Putovale su kroz blato i mećavu da dostave knjige: To su bile bibliotekarke na konjima
U prvoj polovini dvadesetog veka svet se borio sa Velikom ekonomskom krizom, pri čemu su brojni ljudi ostajali bez posla. Veliki problem zbog toga je vladao i u Sjedinjenim Američkim Državama, a zbog finansijskih problema i siromaštva trpela je i pismenost građana.
Kako bi se rešio problem, tadašnji predsednik Amerike Frenklin Ruzvelt pokrenuo je različite projekte, a jedan od njih od njih je bio je "Biblioteka na nogama". Sve u cilju pospešivanja pismenosti građana, ali i zapošljavanja.
![Biblioteka, bibliotekarke na konjima, Američka depresija, Pack Horse Library Project Biblioteka, bibliotekarke na konjima, Američka depresija, Pack Horse Library Project](https://xdn.tf.rs/2021/10/12/packhorselibrariansreadytostartdeliveringbooks-460x0.jpg)
U ovom projektu su mahom učestvovale žene, koju su radile u oblastima gde su živeli. U pitanju je bila neka vrsta mobilne biblioteke. Bibliotekarke su jahali, a nekad šetale pored konja koji su bili natovareni knjigama.
Plata im je bila 28 dolara mesečno, a za konje i hranu su same morale da se snađu. Posao uopšte nije bio lak, čak i težak. Bibliotekarke su putovale kroz nepregledno zemljište, blato, planine, mećave da bi doneli knjige krajnjim korisnicima usluge.
![Biblioteka, bibliotekarke na konjima, Američka depresija, Pack Horse Library Project Biblioteka, bibliotekarke na konjima, Američka depresija, Pack Horse Library Project](https://xdn.tf.rs/2021/10/12/packhorselibrarianreadingtoaman-460x0.jpg)
Za ovaj posao je bilo angažovano oko hiljadu žena koje je opsluživalo je više od milion stanovnika u četrdeset i osam okruga Kentakija, piše bookvar.rs.
Projekat je trajao do 1943. godine, budući da je zbog Drugog svetskog rata došlo do porasta zaposlenosti.
(Telegraf.rs)
Video: Gabrijel Felc: Vagnerovo delo "Tristan i Izolda" biće spektakl za kulturni život Beograda
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.