Dodeljene nagrade Udruženja filmskih umetnika Srbije Branku Baletiću, Stanku Crnobrnji
Predsednik UFUS-a filmski i televizijski reditelj Milan Knežević je u svom pozdravnom prigodnom govoru istakao da je iza nas veoma teška još uvek aktuelna godina, i da "sledeća neće biti nimalo lakša"
Udruženje filmskih umetnika Srbije (UFUS) je tradicionalno, uz podršku Ministarstva kulture Republike Srbije, dodelilo prestižne godišnje nagrade za 2023. godinu, čije je svečano uručenje održano u sali Aerokluba u Beogradu.
Predsednik UFUS-a filmski i televizijski reditelj Milan Knežević je u svom pozdravnom prigodnom govoru istakao da je iza nas veoma teška još uvek aktuelna godina, i da "sledeća neće biti nimalo lakša".
Knežević je izdvojio primer jednog svog prijatelja koji ima uspešnu firmu za elektroniku, jer mu je on prognozirao da će 2024. biti izuzetno teška za opstanak, u skladu sa tim da nema nikakve porudžbine po Evropi, a uvek ih je imao, sve je stalo i ne nazire se kraj tim problemima.
Da skrene misli na vedrije teme, predsednik UFUS-a je naglasio da je danas prijatan povod za dodelu nagrada kolegama za njihove nove igrane, dokumentarne i animirane filmove, ali i za životno delo kao celokupno filmsko stvaralaštvo.
"Želim da naši filmovi dostignu još više domaćih, regionalnih i inostranih nagrada, da imaju lep put i prodor u svet. Zamolio bih naše uvažene kolege da se prijave kod naših partnera UFUS AFA zaštite, da dobijaju uvek tantijeme za svoje filmove, jer oni štite autorska prava svima, da na taj način postanu pripadnici jedne ozbiljne zajednice. Čekaju nas i izbori tokom 2024. godine u UFUS-u i UFUS zaštiti da izaberemo najbolje i najsposobnije da vode ova udruženja", naveo je Milan Knežević.
Nagrade za celokupno stvaralaštvo i doprinos srpskoj kinematografiji dodeljene su značajnim filmskim i televizijskim rediteljima Branku Baletiću i Stanku Crnobrnji, montažeru Petru Markoviću, kao i Branislavu Miloševiću, montažeru i reditelju dokumentarnih filmova.
Branko Baletić (77), čuveni jugoslovenski - crnogorski reditelj, rekao je da, kako nema priliku da često dolazi u Srbiju i Beograd, voleo bi da se malo duže obrati javnosti, naročito povodom ovako velike nagrade.
'Prolazeći gradom Beogradom, gledam sve te bioskope, koji su nekad postojali, i uhvati me tuga velika kako je sve sada razrušeno. Nema više tih bioskopa - "Kozara", "Balkan", "Jadran", "20. oktobar", "Zvezda" je sa rešetkama. Ja bih radije da budem unutra, sa druge strane tih rešetki. Udruženje filmskih umetnika Srbije bi moralo da se bavi i time, da se obnovi bioskopska mreža, to je za stvaraoce izuzetno važno", istakao je Baletić u svom govoru.
Glumica Svetlana Sretenović je bila domaćin programa i predstavila je karijere svih nagradjenih autora za životno delo, te podsetila da je Baletić režirao izuzetno uspešan hit film "Balkan ekspres" (1983) prema scenariju Gordana Mihića.
Takodje, u njegovom opusu su i dugomezražni igrani filmovi - "Laka lova" (1969), "Sok od šljiva" (1981), "Uvek spremne žene" (1987), "Lokalni vampir" (2011).
Bio je direktor bivše kuće "Avala film", te kao producent potpisao mnoga važna ostvarenja jugoslovenske kinematografije: "Remington", "Klopka", "Bolji život", "Hamburg Altina", "Granica", "Početni udarac", "Cubok", "Stela", "Imam nešto važno da vam kažem", i bio je producent projekta "Dr Rej i đavoli" (2012) preminulog reditelja Dinka Tucakovića.
"Hvala vam za nagradu puno, mada za životno delo, mislim da je stigla prerano, imam ja još toga da kažem. Često kada gledam na televiziji razne stare filmove svojih kolega, počnem da vičem "Bravo, majstori!", i drugi me gledaju, misle da sam lud. Ja to vičem jer se uvek oduševim tim delima, prepoznam odlično kadriranje, rediteljska i dramaturška rešenja, svega dobrog. I zato, sada kada ovde uživo vidim sve moje stare drage kolege i prijatelje, koji i dalje stvaraju, isto samo mogu da viknem - bravo, ma bravo, majstori!", zaključio je Branko Baletić i primio nagradu.
