Život i misteriozna sahrana Jelene Dimitrijević: Niko joj nije došao na poslednji ispraćaj
Promocija knjige "Novi svet ili U Americi godinu dana" književnice Jelene J. Dimitrijević biće održana 7. novembra u 18h, u knjižari "Delfi" u Studentskom kulturnom centru u Beogradu.
"Novi svet ili U Americi godinu dana" je prvi srpski putopis o Americi. Pre tačno jednog veka, u septembru 1919. godine, Jelena J. Dimitrijević se otisnula na putovanje u "Novi svet". Bilo je to vreme užurbane gradnje oblakodera, zabrane alkohola, rastućeg bogatstva, vreme kad su žene dobile pravo glasa, mada ne i dalju političku ravnopravnost, i vreme kad su imućne porodice poslugu zamenile prvim kućnim aparatima. Bilo je to vreme često isticanih društvenih sloboda, ali i vreme velikih klasnih razlika i surove rasne diskriminacije.
Pored toga što je bila revolucionarna književnica, Jelena J. Dimitrijević je bila svetska putnica i dobrotvorka. Rođena je u uglednoj imućnoj familiji Knez-Milojković 1862. godine u Kruševcu, kao deseto dete majke Stamenke i oca Nikole Miljkovića.
Kao devojčica je zadobila povredu oka, pa je njen put obrazovanja bio usporen i sputan. Međutim, Jelena je bila uporna i volela je da uči. Vreme je provodila u bogatoj porodičnoj biblioteci u Aleksincu. Prvu pesmu je napisala 1878. godine.
Tri godine kasnije, udala se za potporučnika srpske vojske, Jovana Dimitrijevića, pa se preselila u Niš, koji joj je probudio ljubav prema orijentalnom istoku.
Posle objavljene prve zbirke "Jelenine pesme" u kojim zalazi u ženstvenost i erotizam, počela je da intrigira ljude koji su izmišljali priče o njenom životu. Jedni su verovali da je pobegla iz turskog harema, a drugi su je poredili sa antičkom grčkom pesnikinjom Sapfo.
Pored Niša, Jelena je život muslimanki upoznala i u Skoplju, Carigradu, Solunu. Tema njenog stvaralaštva je bila žena, njena osećanja, položaj u porodici i društvu.
Prvu knjigu putopisne proze je objavila 1897. godine u Beogradu, pod nazivom "Pisma iz Niša o haremima", i ovde se nije zaustavila. Proputovala je Evropu, Aziju, Severnu Ameriku i Severnu Afriku, što je bilo veoma retko za tadašnju ženu srpskog društva. Između ostalog, objavila je "Pisma iz Soluna", "Pisma iz Misira", "Novi svet ili u Americi godinu dana", "Sedam mora i tri okeana", razne pripovetke, i roman "Nove".
Kuća književnice Jelene Dimitrijević / The house of writer Jelena Dimitrijević #jelenadimitrijevic #writer #house #famoushouse #oldhouse #oldtown #literature #famouspeople #beautifulhouse #history #artnouveau #architecture #exteriordesign #art #artwork #artstagram #workofart #masterpiece #appliedart #belgrade #dorcol #serbiaA post shared by Dulle (@it_is_dulle) onView this post on Instagram
U Beogradu je živela u velikoj kući u Francuskoj ulici, na kojoj se i danas vide njeni inicijali odmah ispod krovnog venca.
Preminula je 1945. u Beogradu, a sahranjena je "skoro bez ikoga na pogrebu, pošto je iz nepoznatih razloga, sahrana bila dva časa ranije nego što je bilo objavljeno", napisao je R. Popović u novinama.
Video: Poslednje delo genija kojeg su streljale ustaše: Koju tajnu kriju Beračice Save Šumanovića
(D.V./Telegraf.rs)
Video: U pucnjavi u ugostiteljskom objektu na Cetinju danas ubijeno više osoba
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
nikolas
JOSKINI PARTIZANI OSLOBODIOCI BEOGRADA SU PRVIGA MESECA PO OSLOBODJENJU POBILI 3o HILJADA SRBA-SRPSKE ELITE U BEOGRADU!!! BIO JE TO ZLOCIN CRVENE BANDE JOSKE BROZA FERDINANDA -LJUBICICE BELE!!!!
Podelite komentar