Dodelom nagrada Biblioteka grada Beograda obeležila 92 godine od osnivanja

 
  • 0

Ovom prilikom dodeljene su nagrade "Marija Ilić Agapova" za najboljeg bibliotekara u prethodnoj godini, "Gligorije Vozarović" za najboljeg izdavača, i Čitalac godine.

Svečani multimedijalni program povodom 92 godine od osnivanja Biblioteke grada Beograda (BGB) održan je u prostorijama ove kulturne ustanove sa brojim gostima.

Ovom prilikom dodeljene su nagrade "Marija Ilić Agapova" za najboljeg bibliotekara u prethodnoj godini, "Gligorije Vozarović" za najboljeg izdavača, i Čitalac godine.

Pored toga, proglašena je najčitanija knjiga stranog autora 2022, kao i pojedinac/institucija koji su medijski promovisali rad ove ustanove u 2022. godini.

Voditelj programa bio je glumac Milan Bosiljčić, dok je muzičarka Zoe Kida bila zadužena za muzički deo svečanosti i otpevala svoje pesme "Najlepše želje" dok je bila u grupi "Zemlja gruva", novi hit "Bejbi" u solo karijeri, "Zlatni dan" Bisere Veletanlić i pop numeru "Tamo gde je sve po mom" hrvatskog sastava "Jinx".

Nataša Mihailović Vacić obratila se javnosti danas u dvostrukoj ulozi, kako je najavljena, kao izaslanica gradonačelnika Beograda – Aleksandra Šapića i kao sekretarka za kulturu Grada Beograda.

"Želim da vam čestitam 92 godine od osnivanja ove ustanove. Posvećenim radom, vi doprinosite negovanju kulture čitanja, što život naših sugrađana čini samo sadržajnijim, i time obrazujete publiku. Sve to što radite sa takvim entuzijazmom i posvećenošću, jeste, malo je reći – vredno, našeg zalaganja da podrška Grada Beograda bude što je moguće veća svake godine", izjavila je sekretarka za kulturu i podsetila da je BGB najveća ustanova kulture u prestonici Srbije i najveća javna biblioteka naše zemlje i celog regiona.

Kako je u svom govoru navela Mihailović Vacić, Biblioteka grada Beograda je “istovremeno posebno značajna riznica knjiga i kulturno - istorijskog nasledja Beograda”.

Ona je rekla da smatra značajnim i to što je Biblioteka grada Beograda kulturni servis našim sugradjanima koji ima 150 000 članova, sa više od čak milion korisnika godišnje, a Grad Beograd svake godine odvaja značajna sredstva za nabavku barem 90 000 primeraka novih knjiga.

"Sa čitaocima širom grada, Biblioteka grada Beograda je mesto koje aktivno koriste srednjoškolci, studenti, naučni radnici, svi koji žele mesto za mirno čitanje i istraživanje. U mreži ovih biblioteka godišnje se održi više od 2 500 obrazovnih programa za sve uzraste. Danas je neophodno da mladi zavole knjigu i da tragaju za pravim sadržajem", rekla je Mihailović Vacić.

Sekretarka za kulturu grada Beograda je napomenula da pravo obrazovanje mladi čovek može sam da stekne družeći se najviše sa knjigom, jer je prema njoj, "temelj svakog obrazovanja upravo - kultura čitanja, a da su biblioteke osnova kulture svakog društva".

Za sam kraj Mihailović Vacić je otkrila da je ove godine kultura Srbijje dobija najveći budžet do sada koji predviđa povećanje za čak 18 odsto, a BGB će dobiti iznos za 2023. godinu od 453 957 000 dinara, dok je budžet za ovu Biblioteku tokom 2022. bio veći od 419 miliona dinara.

Miodrag Ivanović, državni sekretar, pomoćnik ministra kulture za savremeno stvaralaštvo, preneo je čestitke i pozdrave od ministarke kulture Maje Gojković, te je i lično čestitao 92. rođendan "ove izuzetno značajne ustanove".

"Biblioteke su esencija svake kulture i obrazovanja, jer sa njima sve počinje i u njima ostaje sve ono što znamo o sebi i svetu. Biblioteka glavnog grada je simbolična kulturna tačka tog grada i zemlje i mera njihovog odnosa prema sopstvenoj kulturi. Beograd i Srbija su snažno posvećeni kulturi i umetnosti. Važan je podatak da Biblioteka grada Beograda ima u svom fundusu više od milion i 800 000 primeraka knjiga", ocenio je Miodrag Ivanović, državni sekretar Ministarstva kulture Vlade Republike Srbije.

Nagrada koja nosi ime prve bibliotekarke i upravnice Biblioteke grada Beograda, Marije Ilić Agapove, dodeljena je Dragani Milunović, diplomiranoj bibliotekarki savetnici, zamenici direktora i rukovoditeljki Sektora za bibliotečko-informacionu delatnost Narodne biblioteke Srbije.