Reditelj Stanko Crnobrnja (70), u veoma plodnoj karijeri je afirmisan i kao scenarista, producent, teoretičar medija, publicista - autor knjiga u oblasti masovnih komunikacija i teorije televizije, profesor na Fakultetu za medije i komunikacije Univerziteta Singidunum.
U karijeri je režirao filmove "Bio jednom jedan Sneško" (The Magic Snowman, 1987) u američko-jugoslovenskoj koprodukciji (glas Snešku je pozajmio Rodžer Mur, a igrali su - Relja Bašić, Radko Polić i Milena Zupančić), kao i muzičku komediju, serijal "Hajde da se volimo" drugi i treći deo (1989, 1990).
"Lepo je slušati o mojoj karijeri gde tačno vidite gde vam je otišlo 45 godina rada, što je za mene bila prava ljubav za pokretne slike. Vlada Petrić je ceo život obožavao film, on me je i uveo u toliku ljubav prema sedmoj umetnosti. Onda sam upoznao tako velike režisere kao što su bili Dušan Makavejev, ili Živojin Pavlović koji je imao romanesknu ljubav prema filmu, ili Sava Mrmak", prisećao se Crnobrnja.
Autor je u bogatoj višedecenijskoj karijeri ostvario najviše režija na televiziji kao što su emisije -"Nedeljom popodne", "Muzika kroz vekove", "Petkom u 22", "Specijalna redakcija", "Beograd noću", "Povratak u budućnost", "Noć punog meseca", kao i mnogih muzičkih spotova, scenskih manifestacija i festivala, a osnivač je i vlasnik medijskih organizacija.
"Divno i lojalno negujemo ljubav prema pokretnim slikama i želim da se tako nastavi. Da je ljubav i uverenje da radimo pravu stvar - pravilno, dokazuje i ova nagrada od UFUS-a. Svim nagradjenima danas čestitam, jer znam da smo svi u tome, da volimo film, umetnost i da u svemu tome istrajavamo", zaključio je režiser Stanko Crnobrnja.
Autor dokumentarnih filmova i montažer Branislav Milošević je istekao da mu je najveća nagrada i čast što se danas nalazi u ekipi laureata kakvi su "jedan veliki Branko Baletić, multimedijalni režiser Stanko Crnobrnja i montažer Petar Marković, koji je, čini mi se pravi svetski rekorder po broju filmova koje je montirao, sigurno preko 100 ostvarenja".
Ipak je ta cifra i veća, jer kako je Svetlana Sretenović pročitala, Petar Marković je bio montažer na 65 dokumentarnih, više od 70 dugih i kratkih igranih filmova, kao i velikog broja TV drama i TV serija.
Godišnju nagradu za filmsko stvaralaštvo u 2023. godini u kategoriji dugometražnog igranog filma dele Vladimir Perišić za režiju filma “Lost Country” i Matija Gluščević i Dušan Zorić za režiju filma “Da li ste videli ovu ženu?”.
Perišić je kratko izjavio da je zahvalan UFUS-u i žiriju za ovu čast i da iskreno od srca čestita kolegama Matiji i Dušanu za njihov spomenuti debitanski film, a oni su otkrili da su od skoro postali planovi UFUS-a i UFUS AFA zaštite, i "drago mi je da smo deo vas".
Godišnja nagrada u kategoriji dugometražnog dokumentarnog filma dodeljena je Darku Lungulovu za režiju filma “YU Grupa – Trenutak sna”, o tom čuvenom bendu koji postoji već 53 godine.
"Zahvalan sam žiriju i sigurno je najlepše priznanje koje dobijete od vaših kolega", rekao je Lungulov povodom nagrade za film o YU grupi koji je osvojio Gran pri na 70. izdanju Martovskog festivala (dokumentarnog i kratkometražnog filma).
Posle premijere na 51. FEST-u, "YU grupa - Trenutak sna" se od novembra nalazi na redovnom repertoaru bioskopa širom Srbije.
Godišnja nagrada u 2023. godini u kategoriji animiranog filma dodeljena je Veri Vlajić za režiju filma “Avanture karikature”.
