Kontroverzna serija o Musoliniju podelila Italiju

A. N.
A. N.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Priča o usponu i padu Musolinija stigla je na male ekrane u Italiji sa ambicioznim nazivom „M – Sin veka“ inspirisana romanom Antonia Skuratija koji je 2019. dobio prestižnu italijansku nagradu za literaturu Strega i predstavljena na 81. Festivalu u Veneciji van konkurencije. Reditelj je Džo Rajt poznat i po filmovima „Pokajanje“ i „Gordost i predrasude“, a glavnu ulogu tumači Luka Marineli. Serija je već publiku u Italiji podelila na dva tabora.

Britanski reditelj Džo Rajt je na seriji M – Sin veka radio čitavih šest godina. Još u septembru 2024. godine, na Festivalu u Veneciji, za italijanske medije je izjavio da ga je rad na projektu koji prati uspon i pad Musolinija podsetio na to kakav čovek ne želi da bude. Svestan je da će izlazak serije sigurno naljutiti veliki broj ljudi.

Za dnevni list Republika rekao je da je izabrao stil u kojem se Musolini direktno obraća kameri zato što je svestan da je Musolini uspeo sve da prevari, da nikada nije govorio istinu, kao i da je ono što je radio bila samo beskonačna predstava:

„Kontrolisao je svoju priču kojom se obraćao naciji i na kraju je možda ubedio i samog sebe u to što je govorio. U knjizi se nalaze telegrami, vesti, pisma i ja sam tragao za stilom koji bi predstavio tu naraciju kroz prizmu te epohe i koji bi bio u skladu sa estetikom futurizma. Upotreba muzike 'Kemikal bradersa delovala je potpuno anahrono, ali je odlična za avangardizam dvadesetih godina jer nam daje tu dozu čudne uzburkanosti u kojoj su mnogi prepoznavali fašizam."

Glumac Luka Marineli koji je perfektno odglumio Musolinija, medijima je rekao da mu nije bilo lako da tumači tu ulogu jer je antifašista i bilo mu je u određenim trenucima vrlo neprijatno u koži „zločinačkog pripovedača" kako je definisao Musolinija.

„Bilo je ovo jedno od najbolnijih iskustava mog života. Morao sam čitavih sedam meseci da ignorišem svoj sud o Musoliniju ne bih li uspeo da se stavim u njegovu kožu", naglašava Marineli. U seriji je dao sve od sebe da dočara lik Musolinija – akcenat, gestikulaciju – i prikazao je kako izgleda čovek sa tako velikim egom, do te mere verno da gledaoci imaju utisak kao da se nalaze u istoj prostoriji sa Dučeom.

Serija, koju su napisali Stefano Bises i Davide Serino po knjizi Antonio Skuratija, vodi nas u Italiju koja se predala diktaturi egocentrične osobe kriminogene prošlosti i toksične muškosti koja je odvela zemlju u najcrnji period njene istorije, pišu italijanski mediji.

Musolini, bivši urednik zvaničnog lista italijanske Socijalističke partije koji se posvađao sa levicom zbog podrške Prvom svetskom ratu, prikazan je kao moralno korumpiran pojedinac, ali i kao lukavi politički prevarant. Serija kreće osnivanjem Fondacije italijanskih fašista 1919. i stiže do Musolinijevog slavnog govora iz 1925. nakon ubistva socijaliste Đakoma Mateotija.

Međutim ne govori se samo o Musoliniju kao političaru već se bavi i njegovim privatnim životom i vezama, kako sa suprugom Rakelom i ljubavnicom Margeritom Sargati koja je bila samo jedna od mnogih.

Veruje se da je Musolini imao između sedmoro i jedanaestoro dece, a možda i više. Sestra Sofije Loren, Marija Šikolone bila je udata za Musolinijevog sina, Romana Musolinija. Iz tog braka je 1962. rođena Alesandra Musolini, poznato TV lice i političarka koja je nekoliko puta bila poslanica italijanskog i evropskog parlamenta kao član različitih partija desnice.

Italijanski mediji ocenjuju ovu seriju od osam epizoda kao najbolju seriju viđenu na Venecijanskom festivalu i jednu od najboljih italijanskih serija do sada, koja govori o prošlosti kako bi nam skrenula pažnju na zbivanja u sadašnjosti.

Istovremeno, kao što je bilo i za očekivati, serija je podelila javnost na one koji smatraju da se na taj način slavi i uzdiže lik kriminalca i osobe koja je 20 godina držala Italiju u mraku, dok drugi smatraju da se radi o fantastičnom svedočenju o čoveku i političaru koji je imao sposobnost da „zavede“ jednu naciju te da se radi o važnom istorijskom svedočanstvu.

U jednoj sceni glumac Marineli u ulozi Musolinija gleda pravo u kameru i izgovara rečenicu: „Pogledajte oko sebe, mi smo među vama". Rečenica koja ima duboko značenje u vremenu u kome živimo.

(Telegraf.rs/RTS)

Video: Sija kao Las Vegas! Svetleći kamion u novogodišnjoj noći krstari zlatiborskim drumovima!

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA