Čarls Simić nije bio jedini laureat: Srbi koji su dobili Pulicerovu nagradu

  • 0

Poznati američki pesnik srpskog porekla Dušan Čarls Simić, koji je preminuo u 85. godini, je tokom svog života dobio Pulicerovu nagradu.

To se desilo  1990. godine, i to za njegovu zbirku pesama "The World Doesn't End". Pre toga je Čarls Simić sa svojim stihovima već dva puta bio u užem izboru za ovu nagradu.

On nije jedini Srbin koji je dobio Pulicerovu nagradu.

Jedan od dobitnika je bio i Mihajlo Pupin. Pulicerovu nagradu je slavni srpski pronalazač dobio za autobiografsko delo „Od pašnjaka do naučenjaka“ 1924. godine. Pupin je u tom trenutku čovečanstvu već podario svoja izuzetno značajna naučna otkrića koja su mu donela zasluženu slavu. Međutim, pored naučnog rada, važan deo njegovog života bio je usmeren prema naporima za izgradnju pravednijeg i boljeg sveta.

Pupin je koristio svoj uticaj da bi za narod iz koga je potekao obezbedio bolji položaj u međunarodnoj javnosti. Knjiga za koju je dobio Pulicerovu nagradu i danas, nakon čitavog veka, predstavlja izuzetno inspirativno štivo, na čijim stranicama mnogi pronalaze motivaciju za lični uspeh.

Mihajlo Pupin Foto: Wikimedia/Smithsonian Institution

Volt Bogdanić, istraživački novinar srpskog porekla, je trostruki dobitnik Pulicerove nagrade. Serija tekstova o problemima sa medicinskim testovima objavljenih u listu Wall Streeet Journal donela mu je prvo priznanje 1988. godine. Sledeća Pulicerova nagrada došla je 2005. kao priznanje za istraživački rad na razotkrivanju serije nesreća na američkoj železnici. Otrovni sastojci prisutni u kineskim proizvodima i njihovo dospevanje na svetsko tržište bili su tema koja je 2008. godine Bogdaniću donela trećeg Pulicera.

Volter Volt Bogdanić Walt Bogdanich Foto: Pulitzer.org/New York Times

Dobitnik Pulicerove nagrade u Breaking News kategoriji za 2019. godinu bio je tim Rojtersovih fotografa. Goran Tomašević član je ovog tima od 1996. godine. Tomašević je rođen u Beogradu 1969. godine i tokom karijere je aktivno beležio zbivanja na brojnim svetskim ratnim žarištima. Objektivom je hvatao trenutke sukoba u bivšoj Jugoslaviji, Iraku, Avganistanu, Južnom Sudanu, Libiji, Siriji, Egiptu, Kongu, Mozambiku, Nigeriji, Burundiju... Tomaševićeva fotografija „Petao prolazi pored mrtvog tela člana bande Bario-18 u San Pedro Suli (Septembar 28, 2018/Goran Tomašević)“ predstavlja potresno svedočenje o strahotama migrantske rute koja vodi iz Južne i Centralne Amerike prema severu.

Goran Tomašević Foto: Profimedia/AFP

Inače, nagrada je dobila ime po Džozefu Puliceru, američkom novinaru mađarskog porekla, koji je svoju celokupnu imovinu zaveštao ovom univerzitetu. Džozef Pulicer se tokom svoje novinarske karijere hrabro borio protiv društvenh nepravdi.

Dodeljuje je Univerzitet Kolumbija iz Njujorka od 1917. godine.

(Telegraf.rs)

Video: Sve stoji, automobili zgužvani: Snimci sa lica mesta nesreće kod Mosta na Adi

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA