Zanimljivosti koje možda niste znali o filmu "Kralj lavova": Prošlo je 30 godina od premijere čuvenog crtaća

V. Đ.
V. Đ.    
Čitanje: oko 6 min.
  • 0

Sada već davne 1994. godine, premijerno je prikazan Diznijev dugometražni crtani film "Kralj lavova". Izazvao je veliku pažnju širom sveta, a ovo su neke zanimljivosti koje možda niste znali o ovom čuvenom ostvarenju

"Kralj lavova" nije uvek imao naslov "Kralj lavova"

"Kralj lavova" je prošao kroz nekoliko različitih naslova, uključujući "Kralja Kalaharija" i "Kralja džungle".

"Kada sam prvi put počeo da radim na "Kralju lavova", film se zvao "Kralj džungle"", rekao je producent Don Han i dodaje:

"Kralj džungle je bio metafora za ovu alegorijsku priču o ljudskom ponašanju. Razmišljali smo o ideji kako je tamo džungla i kako Simba mora da postoji u ovoj džungli. Međutim, u našoj priči nije bilo džungle; oni su napolju u savani. Ali onda smo to izbacili jer smo želeli da se usredsredimo na jednostavnu priču o kralju lavova. U toj fazi smo pomislili: 'Zašto je ne bismo nazvali Kralj lavova?", rekao je Han.

Početna scena "Kralja lavova" se promenila kada su reditelji čuli "Krug života"

Prema dugometražnom filmu "The Making of The Lion King", originalna početna scena animiranog filma sadržala je dijalog koji predstavlja većinu glavnih likova. Ali reditelji Rodžer Alers i Rob Minkof su ga odbacili kada su čuli konačnu verziju "Krug života".

Uvodna scena ispunjena "Krugom života" bila je toliko moćna da je korišćena kao trejler za film. To je bio prvi put da je Dizni ikada napravio trejler koristeći kompletnu scenu.

Životinje i njihovi međusobni odnosi bili su drugačiji u ranijim verzijama scenarija

Scenario "Kralja lavova" predstavljao je Skara kao usamljenog lava, nepovezanog sa Simbom, koji je bio zadužen za čopor opakih babuna. U ovoj verziji, Rafiki je napisan kao gepard, a Timon i Pumba su bili prijatelji sa Simbom od početka.

"Kralj lavova" je bio prvi Diznijev film sa originalnom pričom

"Kralj lavova" se dugo smatra prvim Diznijevim animiranim filmom koji ima potpuno originalnu priču – to jest, onu koja nije bila adaptacija već postojeće priče. (Iako postoje pojedinci koji osporavaju ovu tvrdnju).

Nejtan Lejn i Erni Sabelja su bili na audiciji da igraju hijene

Nejtan Lejn i Erni Sabelja, koji su dali glasove Timonu i Pumbi, prvobitno su bili na audiciji da budu hijene. "Došli su na audiciju u Njujork i naleteli su jedno na drugo u holu, kada su otkrili da su obojica na audiciji za uloge hijena“, rekao je reditelj Rob Minkof i dodao: "Pitali su direktora kastinga da li mogu zajedno da prođu na audiciji i bili su urnebesni dok su čitali svoje replike, ali se činilo da nisu prikladni za hijene. Tada smo pomislili: "Šta ako ih koristimo kao Timona i Pumbu?""

Džeremi Ajrons je imao probleme sa glasom, jednu deonicu nije mogao da snimi

Džim Kamings je zamenio Džeremija Ajronsa kao Skara na poslednjoj trećini pesme "Be Prepared"

"Džeremi je imao probleme sa glasom dok je snimao tu deonicu. Producenti su me zamolili da uđem i zamenim gospodina Ajronsa. "Otpevaj poslednju trećinu pesme „Be Prepared“ umesto njega."", rekao je Kamings.

"Lav na Mesecu", uspavanka, izbrisana je iz filma

Nakon prvog Simbinog susreta sa hijenama, film je trebalo da sadrži uspavanku koju je pevala Sarabi, Simbina majka, pod nazivom "Lav na mesecu", a koja je bila o zaštitničkom lavljem duhu.

"Hakuna Matata" nije bila u originalnom scenariju

Numera "Hakuna Matata" prvobitno nije bila u scenariju; umesto toga, postojala je pesma o jedenju buba pod nazivom "On je sve uradio".

"Nismo mogli da ubedimo sve da je stvaranje cele pesme o jedenju buba dobra ideja. Ubrzo nakon toga, istraživački tim se vratio sa svog putovanja u Afriku sa frazom "Hakuna Matata". Razgovarali smo o tome na sastanku sa Timom Rajsom — i tada se sećam da je Tim rekao: "Hmmm... Hakuna Matata je pomalo kao Bibidi-bobbidi"", rekao je Minkof.

