Porodica književnika Milana Vlajčića bila je znamenita: Zgradu koju su posedovali krasi centar Leskovca

 ≫   
Čitanje: oko 1 min.
  • 1

Poznati novinar, književnik i filmski kritičar Milan Vlajčić preminuo je u 83. godini u Beogradu, a njegova porodica imala je značajnu ulogu tokom 20. veka, Naime, familija Vlajčić iz Leskovca je između dva rata bila među vodećim industrijalcima.

Upravna zgrada sapunare, koju su posedovali, i danas krasi centar "srpskog Mančestera". Kada se Drugi svetski rat završio, imovina porodice Vlajčić je konfiskovana.

- Posle Drugog svetskog rata, u istorijskim spisima ova zgrada se podvodi pod imenom Jablanica. Dva brata koja su preživela provela su šest meseci u zatvoru i izgubili su sva građanska prava - rekao je istoričar Milan Trajković.

Krajem 2019. godine u palati Kaloderma otkrivena je spomen-ploča u znak sećanja na njihove znamenite pretke porodice Vlajčić, piše RTS.

Upravo su palatu Kaloderma, koja je smeštena na Širokoj čaršiji i koja podseća Leskovčane na zlatno doba između dva svetska rata, sagradili su braća Vlajčić - Todor, Petar i Milan, sinovi Jovana Vlajčića, osnivača fabrike sapuna. 

Leskovački kulturni centar Palata Kaloderma je sada Leskovački kulturni centar Printskrin: RTS

Upravna zgrada koja je dobila ime po kozmetičkom proizvodu, a početkom tridesetih godina prošlog veka, fabrika sapuna imala je godišnji prihod od devet miliona dolara.

- Imajte na umu da je to bio podatak iz 1931. godine iz trgovinskog glasnika, taj original imam - rekao je svojevremeno Slobodan Vlajčić, praunuk Jovana Vlajčića.

- Leskovac, koji je između dva rata bio zaista "srpski Mančester", treba da to ima kao neku vrstu uzora - rekao je svojevremeno Milan Vlajčić.

Zgrada je od 1981. godine leskovački kulturni centar. Leskovac je svojevremeno bio moćan grad, a njeni građani su doprinosili tome. Vlajčići, Đorđevići, Teokarevići, Ilići, Petrovići samo se neke od porodica koje su dale svoj doprinos i njihova imena i dela treba večno da se pamte.

(Telegraf.rs/izvor: RTS)

Video: ANKETA: Građani Zgreba u šoku, smatraju da je sistem kriv

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA