Pikantne tajne vojvotkinje od viljuške: Tribina "Beograd za početnike

V. Đ.
V. Đ.    ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Hrana je zaista večita priča naših života, jer bez nje ne možemo. Međutim, hrana je i kultura, statusni simbol, stil života, posebna disciplina primenjene umetnosti i važan element nematerijalnog kulturnog nasleđa koji krije na hiljade beskrajno zanimljivih priča iz kojih „progovaraju“ naši prethodnici i preci. Ona nam otkriva verovanja i navike, krcata je mitovima, sveprisutna u književnosti, umetnosti i filmu, zavodi i mami sa svih strana, a neretko krije i brojna značenja kojih nismo svesni. Kako god okrenemo, ona je čudesna riznica sva od mirisa, ukusa i tajni o kojima zapravo ne znamo dovoljno.

Tim povodom je gošća poslednje tribine "Beograd za početnike" u "Galeriji 73" u ovoj godini utemeljivačica jedinstvene naučne discipline o gastronomskom nasleđu – gastroheritologije, msr Tamara Ognjević, da zajedno prošetamo kroz zamamne vremenske hodnike, u kuhinje srpskih srednjovekovnih vladara, za sto Romanovih, na doručak sa revolucionarima, u doze za slatko gradskih gospođa i bombonjere kurtizana, među znane i neznane aktere malih i velikih gastronomskih drama.

Usput ćemo proćaskati zašto neka jela zaslužuju da budu zaštićena kao kulturno nasleđe, ali i zbog čega naša gošća u šali kaže da je zaslužila titulu vojvotkinje-od-viljuške.

Biografija gošće tribine „Beograda za početnike“:

Tamara Ognjević, suosnivač i direktorka Artis centra, master je istorije umetnosti, menadžer u kulturi i pisac. Specijalizovala je PR i marketing na Londonskoj školi i član je Međunaronog komiteta za muzejski PR i marketing (ICOM MPR) sa sedištem u Parizu. Stručnjak za upravljanje, interpretaciju i komunikaciju umetnosti i kulturnog nasleđa, utemeljivač je interdisciplinarne, sintetičke naučne metode gastronomske heritologije (skraćeno: gastroheritologija) u čijem fokusu je istraživanje gastronomskog nasleđa. Istraživač je pri Evropskom institute za istoriju i kulturu hrane – IEHCA, sa sedištem u Turu (Francuska). Ognjevićeva je autor više knjiga, stručnih i naučnih radova iz oblasti istorije umetnosti, kulturne istorije, muzeologije i heritologije (nauke o nasleđu) među kojima i kapitalnog izdanja “Blago Srbije: Kulturno-istorijska baština”. Autor je i rukovodilac nagrađivanih multidisciplinarnih projekata u oblasti kulturnog nasleđa (“Živeti prošlost”, “Poslastičarnica”, “Muzej i komunikacija” i dr.), kustos brojnih izložbi, predavač i koordinator različitih edukativnih programa fokusiranih na baštinu i njene potencijale.

(Telegraf.rs)

Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA