Feđa Štukan: "Naterani smo da se mrzimo. Da smo se mi umetnici pitali, još uvek bi živeli u istoj domovini"
Feđa Štukan predstavio svoju autobiografiju "Blank" u krcatom Domu omladine
U sredu, 6. aprila, u krcatoj Sali Amerikana Doma omladine Beograda održano je književno veče "Blank u Beogradu", posvećeno autobiografskom romanu „Blank” bosanskohercegovačkog glumca Feđe Štukana.
O knjizi su, pored autora, govorili književnik i novinar Mića Vujičić, književna kritičarka Marija Nenezić i urednica izdanja Neva Saravija, odlomke iz romana čitali su glumci Branislav Trifunović i Anđela Jovanović, dok je ceo događaj moderirala Milena Đorđijević. Ispraćen burnim ovacijama, Feđa Štukan je nakon promocije još 40 minuta potpisivao knjige, razgovarao i slikao se sa posetiocima i budućim čitaocima njegovog dela.
Povodom promocije romana u Beogradu, Feđa Štukan je rekao: „Neprijateljstva su krenula odavde i to je nešto u čemu mi nismo nikako učestvovali. Naterani smo da učestvujemo i da se mrzimo. Upali smo u ratnu mašineriju koja nije bila provocirana s naše strane niti smo se mi pitali. Da smo se mi umetnici pitali, nikada do toga ne bi došlo. Još uvek bi živeli u istoj domovini. Tu je potpisan početak neprijateljstava, na veliki i simboličan način bi trebalo tu i da se završe“.
Književnik i novinar Mića Vujičić istakao je važnu perspektivu junaka knjige: „On u rovu maštari o nekom životu, i taj život se njemu ostvaruje. On završava u Holivudu, u skupom hotelu, sa slavnim glumcima. Zaista se sva maštarenja ovde ispostavljaju kao realna. Ovo je knjiga o jednom teškom životu, napisana vrlo vešto, ali nepretenciozno. Trebalo je puno hrabrosti da se napiše ovakva knjiga“.
Književna kritičarka Marija Nenezić je o knjizi rekla: „Ova priča Feđe Štukana zapravo je velika posveta aboliciji smrtne kazne. Junak u ovom romanu se bori protiv smrti i protiv nagona smrti. On je uspeo da napravi zaokruženu celinu, u kojoj mi vidimo ceo proces kretanja od ničega ka nečemu. To je jako dobro izvedeno u ispovednoj formi, u prvom licu jednine. Glavni junak je kritičan prema ratu, ideji nacionalnog, instituciji crkve, ali sve te neverovatne kritike koje iznese zapravo nisu negacija, već neka vrsta afirmacije stvaralačkog principa“.
Neva Saravija, direktorka Čigoja štampe, izdavača knjige, pred početak promocije osvrnula se na lični doživljaj knjige: „Meni je najviše zapao za oko pogled glavnog junaka na samu ličnost. Ali ne na ličnost kao ratnika, žrtvu, pripadnika određene veroispovesti ili etničke grupe, već na individuu kao takvu. Kao čoveka u celini, onog ogoljenog i bez ikakvih skrupula, koji pripada celom svetu, i kome je nebo dom gde god da ode“.
Feđa Štukan je sarajevski glumac, pilot i večiti padobranac. Domaćoj publici poznat je po ulogama u filmu „Nečista krv” i seriji „Klan”. Stalni je glumac Kamernog teatra u Sarajevu, predavač teorijskih predmeta u pilotskoj školi i strastveni ljubitelj motora.
Sam autor ovu knjigu vidi kao najvišu tačku svog dugogodišnjeg aktivističkog rada. Štukan piše direktno, sažeto i jasno, puca pravo u glavu, bez ustezanja i previše reči. „Blank” je stvaran, surov, bolan i tragikomičan. U njemu se nemilosrdno opisuje kako je biti u ratu, biti „navučen” i biti beznadežan. U "Blanku" se predočava kako je izgubiti ljubav svog života, svojih prijatelja i živeti u zemlji u kojoj političari daju sve od sebe da spreče dugoočekivani mir.
„Blank” je napisan na nagovor An]eline Džoli i Breda Pita kao potencijalna građa za igrani film: od snajperiste u specijalnim jedinicama u ratu, beskućnika i heroinskog ovisnika u miru, pa sve do reflektora holivudske „A" produkcije. Roman Feđe Štukana je priča o životu i smrti, politici i veri, mržnji i ljubavi.
"Blank" je obavezna literatura na Goldsmiths univerzitetu u Londonu i Mostarskom univerzitetu, a kandidat je za srednjoškolsku lektiru u Crnog Gori. Roman je do sada preveden na engleski, francuski i italijanski jezik. Srpsko izdanje knjige objavila je Čigoja štampa.
(Telegraf.rs)
Video: Gradonačelnik Novog Sada došao u Klinički centar Vojvodine
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Deni
Fedja druze posle Titove smrti je Amerika krenula u unistenje Yuge uz EU fasiste i domace izdajnike. Ta ista Amerika i Regan mrzitelj socializma su platili politicarima u Yugi da stvaraju mrznju medju narodima, da unistavaju firme, industriju, uveli su sankcije na stvari bez kojih je tesko poslovat, nesto slicno kao sad u Ukraini. Uspeli su unistit Yugu, Irak Libiju, Cehoslovacku bez ispaljena metka iako je sva industrija ostala Ceskoj dok Slovacka nije imala skoro nista. Posli su i u Siriji isto ali Putin i Rusia nisu im dozvolili rasturanje zemlje. Dosta je naseo i narod u Yugi mislec da ce bolje zivet nego u Yugi pa sad vide sta je demokracija i kapitalizam na Balkanski nacin. Nekolicina lopiva pljackom se obogatila a vecina gladuje i rovi po kontejnerima. Mene licno nemogu preobratit jer obozavam sve nase Republike i narode.
Podelite komentar
Bole
Svaka cast na humanoj poruci, samokriticnosti i iskrenosti.
Podelite komentar
Pera, Djurin brat
Bacili nam kosku politicari, da bi zavadili bracu i oteli pare za svoju decu. Dugo traje, iznova im uspeva. Zalosno, zbog nas i nase dece.
Podelite komentar