"Kralj lavova" je ručno crtani animirani film sa najvećom zaradom svih vremena

"Kralj lavova" je ručno crtani animirani film sa najvećom zaradom svih vremena sa ukupnom blagajnom od preko 986 ​​miliona dolara. To je takođe osmi animirani igrani film sa najvećom zaradom uopšte, 42. film sa najvećom zaradom svih vremena i najprodavanija video traka svih vremena.

Animatorima je bilo potrebno više od dve godine da stvore scenu stampeda

Prema beleškama za štampu o filmu, 2,5-minutnoj sceni stampeda je Diznijevim CGI animatorima trebalo više od dve godine da kreiraju i uključe pisanje novog kompjuterskog programa za upravljanje kretanjem stada.

Istraživač hijena tužio je Dizni

Istraživač hijena tužio je Dizni za "klevetu karaktera" zbog prikaza životinja u filmu.

Originalni režiser Kralja lavova želeo je da to bude kao dokumentarac National Geographic-a

Prvi režiser filma, Džordž Skribner, želeo je da film bude neka vrsta animiranog filma National Geographic-a i napustio je film kada je doneta odluka da se pretvori u mjuzikl.

Najvažniji Diznijevi animatori su umesto "Kralja lavova" zabrali da rade na crtanom filmu "Pokahontas"

"Kralja lavova" je zapravo napravio "B-tim" Diznijevih animatora pošto je "A-tim" odlučio da se fokusira na film za koju su mislili da će biti uspešniji – "Pokahontas".

Stručnjak za divlje životinje doveo je životinje u studio kako bi pomogao animatorima da prouče njihovo kretanje

Stručnjak za divlje životinje Džim Fauler doveo je prave afričke životinje u različitim fazama života u Diznijev studio da bi poslužili kao modeli figura za tim animatora koji rade na filmu. Prema beleškama u štampi o filmu - "On ih je naučio kako se lavovi pozdravljaju nežno udarajući glave i pokazuju naklonost tako što stavljaju glavu ispod brade drugog. Govorio je o tome kako se štite tako što leže na leđima i koriste svoje kandže kako bi ih zaštitili od napadača i kako se bore protiv rivala tako što se podižu na zadnje noge."

Zemljotres je primorao Dizni da privremeno zaustavi proizvodnju

Zemljotres 1994. primorao je Diznijeve studije da se privremeno zatvore i veliki deo filma je završen u kućama umetnika.

"U ranim fazama, kada su se donosile osnovne odluke, Rodžer i ja smo mnogo radili zajedno. Kako je film krenuo u produkciju, počeli smo da se koncentrišemo na sopstvene sekvence. Zatim, kada je film počeo da bismo se okupili kao celina, ponovo smo se našli u tandemu", rekao je Minkof.

U "Kralju lavova" Ima skrivenih Mikija

Jedna mala žuta buba koju Timon nađe ispod balvana ima Mikijeve uši na leđima. To je još jedan primer desetina "skrivenih Mikija“ koje je Dizni postavio u svoje filmove.

Neki od animatora filma otputovali su u Keniju po inspiraciju.

U novembru 1991. Dizni je poslao tim animatora u Nacionalni park Hell's Gate u Keniji da urade istraživanje za film. Većina pejzaža u gotovom filmu zasnovana je na ovom parku - ali ne i na samoj steni ponosa, koju je stvorio Diznijev umetnik u Burbanku.

"Samo nekoliko ljudi je otišlo u Keniju, ali su doneli mnogo istraživačkog materijala da bi ga svi proučavali. Bilo je sjajno steći osećaj za pejzaž, životinje i biljke u zemlji kroz njihove fotografije i crteže", rekao je Minkof. „

Rouan Atkinson je imao konkurenciju za ulogu Zazua

Pre nego što je Rouan Atkinson, slavni Mr. Bin, dobio ulogu brbljive ptice Zazua. Nekoliko bivših članova "Montija Pajtona" razmatrano je za tu ulogu, kao i Patrik Stjuart.

Pisanje pesme "Can You Feel the Love Tonight" nije bio lak zadatak

Prema beleškama za štampu o filmu, tekstopisac Tim Rajs napisao je 15 iteracija stihova za "Can You Feel the Love Tonight” u periodu od nekoliko godina. Snimak Eltona Džona, koji je osvojio Oskara, i koji se pušta tokom odjavne špice, bio je prva verzija pesme.

Konačna sekvenca borbe je trebalo da se završi mnogo drugačije

U originalnoj poslednjoj sekvenci borbe Simba je izgubio od Skara, iako je Skar tada poginuo u požaru.

Džejms Erl Džons i Madž Sinkler su ranije igrali oženjene kraljevske porodice

Džejms Erl Džons (koji je dao glas Mufasi) i Medž Sinkler (glas Sarabi) zajedno su igrali afričkog kralja i kraljicu u komediji Edija Marfija, Dolazak u Ameriku iz 1988.

(Telegraf.rs/izvor: mentalfloss.com/Craig S Baker)

Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA