"Ceca je mogla da napravi veliku karijeru kao Olivera Katarina": Reditelj Stojčić o filmu "Balkanski rat"
U utorak, 11. februara, u Sava Centru u Beogradu očekuje nas pretpremijera i premijera filma "Balkanski rat - Nečista krv 2" reditela Stojana Stojčića.
Ovo ostvarenje prati istorijske događaje od 1900. godine do početka Prvog svetskog rata, prikazujući istorijsko razdoblje na Balkanu koje je ispunjeno bunama i ratnim previranjima. Reč je o nastavku kultne sage "Nečista krv", koju je Stojan Stojčić režirao 1996. godine, a u kojoj su glavne uloge tumačili Rade Šerbedžija, Maja Stojanović i Svetlana Veličković.
Radnja prati život i sudbinu Sofije, Sofkine ćerke, koja je jedna u nizu žrtava nečiste krvi koja neprestano vri. Svirajući gusle, ona oživljava na velikom filmskom platnu tragičnu priču o svojoj majci i precima. Lik Sofije tumači talentovana umetnica Bojana Peković, čija je ovo debitantska uloga. U glavnim ulogama su i bard srpskog glumišta Petar Božović i Filip Gajić.
Stojčić je u filmu koristio deo materijala koji je snimljen pre gotovo tri decenije, a koji nije završio u prvom delu „Nečiste krvi“. Nakon skoro 30 godina, publika će imati jedinstvenu priliku da po prvi put vidi ekskluzivne snimke Svetlane Veličković koja je glumila Koštanu.
Povodom nadolazeće pretpremijere i premijera filma "Balkanski rat - Nečista krv 2" razgovarali sa rediteljem Stojanom Stojčićem.
- Za početak, hteo bih da Vas pitam šta nam možete reći o filmu "Balkanski rat - Nečista krv 2"? Šta publika može da očekuje i šta nam donosi nastavak "Nečiste krvi"?
To nije nastavak. Prvi film je o Sofki, a ovo je Sofkinoj kćerki Sofiji. Razlika je u 24 godine, u tom filmskom vremenu. Glavnu ulogu u prvom je igrala Maja Stojanović, a sada igra Bojana Peković, koja svira i gusle, ona igra Sofkinu ćerku. Zašto je to Balkanski rat? To je Balkanski rat zato što je ona odrastala kroz bune i ratove od oslobođenja od Turaka 1887. pa sve do Drugog balkanskog rata 1912. godine, i, naravno, i početku Prvog svetskog rata 1914.
To je taj period njenog odrastanja koje ona nije stigla da bude devojka i da se bavi devojaštvom. Ona je otišla u ratove kao dobrovoljac i postala vojnik. Tako da ona kroz tu njenu borbu i učešće u tim bunama i tim ratovima dole na jugu je ispričala i priču o svojim precima, o svojoj majci, o svom dedi, pradedi... Inače, Bojana Peković, koja je u glavnu ulogu Sofiju, to je izvrsno uradila.
- Zašto je toliko vremena trebalo da prođe da ovaj film bude prikazan, da publika može da ga pogleda?
Prvi film je bio prikazan. Imao je dosta veliku gledanost. Ja sam samo napravio drugi film. To nije nastavak, nego je to drugo viđenje preživljavanja prethodnog vremena. Ovo je drugi film, ovo nije stari film. Ovo, u stvari, drugi deo filma. Vremenski gledano, kroz vreme, Balkan je stalno u ratovima i bunama i dan danas. Balkan nikada neće biti miran, on će uvek biti u bunama, ratovima i privremenim. On će privremeno stati bez ratova i bez buna i bez raznih stvari koje čine da ne može da se razvija. Nije slučajno Balkan je najmanje razvijen u odnosu na čitavu Evropu. To se stalno dešava i to baš zbog te nečiste krvi.
- Sa kakvim izazovima ste se suočavali dok ste radili ovaj film?
Ja se vrlo lagano režiram, tako da svakog dana, naravno, kada dođem na snimanje, bacim ovu tu sekvencu koju radim i onda počinjem da iz tog mog osećanja režiram tog dana, tako da su svi u stvari zatečeni uvek i moraju da slušaju...
