4 godine preživeo na pustom ostrvu s jednom puškom i Biblijom: Ko je bio uzor za Robinzona Krusoa?

 
 ≫ 
  • 0

Truman Kapote i Harpr Li su imali poseban odnos i jedno drugo "upisivali" u svoje knjige

Često se kaže da pisci pišu ono što znaju, tako da nas ne sme iznenaditi što su mnogi od najpoznatijih likova u istoriji književnosti zasnovani na stvarnim ljudima. Bilo da traže nadahnuće u bračnom drugu, prijateljima i porodici, ili nakon višedecenijskog rada ubace sebe u tekst, autori izvlače skoro svaku reč i rečenicu iz nekog elementa stvarnog života, a najčešće su taj element ljudi.

Još u vreme kada je Danijel Defo izdao svoj roman „Robinzon Kruso“, 1719. godine, mnogimaje bilo jasno da je čovek koji ga je inspirisao na ovu priču Aleksandar Selkirk.

aleksandar serkirk Izvor:Wikipedia/SylviaStanley

Pravi Robinzon Kruso, čije je memoare Danijel Defo adaptirao u svom romanu, bio je originalno „loše seme“ moderne uže porodice. Kada ga je brat naterao da pije morsku vodu, Selkirk se potukao sa njim, nakon čega je pozvan pred Crkveni odbor u Škotskoj da objasni svoje ponašanje. Plašeći se da neće dobiti pomilovanje, Selkirk je pobegao na more i borio se kao gusar protiv Španaca.

aleksandar serkirk Izvor:Wikipedia

Kao briljantan moreplovac, Selkirk je na kraju dobio čin pomorskog oficira. Međutim, kapetan njegovog broda bio je tiranin, i nakon mnogo neizvesnih sukoba sa Špancima, Selkirk je strahovao da će brod potonuti i odlučio je da ode, zahtevajući da ga ostave na najbližem kopnu. Na Selkirkovu nesreću (ali na Defoovu sreću), najbliže kopno bilo je pusto ostrvo na 400 milja od čileanske obale, a danas poznato kao Ostrvo Robinzona Krusoa.

Selkirk je spasen nakon četiri godine i četiri meseca preživljavanja samo sa jednom musketom, Biblijom, nekoliko odevnih predmeta i nešto duvana. Ispostavilo se da je bio u pravu kada je pobegao sa svog problematičnog broda; brod je potonuo nedugo nakon što ga je napustio, a samo jedan čovek je preživeo. Selkirk se obogatio kao gusar pre nego što se konačno vratio kući u Englesku, odeven u svilu i kadifu, ali nikada se nije navikao na kopno i čeznuo je za otvorenim morem.

aleksandar serkirk Izvor:Wikipedia/Robert C. Leslie

Objavio je memoare o svojim pustolovinama, ali je poginuo tokom jednog gusarskog pohoda, pre nego što je dobio priliku da pročita Defoovu adaptaciju svoje manje poznate knjige.

(Telegraf.rs/Laguna/Smithsonian)

Video: Sastanak Vučića sa ambasadorom Republike Turske Hamijem Aksojem

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA