Zavirite u muzej posvećen Meri Šeli i njenom Frankenštajnu: Nije za one mekog srca

 ≫ 
  • 0

Početkom avgusta 2021. godine otvorena je Kuća Frankenštajna Meri Šeli“ u Batu u Engleskoj, samo nekoliko koraka dalje od veoma cenjenog „Centra Džejn Ostin“.

Obe autorke su bile povezane sa gradom Batom, koji je popularna turistička destinacija još od 43. godine n. e, o čemu svedoče ruševine rimske termalne banje po kojima je grad dobio ime i status Uneskove svetske baštine.

Ostinova je tamo živela između 1801. i 1806. godine i iskoristila ga je kao mesto radnje za romane „Pod tuđim uticajem“ i „Nortengerska opatija“.

Šelijeva je u tinejdžerskim danima boravila ovde nešto kraće, ali je taj boravak bio bogat događajima i kreativno plodan.

Ovde se udala za pesnika Persija Biša Šelija, saznala za samoubistva njegove polusestre i prve supruge koja je bila trudna, prisustvovala rođenju svoje vanbračne nećake (ćerke lorda Bajrona), pohađala predavanja o galvanizmu, odnosno reanimaciji putem električne struje... i upravo ovde je napisala veći deo romana „Frankenštajn“.

 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
A post shared by House of Frankenstein (@houseoffrankenstein_bath)

Bat je dugo istraživao svoju vezu sa Ostinovom, ali nakon što je oberučke prihvatio i Šelijevu, počeo je da privlači različite književne hodočasnike.

Posetioci „Centra Džejn Ostin“ mogu da isprobavaju šešire, da razmene duhovite replike sa jednim od njenih likova, grickaju pogačice sa dorsetskim kajmakom u sobi za čaj i učestvuju u godišnjoj kostimiranoj šetnji.

 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
A post shared by House of Frankenstein (@houseoffrankenstein_bath)

Sa druge strane, u „Kući Frankenštajna“ očekujte zlokobne, uznemirujuće zvučne, šokantne specijalne efekte, jezive vodiče u keceljama poprskanim krvlju, „adekvatne mirise“, „vlažan i zlosutan doživljaj u podrumu“ i skoro 2,5 metra visoku robotizovanu verziju znate već koga.

(Ne, nije u pitanju Meri Šeli!)

 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
A post shared by House of Frankenstein (@houseoffrankenstein_bath)

Posetioci će uskoro moći da vide i „bednu tavansku odaju“ Viktora Frankenštajna pretvorenu u escape room, "punu suludih mozgalica, čudnih artefakta i raznoraznih delova tela".

Suosnivač Kris Haris objašnjava filozofiju kojom su se rukovodili dok su radili na ovom projektu:

- Pokušavamo da se poigramo sa strahovima ljudi, ali sebe ne shvatamo vrlo ozbiljno. U 'Kući Frankenštajna Meri Šeli' stvaramo doživljaje u kojima će, nadamo se, ljudi zaista uživati na dublji način. Želimo da izađu odavde sa osećajem da su doživeli nešto uznemirujuće, ali da se osećaju srećno. To je naš krajnji cilj.

 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
A post shared by House of Frankenstein (@houseoffrankenstein_bath)

Bi-Bi-Si navodi da ova atrakcija pruža i uvid u „tragični lični život Šelijeve, njenu književnu karijeru i savremenu relevantnost romana u pogledu popularne kulture, politike i nauke“.

Ovo možda nije prikladno za decu (ili bojažljive obožavatelje Ostinove) jer sadrži „preteće i zloslutne audio i vizuelne efekte, zamračene prostorije i neke scene i prikaze uznemirujuće prirode“.

 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
A post shared by House of Frankenstein (@houseoffrankenstein_bath)

Ljubitelji knjige „Gordost i predrasude i zombiji“, obavezno treba da posete suvenirnicu koja se nalazi na izlazu ove književne atrakcije.

(Telegraf.rs/openculture.com/Laguna)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA