pobednike su predviđene tri novčane nagrade za prvo, drugo i treće mesto, od po 600, 400 i 200 evra.

U izbor za glasanje su reči: zascenak, beznemož, opazica, zasutravanje, uzrenje, hladovinanje - hladovinarenje, samosnaći (se), umosklop, saplačnik, neželjak, zascenje, duhoklonuće, beztebnost, letež, obesuštiniti/obesuštinjen, zrčak, prikuma, uticajac - uticajka, smućak, susramlje, otkazniti, sviđ, večnutak, premisliti, svidić - nesvidić, sebić, rakotvoran, prohujak, prikačica, raskovničar i lasnolomna.

Cilj ovog takmičenja koje je otvoreno za sve, kako je objavljeno na sajtu Mala biblioteka je "višeslojan" i želja je da se podstakne javni razgovor o vrednostima reči koje govorimo.

Predlozi reči za takmičenje su slate od 15. maja do 15. septembra i stiglo je oko 400 predloga, a svako je mogao da pošalje do pet reči koje nisu smele prethodno biti zabeležene niti u jednom srpskom rečniku, a morale su da imaju i objašnjenje značenja, nadahnuća i cilja predloga.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA