Dobitni loto listić od 750.000 dolara: 5 neverovatnih stvari pronađenih u starim knjigama
Ako ste ikada kupili polovnu knjigu ili ste uzeli neku iz biblioteke, postoji mogućnost da je nešto neočekivano ispalo iz stranica, piše Mental Floss. Ponekad je to spisak za kupovinu, nekada je obeleživač za knjigu ili fotografija. Neki ljudi su imali sreće da pronađu nešto što je finansijski ili istorijski vrednije, prenosi Laguna.
Ovo su pojedine neverovatne stvari koje su bile skrivene među stranicama starih knjiga...
Pramen kose Džordža Vašingtona
Ako želite lako štivo, verovatno nećete uzeti knjigu Gaines Universal Register or Columbian Kalendar for the Year of Our Lord 1793, almanah koji je sadržao procenu populacije u američkim kolonijama. Ali nešto primamljivije je dočekalo osobu koja je otvorila primerak ove knjige na univerzitetu J u Njujorku. Bibliotekar je 2018. u biblioteci univerziteta, u knjizi pronašao koverat sa pramenom kose Džordža Vašingtona. Natpis na koverti je bio sledeći: Vašingtonova kosa. Džejmsu Hamiltonu od njegove majke, 10. avgust 1871.
Velike su šanse da je poreklo kose pravo. Knjiga je pripadala Filipu Skajleru, sinu generala Filipa Skajlera, osnivača univerziteta, koji je bio predsednikov prijatelj. Možda ga je Marta Vašington dala ženi Aleksandra Hamiltona, Elajzi Skajler Hamilton, pa dalje njihovom sinu, Džejmsu Hamiltonu, a zatim porodici Skajler. U knjizi se nalazilo još jedno blago – instrukcije mlađeg Skajlera za konzervaciju govedine u toku toplih letnjih meseci.
Čisti keš
Izdubljene knjige i lažne limenke, koje služe kao kase, mogu da se kupe, ali neće se često naći među donacijama. Početkom 2019. godine, Keti Mekalister, volonterka na godišnjoj prodaji knjiga u Arizoni, sortirala je knjige kada je naišla na jedan od delova šestotomne Istorije i propasti Rimskog carstva, štampan eod 1776-1788. Mekalisterova je nameravala da baci knjigu, jer se naslov ne prodaje često, ali je odlučila da poslednji put prelista stranice. Nije ih mnogo ostalo čitavo. Neko je izdubio rupu u knjizi i unutra stavio 4.000 dolara gotovine. Tu je bila i koverta sa adresom. Mekalisterova je kontaktirala donatora i vratila novac.
Originalno pismo K. S. Luisa o radosti
Godine 2014. jedna aukcijska kuća iz Engleske predstavila je sjajno otkriće. Ušuškano u primerku knjige The Problem of Pain iz 1940, autora Letopisa Narnije, K. S. Luisa, bilo je originalno, rukom ispisano pismo koje je Luis poslao određenoj gospođici Elis, u kome je detaljno opisao svoju definiciju radosti. Prava radost... poskakuje čoveku ispod rebara i golica ga duž leđa i tera ga da zaboravlja obroke i drži ga noćima (oduševljeno) besanim, napisao je on.
Anonimni vlasnik je knjigu kupio u prodavnici polovnih stvari nekoliko godina ranije. Pismo datirano na 19. avgust 1945. rani je primer Luisovih razmišljanja koja će proširiti u memoarima iz 1955: Surprised by Joy: The Shape of My Early Life. Poruka je prodata za oko 6.000 dolara na aukciji. Identitet gospođice Elis, Luisove dopisnice, još uvek je nepoznat.
Mapa Srednje zemlje sa Tolkinovim beleškama
Ushićenje zbog otkrića sveta koji je Dž. R. R. Tolkin izmaštao 1954. u Gospodaru prstenova je samo po sebi dovoljan razlog da se knjiga otvori, ali su zaposleni u knjižari u Oksfordu pronašli još jedno blago u primerku romana iz 2015.godine – mapu Srednje zemlje sa komentarima koje je rukom ispisao Tolkin lično (Pojedini detalji: Hobiton je na istoj geografskoj širini kao i Oksford, a inspiracija za Minas Tirit je možda italijanski grad Ravena).
Primerak je nekada pripadao Polini Bejns, koja je radila na ilustracijama za novo izdanje i koristila je raniju mapu kao uputstvo. Ta verzija je objavljena 1970. Lična kopija Bejnsove, sa mapom je završila u knjižari, gde je stavljena na prodaju za oko 77.000 dolara.
Dobitni loto listić u vrednosti od 750.000 dolara
Isplati se pospremati po kući. Par iz Montreala je kupio loto srećku na Dan zaljubljenih 2018. i ubrzo zaboravio na nju. Dobitni listić je osvojio je 750.000 dolara, ali njih dvoje to nisu znali, jer je bio ostavljen u knjizi. Nisu ga našli do aprila 2019, kada je žena sortirala svoje stvari na unukov zahtev – trebala mu je pomoć oko domaćeg zadatka o Japanu – i pronašla listić u knjizi o ovoj državi. Proverila je rezultate izvlačenja i shvatila da je listić dobitan. A otkrila ga je u zadnjem momentu: pošto nagrada nije bila preuzeta, trebalo je da istekne za dva dana.
Video: Emir Kusturica o knjizi Kristine Kockar: Tržište trpi sve, dobra knjiga Matije Bećkovića će preživeti sve te leptire
(Telegraf.rs)
Video: Besnu mašinu vozio po pešačkoj stazi i "razgrato" pešake po blatu: Bahato da bahatije ne može
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.