Tako da u toku snimanja vršim razne izmene. Pa to je reditelj, on je autor igranog filma. On mora na terenu da se suočava sa radom. Jednog dana, recimo, ne dođe testija. Znate šta je testija? To je krčak. Da ne dođe testija na snimanje tog trenutka pada ta scena... Svaka sitnica i svi, koliko ih ima 50, 60 saradnika u filmu, moraju da slušaju i da, ako je to moguće, identifikuju sa rediteljem.
- Pored Bojane Peković, tu su i drugi glumci. Tu je Filip Gajić, Petar Božović, Rade Šerbedžija, Svetlana Ceca Ražnatović, nekada Veličković. Kako je bila saradnja sa njima?
Da krenem od poslednjeg. Ja nisam radio sa Cecom Ražnatović, nego sa Svetlanom Veličković. To je značajno da se i naznači u svim intervjuima koje sam imao. Ja sam to u to vreme, ona je imala 17 i po godina. I ona je bila Svetlana Veličković, devojčurak, znate. I tog trenutka je to sasvim nešto drugo. Ona nije Ceca Ražnatović.
Tako da ja ne mogu da objašnjavam i novinarima i ostalima da ja nisam radio sa Cecom Ražnatović, nego sa Svetlanom Veličković. Tako da treba ispraviti uvek, znači ja govorim o Svetlani Veličković, ne o Ceci Ražnatović. Tu glavne uloge u ovom drugom delu igra Rade Šerbedžija, igra Bojana Peković, Filip Gajić, i Petar Božović kao patrijarh Bogdanović. Eto, to su glavne ličnosti i sve se dešava 1912. godine, sa sećanjima kroz bune i ratove iz prošlosti.
- Možete da se prisetite neke anegdote sa snimanja?
Pa, evo, jednog dana je došao moj pomoćnik, pošto smo spremali sutra da snimamo jednu veliku scenu sa konjima. I trebalo nam je 12 konja. Tih 12 konja smo zatražili ponudu iz Skoplja, pošto smo bili u Vranju, ergela iz Skoplja. Oni su nam tražili velike novce za to, za dva dana snimanja. Ja sam odložio snimanje za sedam dana. Rekao sam da razmislim, nemamo to rade i smo nešto drugo. Onda sam pitao sutradan moje saradnike, organizatore i vođe snimanja da mi kažu kada je u Vranju stočna pijaca. Otišao sam na stošnu pijacu u Bujanovcu i kupio 12 ciganskih konja.
Za te ciganske konje angažavao sam jednog siromašnog Vranjanca, seljaka iz jednog sela... Kada smo sve to završili, onda su mene pitali a šta će sa tim konjima ciganskim? Ja sam rekao, te konje poklanjam ovom najsiromašnijem seljaku iz ovog sela, pošto ih je ranije vodio na snimanje. A danas je taj seljak ima svoju decu, svoje unuke koji čuvaju konje i bave se konjima. Evo vidite kako, znači to je bilo besplatno te konje. Eto, recimo jedna anegdota, šta se desilo. Vranje u to vreme iz prvog dela filma je bilo studio. Svi su radili za film. Koliko je u Vranju bilo 12.000 u samom gradu. Svi su radili za film. Statistima uopšte nismo plaćali to. Oni su jedva čekali da učestvuju u tom filmu.
Ovaj drugi deo filma, "Balkanski rat", on je snimljen u Kraljevu, prošle i preprošle godine...
Čitav film liči na vestern.Balkan je to sve što ste rekli. Balkan je čista krv, nečista krv, plava krv, ciganska krv, mešanska krv. Kada Vi odete u Vranje, nikad ne znate koje će krv da izbubri u datom trenutku od tih prisutnih jugoistočnih Srba, ili kako ih ja zovem, sa Juga, sa juga Srbije, čak i čitava Makedonija... Nikada ne znate šta će da izbubri iz određene ličnosti. To je veliki problem i zato stalno traju ratovi i bune na Balkanu, koje nikada neće prestati, samo će biti primirija.
