Ponovo radi renovirana knjižara "Geca Kon" u Beogradu

  • 3
Renovirana knjižara Geca Kon Renovirana knjižara Geca Kon Foto: ATA images

Obnovljena knjižara "Geca Kon", simbol srpskog knjižarstva i izadavaštva, otvorena je danas za čitaoce i pisce nakon renoviranja koje trajalo nekoliko meseci.

Posle svekolike i duge krize u kojoj se našla "Prosveta", kojoj pripada knjižara, renoviranje je preduzela izdavačka kuća "Službeni glasnik" koja je prihvatila i nekoliko zaposlenih.

Jelana Trivan direktorka Službenog glasnika na konferenciji za medije u renoviranoj knjižari "Geca Kon" napominje da je knjižara kompletno sanirana i renovirana u cilju očuvanja kulturnog blaga Beograda i Srbije.

"Knjige svih izdavača će se prodavati u knjižari "Geca Kon" kao i u ostalim Glasnikovim knjižarama. Takođe u knjižari, koja je ujedno i prodajno - galerijski prostor, održavaće se tribine, predstavljanje knjiga i razgovori sa piscima", kazala je Trivan i izrazila zadovoljstvo jer je ponovo otvorena najstarija srpska knjižara koja je počela sa radom 1901. godine.

Ona je navela da knjižara nosi ime najstarijeg srpskog izdavača i knjižara.

"U godini kada je Geca Kon izdao najviše knjiga početkom XX veka pred čitaocima se našlo 200 izdanja. Danas su najveći srpski izadavači jedva stigli do tog broja. Dakle, reč je o velikom knjižaru i izdavaču, meceni...kod koga su najveći srpski književnici našli svoje mesto, zaštitu i prostor za izdavanje knjiga", kazala je Trivan i napomenula da je "Vladalac" prva knjiga koju je izdao Geca Kon.

Kako kaže, Geca Kon je u Drugom svetskom ratu ubijen kao Jevrein iako je imao mogućnost da se povuče sa Vladom Kraljevine Jugoslavije.

"Imao je šansu da se skloni zbog dojave da će biti odveden u logor, ali nije hteo da napusti Srbiju. Delio je sudbinu našeg naroda i najmanje što smo mogli da učinimo za njega je da očuvamo sećanje na prvog knjižara u Srbiji. Obnovili smo knjižaru Geca Kon sa mnogo pijeteta. Knjižara ima 40 hiljada knjiga svih izdavača, muzejski deo gde su izložene lične stavri Gece Kona i prostor za književne tribine", kazala je Trivan.

Naglasila je da je to mesto po kojem će se iznova prepoznavati Beograd i gde će mlađe generacije uspevati da pronađu zanimljive i za njih primerene sadržaje" kazala je Trivan.

Branislav Vuksanović, direktor izdavačkog preduzeća "Prosveta" koje baštini tradiciju pokojnog i znamenitog izdavača Gece Kona i samostalno posluje preko 70 godina kaže da će renovirana knjižara predstavljati kulturnu znamenitost Beograda.

"Zahvaljujem Ministarstvu privrede koje je odvojilo značajna sredstva za renoviranje knjižare na ponos ljubitelja knjige i Beograda",kazao je Vuksanović.

Pisac Svetislav Basara prisetio se svojih književnih početka pre četiri decenije.

"U beogradskoj književnoj čaršiji važilo je pravilo da je neko postao književnik kada mu priča izađe u Politici i kada mu se knjiga pojavi u izlogu knjižare Geca Kon,koja se tada zvala Prosveta. Zahvaljujući poziciji i predratnom ugledu, knjižara Geca Kon je bila reprezentativno mesto kojem nije imao pristup svako. Nisu se sve knjige mogle naći u izlogu knjižare Geca Kon",kazao je Basara i dodao da je nekoliko puta namerno prolazio pored te knjižare 1985. godine ne bi li u njenom izlogu video svoju knjigu "Peking by night".

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Ogromne gužve na granici sa Hrvatskom: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA