Novinarstvo je voleo više od svega: "Skandal veka" i kako se kalio nobelovac Gabrijel Garsija Markes
"...kao Dikens, Mark Tven i Ernest Hemingvej, titan književnosti XX veka, usavršio je svoje književno umeće kao reporter, pre nego što se pretvorio u slavnog romanopisca..."
Za nobelovca Gabrijela Garsiju Markesa novinarstvo je bilo "najbolje zanimanje na svetu" i sebe je posmatrao kao novinara pre nego pisca, i zato se knjiga "Skandal veka", koja je antologija njegovih novinskih tekstova, smatra biserom tog zanata kojim se Markes bavio više od 40 godina.
Kako se kalio nobelovac - tako bi najkraće mogla da se opiše Markesova novinarska karijera.
Iz novinara od početka izranja genijalni pisac, koji će čitaoca naterati da o ponečemu razmisli, da ostane bez daha prateći priču, da prisustvuje prelomnim istorijskim događajima, da uroni u magičnu realnost Kariba, među duhove predaka koji premeštaju ljude u toku sna, ili da upozna tajanstvenu damu koja spasava putnike od nesreća...
S Markesom ćemo, čitajući "Skandal veka", koju je objavila izdavačka kuća Laguna, putovati i od Južne Amerike, preko Italije i Francuske do Mađarske pedesetih godina prošlog veka. S njim ćemo se, na vrlo poseban način, baviti književnošću, književnicima i kritičarima.
U ovom delu dobijamo priliku da pročitamo začetke romana "Sto godina samoće", kao i da prepoznamo klicu govora koji će održati kad mu je dodeljena Nobelova nagrada. I na kraju ćemo shvatiti da magični realizam možda i nije toliko magičan koliko je čarobna reč Garsije Markesa.
Gabrijel Hose Garsija Markes je bio kolumbijski pisac, novinar, izdavač i politički aktivista. Rođen je 1927, a umro 2014. godine. Garsija Markes se smatra najpoznatijim piscem magičnog realizma, žanra u kome se prepliću mitovi i magija sa realnošću svakodnevne egzistencije.
Biografija Gabrijela Garsije Markesa
Njegovo najpoznatije delo je "Sto godina samoće", koje je prodato u više od 30 miliona primeraka. Godine 1982. dobio je Nobelovu nagradu za književnost.
Novinarstvom je počeo da se bavi sa 17 godina i za novine i časopise pisao je sve do smrti. Posle pobede Kubanske revolucije, Markes stupa u vezu sa novinskom kućom Prensa latina i postaje njen dopisnik iz Bogote. Nešto kasnije, kao dopisnik ove kubanske agencije, prisustvuje i skupu Generalne skupštine Organizacije Ujedinjenih nacija. U to doba je i član redakcije časopisa "Aksion liberal", u kome štampa polemički članak "Kolumbijska književnost: prevara nacije". Nakon toga se seli u Meksiko, gde se bavi novinarstvom i kinematografijom.
Kada je "Skandal veka" objavljen posthumno "Gardijan" je napisao da je Markes "izvanredan majstor novinarskog zanata", a nedeljnik "Njuzvik" je objavio da je Markes "kao Dikens, Mark Tven i Ernest Hemingvej, titan književnosti XX veka, usavršio svoje književno umeće kao reporter, pre nego što se pretvorio u slavnog romanopisca".
- Bio je đavolski novinar ukrcan na brod knjiga, doživljaja i besanice. Njegovi radovi su deo genealogije onog najboljeg u tom zanimanju - ocenio je španski list "El Mundo".
(Tanjug.rs)
Video: Ne znam ko je ubio Đinđića, ali znam ko sigurno nije: Veruović iskreno o atentatu i seriji "Sablja"
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.