Memorijalna nagrada „Jovan Aćin“ za ostvareni domet u oblasti angažovanog dokumentarnog filma pripala je Ivani Todorović za režiju filma “Na kraju puta”.
Udruženje filmskih umetnika Srbije je dodelilo i tri diplome.
Tako su danas dodelili priznanje Beogradskom festivalu dokumentarnog i kratkometražnog filma povodom 70 godina postojanja i doprinosa afirmaciji filma.
Milica Ševarlić ispred Doma omladine Beograda kao organizatora Martovskog festivala je naglasila da "diploma pripada apsolutno svim ljudima koji su svoj život posvetili ovoj manifestaciji i utkali 70 godina u sam festival, te nama samo ostaje da nastavimo taj put da bude uspešan kao i do sada".
Diplomu je dobio i Fakultet dramskih umetnosti (FDU) povodom 75 godina plodonosnog rada na obrazovanju filmskih kadrova, i primio je dekan Miloš Pavlović sa kratkom izjavom da je "FDU kolevka velikog broja vas i svima je dom".
Takodje, diploma je dodeljena i pojedincu - Dejanu Dabiću, umetničkom direktoru Martovskog festivala (Beogradskog festivala dokumentarnog i kratkometražnog filma) za predan rad u afirmaciji filmskog stvaralaštva.
"Želeo bih da podsetim i naglasim da smo mi najstariji festival u našoj zemlji i celom regionu. Proslavili smo jubilarni 70. rođendan u martu kada smo održali festival, kao i u Puli, i sada ovim priznanjem smo zaokružili rođendan", rekao je Dejan Dabić.
Komisija za nagrade je radila u sastavu: Radoslav Vladić, filmski snimatelj, Miljen – Kreka Kljaković, filmski scenograf, Milan Knežević, reditelj i Branislav Milošević, montažer i reditelj, koji je bio izuzet u odlučivanju za Nagradu za celokupno stvaralaštvo i doprinos srpskoj kinematografiji.
Podsetimo, na konkursu Filmskog centra Srbije za sufinansiranje filmova u različitim kategorijama novac za buduće filmove dobilo je više autora, članova UFUS AFA zaštite.
Finansijsku podršku za dugometražne igrane filmove dobili su Srđan Dragojević („Osmi mart – harmonika“), Srđan Anđelić („Poslednji pirati“) i Mladen Đorđević („Ljubavna soba“), dok su za dugometražne dokumentarne filmove novac na konkursu dobili članovi Mladen Kovačević („Korio“), Marko Grba Singh („Stratum“).
Srđan Dragojević dobio je podršku i na konkursu za igrane filmove za decu i omladinu („Mliječni zubi“), kao i Nedeljko Kovačić za projekat „Hunsko leto“, dok je Vladimir Slavica dobio novac za dugometražni animirani film „Kapetan Džon Piplfoks“ prema delu Duška Radovića .
Podršku FCS-a za proizvodnju kratkometražnog igranog filma dobio je tandem Dušan Zorić-Matija Gluščević za projekat „Histerični napad smeha“, a Senka Domanović dobila je novac za kratki dokumentarni film „Kako se kuvala studentska borba“.
Vida Basara, Petar Jakonić, Darko Lungulov i Srđan Dragojević dobili su sredstva na konkursu za unapređenje i razvoj filmskog scenarija, a Nenad Pavlović ("Trag divljači") i Ivan Ikić ("Varvari", "Oaza") dobili su podršku na konkursu za razvoj projekta.
Dragomir Zupanc, nagrađivani filmski i televizijski reditelj i član UFUS AFA zaštite, dobitnik je nagrade „Branko Vučićević”, koja mu je uručena u Art bioskopu Kolarac, na zatvaranju osmog Festivala meta filma.
Zupanc je tokom karijere, duže od pola veka, režirao, pored ostalog, serije: „Slikarski pravci 20. veka” (Lazar Trifunović), „Prilozi za istoriju Ju filma i politpornografiju” (posvećeni Želimiru Žilniku, Branku Vučićeviću, Karpu Aćimoviću Godini), „Hit Libris”, „Otvorena knjiga”, „Deset srpskih pripovedača” i „Dvogled”.
(Telegraf.rs/Tanjug/Ivan Makragić)
Video: Turkulov: Tri osobe sa teškim povredama dovezene u KBC Vojvodina, dve na operaciji
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.