- Zašto publika treba da pogleda ovaj film i šta može da nauči iz istog?
Da naučimo ko smo, šta smo i da pokušamo da se smirimo, spustimo loptu na zemlju. da se edukujemo, da idemo u škole, na fakultete i da ne pravimo ovakve gluposti... Na ulici se ne može završiti fakultet. Evo sad sam rekao sve, povezao sam sa vremenom sadašnjim.
- Na koji lik, po Vama, treba publika da najviše obrati pažnju?
Svako će se identifikovati sa svojom nekom životnom filozofijom ili ono što se njemu slično možda desilo. Perfektno su radili i Bojana Peković i Šerbedžija. Perfektno su radili svoj posao. Tako da ja mogu da navijam, ili ja navijam za Bojanu Peković i Radeta Šerbedžiju. Ja, recimo. Kad bih gledao film sa strane, da nisam reditelj, možda sam ja opšte rečen tim likovima, ali najverovatnije je to istina.
- Da li planirate možda od filma da napravite seriju?
Prvi film je imao seriju koja se zvala "Tajna nečiste krvi ", od 13 epizoda i to je emitovano 2012. godine na Happy televiziji. A ovo sada biće serija od 5-6 epizoda. Biće, ali to tek na kraju ove godine, kada se distribucija budu završile i kada gledanost bude opala.
- Da li imate nešto da kažete, šta niste mogli da kažete u ovom intervjuu?
Želeo bih da pozovem porodicu Svetlane Veličković, njenog oca Slobodana, majku Miru, i njenu sestru Lidiju, svi da dođu i da pogledaju remek-delo Cece Veličković koja je napravila, a ja mislim i započela karijeru kada smo uradili ovaj film. Ona je naglo skočila njena karijera posle toga.
- Kako Cecu gledate kao na glumicu, pošto ste sarađivali s njom. Imate li neku anegdotu s njom, sa snimanjema?
Kako znam, ja sam imao kasting u Dunavskom Cvetu, u komisiji smo bili i ja, Šerbedžija i Ljuba Tadić, i bilo je puno kandidata. Vlada Perović, ako se sećate njega, on je doveo Cecu na probu snimanja za Sofku, ona je pobedila, ona je trebala da igra Sofku. Onda, posle toga, ne znam, desilo se neki problemi, ona imala razne nastupe tamo-amo i onda smo shvatili da nećemo moći da imamo stalno. I onda sam ja izmislio ovu ulogu Koštane. Koštana nije u "Nečistoj krvi" Bore Stankovića. Ona je samo deo atmosfere i deo tog podneblja u isto vreme kada je živela i Sofka. A naravno i Sofija, tačnije.
Ona je neostvarena glumica, ona je mogla da napravi tako veliku karijeru kao Olivera Katarina. Još veći je ovaj film, ja ne mogu da budem prepotentan, ali ništa nije slabiji od ovih "Skupljača perja", gde je Olivera Katarina igrala jednu isto tako značajnu ulogu. Mislim da je ova uloga Svetlane Veličković isto tako značajna kao i Olivera Katarina u filmu "Skupljači perja".
- Kakva je bila saradnja sa Radetom?
Sa Radetom sam veliki prijatelj, sa Radetom se družim od 1987. godine. Tako da kada dođemo u Beograd, mi odemo u neki kafić, ispričamo.
- Planirate nešto novo posle Balkanskog rata?
Nisam prošao na ovom konkursu Filmskog centru Srbije. Imao sam dva projekta, tfilm se zove "Nas tri mora", a i drugi, prva ljubav Vuka Karadžića. Ruža Todorova.
I jedan i drugi film su bili na spisku, ali ni jedan nije prošao. Za "Balkanski rat" nikakve novce nismo dobili od Filmskog centra Srbije, to su samo sponzori. Mi nismo ni tražili pare za "Balkanski rat", jer bi oni rekli da je to isti film.
(Telegraf.rs)
Video: "Vreme je da se svi povežemo, pogotovo...": Davidovac o savršenoj vezi sa Kodijem
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.