Otvoren prvi park ćirilice u Srbiji: Cilj je popularizacija i očuvanje nacionalnog pisma
Uz park je stigla i mapa ćirilice koja obeležava najznačajnija mesta u gradu, ali i kao ideja za otpor stranim rečima
U okviru manifestacije "Ćirilična baština", u Bajinoj Bašti je otvoren prvi "Park ćirilice" u Srbiji. Cilj je popularizacija i očuvanje nacionalnog pisma na šta se opština obavezala i Deklaracijom koju je usvojila pre tri godine, piše RTS.
U ovom parku je sve u znaku ćirilice i srpskog jezika – klupe, tastature, cveće i dečje igralište – s razlogom da se najmlađi upoznaju, stariji podsete na „najlepše pismo na planeti“, a turisti dobiju još jedan slikovit kutak.
- Nama je bio cilj da mesto koje je bilo u centru grada, nije bilo uređeno, da napravimo jednu tačku koja će biti podsećanje na značaj srpskog jezika i ćiriličnog pisma, ali da negde i ovde u centru Bajine Bašte povežemo tu priču vezanu za račansku prepisivačku školu i na značaj manastira Rača koji je blizu Bajine Bašte - rekao je Siniša Spasojević inicijator izgradnje parka.
Uz park je stigla i mapa ćirilice koja obeležava najznačajnija mesta u gradu, ali i kao ideja za otpor stranim rečima.
- Smislili smo da od A do Š sve po gradu obeležimo. Svako slovo i dali smo svakom mapu da ide po tom tragu da nauči naša slova. Onaj ko je možda zaboravio, onaj koji ne zna ili hoće da nauči - rekao je Nikola Lazić iz Kancelarije za mlade.
Da Bajina Bašta postaje grad ćirilice govori i manifestacija u čast tradicionalnog srpskog pisma kao i ideja da se u Rači, na tragu znamenitih monaha pisaca i prepisivača, osnuje Muzej ćirilice koji bi bio institucija na nacionalnom nivou.
(Telegraf.rs/izvor: RTS/Slavica Jovanović)
Video: Jake policijske snage obezbeđuju Univerzitet Hauard
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Гаргамел
У Србији је ћирилици место у свакодневној употреби а не у музеју!!!
Podelite komentar
alal vera alal vera
najbolje se to vidi kad dodjes u beograd.nemas osecaj da si u beogradu a pogotovo u srbiji.svuda je sve na engleskom i na latinici.treba uvesti zakon da svi natpisi na firmama i svim ostalim objektima bez obzira na delatnost moraju imati veliki natpis reklamu na cirilici a manji natpis ispod moze da bude na bilo kom drgom jeziku.
Podelite komentar