Žiri je radio u sastavu: Beba Stanković, diplomirani bibliotekar savetnik predsednik, Olivera Nastić, diplomirani bibliotekar, član i Dušanka Ševo, diplomirani bibliotekar, član.

Oni su detaljno pregledali pristigle predloge i na sastanku 27. decembra 2022. godine doneli jednoglasnu odluku.

Obrazloženje navodi da je laureat dr Dragana Milunović u bibliotekarstvu od 2000. godine na različitim odeljenjima i zaduženjima u NBS: od katalogizacije, preko Odeljenja za razvoj bibliotečkog sistema, Odeljenja za slepe i slabovide.

Diplomirala je, magistrirala i doktorirala na temama usko vezanim za bibliotekarstvo, stručno se usavršavala u Finskoj, Rusiji, Torontu, Londonu, članica je raznih domaćih i stranih strukovnih udruženja i jedan je od osnivača Odeljenja za slepe i slabovide u NBS, takodje je autorka preko 100 objavljenih stručnih i naučnih radova u domaćoj i stranoj stručnoj periodici.

Nagrada "Gligorije Vozarović" za najboljeg izdavača u 2022. godini dodeljena je izdavačkoj kući ,"Pravoslavna reč" iz Novog Sada.

Žiri je radio u sastavu: Jasmina Ninkov - predsednik, i članovi - akademik Miro Vuksanović, dr Mihajlo Pantić, koji je jednoglasno odlučio da kuća "Pravoslavna reč" osnovana 1992. godine u Novom Sadu, osvoji nagradu, jer je u toku 2022. objavila nekoliko kapitalnih izdavačkih projekata.

Najznačajniji su - "Sabrana dela Milorada Ekmečića", komplet od 15 knjiga, oko 11000 strana, "Izabrana dela Vasilija Krestića", komplet od 15 knjiga, na 7000 strana, monografija "Knez Miloš/državotvorni vladar", prof. dr Radoša Ljušića (preko 900 strana, veliki broj fotografija i ilustracija), istorijska studija "Na kapijama Konstantinopolja/Rusija i balkansko pitanje u 19. veku", autora akademika dr Slavenka Terzića, monografija "Crnjanski i svetska književnost", prof. dr Mila Lompara. Nagradu je primila urednica "Pravoslavne reči" - Daniela Gutović.

Specijalno priznanje Biblioteke grada Beograda "Povelja za izuzetan doprinos" ove godine je pripala Vladimiru Petroviću, uredniku i novinaru TV emisije "Kulturni dnevnik" Radio televizije Srbije koji je redovno pratio sve programske aktivnosti i širu javnost upoznavao sa celokupnim radom BGB.

Komisija je radila u sastavu - Vladislava Ivković- Marković, načelnica Odeljenja za kulturne programe, Bojan Kundačina - pomoćnik direktora Biblioteke grada Beograda i Isidora Injac, urednica programskih aktivnosti.

Oni su razmotrili sve medijske saradnike i njihov doprinos promovisanju knjige, čitanja i aktivnosti BGB u tom polju u toku 2022. godine i donela jednoglasnu odluku za laureata Vladimira Petrovića.

Prema podacima iz mreže Biblioteke grada Beograda, najčitanija knjiga savremene prevedene književnosti u 2022. godini je roman "Kuća glasova", italijanskog bestseler književnika Donata Karizija iz "Vulkan izdavaštva", a naradu je primio osnivač ove kuće Nenad Atanacković.

Povodom 92. rođendana, kreirana je i izložba top 10 najčitanijih knjiga, gde se nalaze izloženi i sledeći romani: "Uznemireni ljudi" Fredrika Bakmana (Laguna), "Normalni ljudi" Sali Runi (Geopoetika), "Tanušna morska latica" Izabele Aljende (Kosmos izdavaštvo), "Dani napuštenosti" Elene Ferante (Booka), "Ugovor Paganini" Laša Keplera, (Vulkan izdavaštvo), "Rituali vode" Eve Garsije Saens de Urturi (Čarobna knjiga), "Tamo gde rakovi pevaju" Delije Ovens (Vulkan izdavaštvo), “Žrtva 2. 117” Jusi Adler Olsen (Vulkan izdavaštvo) i “Oteta” Tonija Parsonsa (Laguna).

Nagrada "Čitalac godine" u kategoriji dece do 14 godina pripala je devetogodišnjoj Lari Bjelaković iz opštine Novi Beograd.

U želji da istakne svoje najrevnosnije članove, Biblioteka grada Beograda ove godine, po četvrti put je dodelila ovu specijalnu nagradu najaktivnijem čitaocu - onome koji je pozajmio najveći broj knjiga iz biblioteke u protekloj godini, i ovog puta je to spomenuta vredna devojčica.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Petra je prevremeno rođena beba: Na rođenju imala je svega 680 grama i 33 centimetra

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA