Šta je čitao Džim Morison i zašto ga je "ubio" Niče?
- Niče je ubio Džima Morisona - napisao je Džon Densmor, bubnjar grupe The Doors, u svojoj autobiografiji „Riders on the Storm“ iz 1990. godine.
Pre smrti čuvenog rokenrol pesnika u Parizu, u 27. godini života, Morison je bio poznat koliko po nepredvidljivim scenskim nastupima, toliko i po strasti prema književnosti i herojima iz mitologije. Ime benda pozajmljeno je od Oldosa Haksilija i njegovog dela „Vrata percepcije“ (The Doors of Perception), koje je i samo referenca na pesmu Vilijama Blejka, dok je Morison svoje stihove prožimao referencama na ničeovsku filozofiju i druga književna dela.
Morison je svoje tinejdžerske dane proveo okružen knjigama, toliko da je osmislio igru u kojoj prijatelj bira knjigu sa polica dok je on okrenut leđima. Od sto knjiga u svojoj kolekciji, Morison je mogao da navede ime autora i naslov dela pre nego što bi prijatelj završio čitanje pasusa. Drugar iz srednje škole se priseća Morisona kao samotnjaka koji je duboko bio posvećen knjigama.
- Imao je tone knjiga, dole u podrumu, i otišao bih tamo sa njim i posmatrao ih, ne znajući o čemu većina njih govori. Morison je proždirao njihov sadržaj kao tinejdžer, bio je u drugom svetu, i morali biste da se zapitate kakav je to uticaj na njega imalo. Suština je da je bio toliko napredan u pogledu književnosti koju je čitao, i ponekad se činilo da bi postao ono o čemu je čitao.
Njegova profesorka engleskog jezika se seća ekscentričnijih književnih izbora.
- Sve što je čitao bilo je vrlo neuobičajeno. Jedan od profesora je čak išao u Kongresnu biblioteku kako bi proverio da li knjige koje je Džim prijavljivao da je pročitao zaista postoje ili ih je izmišljao. Knjige na engleskom jeziku o demonologiji iz 16. i 17. veka... Ostali klinci su čitali ono što smo im davali za lektiru, dok je Džim čitao Bartonovu studiju o seksulanosti kod Arapa.
Morisonov život ispunjavale su obimne doze romantičarske poezije, nihilističke filozofije, šamanskog misticizma, klasika Bit generacije i priča o tragičnim herojstvima.
Ovo su neki od njegovih omiljenih naslova:
Pozorište i njegov dvojnik - Antonen Arto
Đovanijeva soba - Džejms Boldvin
Poezija Vilijama Blejka
Život protiv smrti - Norman O. Braun
Goli ručak i Nova Ekspres - Vilijam Borouz
Heroj sa hiljadu lica - Džozef Kembel
Pad, Kuga, Stranac- Alber Kami
Srce tame - Džozef Konrad
Vrata percepcije - Oldus Haksli
Portret umetnika u mladosti, Dablinci i Uliks - Džejms Džojs
Romani Džeka Keruaka
Rođenje tragedije iz duha muzike - Fridrih Niče
Paralelne biografije - Plutarh
Poezija Artura Remboa
Koliko ste ovih dela vi pročitali? Javite nam u komentarima.
Video: Zavirite u jednu od najvećih drevnih zbirki literature iz celog sveta: Biblioteka kao iz Hogvortsa
(Telegraf.rs)
Video: Ovi dani Srbiji će doneti temperature i do 20 stepeni: Stiže proleće usred zime
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
eNL
ja i dan danas čitam i to veoma rado stripove ...teks,zagor, mark,blek,miki ,mister no,ken Parker,dylan dog,dampir...i imam ih baš puno kući.
Podelite komentar
Montenegrina
Samo dva
Podelite komentar
Če
Samo jedan.
Podelite komentar