15 najboljih filmova o klasičnoj muzici: Kada se film i muzika spoje, nastaje magija

 
 
Čitanje: oko 4 min.
  • 0

Ovo su najbolja "deca" sedme umetnosti i klasike

Muzika je toliko važan deo dobrih filmova, ali posebno je zanimljivo kada je sama muzika osnova zapleta. A kada se klasična muzika i film spoje, može se desiti magija. Poslednji dokaz za to je film "Tar" koji je ove godine nominovan za šest Oskara, uključujući i onaj za najbolje ostvarenje.

Od "Tara" koji je osvojio Zlatni globus, sa Кejt Blanšet u glavnoj ulozi tiranskog i problematičnog maestra, do predstojećih biografskih filmova o životima Leonarda Bernštajna ("Maestro") i Džozefa Bulonja ("Ševalije"), 2023. će biti najveća godina klasične muzike u Holivudu do danas. Dok ih čekamo, možemo da uživamo u onima koji su već snimljeni, a donose vrlo dramatične lične i muzičke priče. Ovo su najbolja "deca" sedme umetnosti i klasike:

"Amadeus" (1984)

Pričajući priču o Mocartovom životu i rivalstvu između Mocarta i kolege kompozitora Salijerija, ovaj film iz 1984. godine postigao je ogroman uspeh na blagajnama.  Kršteno ime jednog od najvećih muzičkih genija iakda glasilo je Johanes Hrizostom Volfgangus Teofil Mocart, ali je poznat kao Volfgang Amadeus Mocart – odakle i ovaj naslov filma. "Amadeus" je osvojio osam Oskara, uključujući i za najbolji film.

"Pijanista" (The Pianist, 2002)

Dirljiva biografska ratna drama, prilagođena memoarima poljsko-jevrejskog muzičara, Vladislava Špilmana, donela je Ejdrijanu Brodiju svetsku slavu. Ukoliko još niste pogledali ovaj film, ovo je samo mali uvod -  nakon što je čuo Špilmana kako svira Šopenovu "Baladu", nemački oficir se sažali na pijanistu i nudi mu hranu i sklonište u ratu razorenoj Poljskoj. Film je režirao Roman Polanski i za njega je dobio Oskara za najboljeg reditelja.

"Tar" (2023)

Кejt Blanšet je osvojila Zlatni globus za najbolju glumicu za ulogu Lidije Tar, izmišljene prve žene dirigenta velikog nemačkog orkestra. Iako je muziku briljantno napisala kompozitorka "Džokera" Hildur Gudnadotir, a začinjen je referencama na Leonarda Bernštajna, Marina Alsop, pa čak i korporaciju Dojče Gramofon, Blanšet je za "Tar" rekla:

- To nije film o dirigovanju ili čak ni o klasičnoj muzici. To je ispitivanje koruptivne prirode institucionalne moći.

"Rapsodija u plavom" (Rhapsody in Blue, 1945)

Muzika Džordža Geršvina je skoro jednako uzbudljiva kao i njegova životna priča u ovom biografskom filmu, u kome glumi Hejzel Skot, vodeći džez virtuoz 20. veka. Geršvin, koga igra Robert Alda, možda je kompozitor, ali njegova potreba da uspe na kraju uništava njegove odnose sa drugima.

"Fantazija" (Fantasia, 1940)

Svaka od mini priča u ovom Diznijevom filmu zasnovana je na delu klasične muzike, uključujući Bahovu tokatu i fugu u de-molu, svitu "Krcko Oraščić" Čajkovskog i "Posvećenje proleća" Stravinskog. Nezaboravni detalji uključuju Mikija Mausa koji pokušava da izvede magične trikove uz zvuk Dikovog "Čarobnjakovog šegrta".

"Кoko Šanel i Igor Stravinski" (2009)

Predivan spoj strastvene muzike i strastvene ljubavne priče, smešten u Pariz u vreme premijere "Posvećenja" proleća Stravinskog. I Кoko Šanel i Igor Stravinski osvojili su Pariz svojim radikalnim idejama u oblastima mode i muzike.

"Кasni kvartet" (A Late Quartet, 2012)

Filip Simor Hofman i Кristofer Voken glume u ovom muzičkom filmu, objavljenom u aprilu 2013. Priča prati četiri člana kvarteta koji se bore da ostanu zajedno, suočeni sa brojnim nedaćama.

"Paganini: Đavolji violinista" (Paganini: The Devil’s Violinist, 2013)

Pričajući priču o italijanskom violinisti i kompozitoru Nikolu Paganiniju, ovaj film, smešten na početak 19. veka, vidi Dejvida Gereta, čuvenog nemačkog violinistu, kao titularnog heroja. Upitan koje misli da razlike postoje između njega i Paganinija, Geret je odgovorio:

- Vrlo su male. Možda je bio malo ekscentričniji.

"Кlavir" (The Piano, 1993)

Sa najprodavanijim saundtrekom Majkla Najmana, film "Кlavir" smešten je u sredinu 19. veka, i donosi priču o nemoj pijanistici i njenoj ćerki, koje su napuštene na plaži na Novom Zelandu. Pijanistkinja Ada možda ne može da priča, ali komunicira kroz muziku i svoj klavir.

"Moja besmrtna ljubav" (Immortal Beloved, 1994)

Geri Oldman glumi u ovom filmu iz 1994. godine i istražuje šta se krije iza čuvenog ljubavnog pisma koje je Betoven napisao 1812. godine i nikada ga nije poslao. Istraživači i dalje nisu sigurni kojoj je ženi ono bilo upućeno.

"Florens Foster Dženkins" (2016)

Meril Strip je glumila zajedno sa Hjuom Grantom u komediji "Florens Foster Dženkins", koja prati stvarnu njujoršku bogatašicu poznatu po svom očajnom glasu i sluhu, na njenom putu do slave u operskoj kući. Meriline bolno smešne imitacije Florensine nesposobnosti, dok izvodi Mocartovu ariju "Кraljica noći", vrhunac su ovog filma.

"Šopen i Sand" (Impromptu, 1991)

Prelazeći od romantične komedije do romantične klavirske muzike, Hju Grant je bio malo verovatan izbor da igra Šopena u ovom biografskom filmu. Priča o Šopenovoj ljubavnoj vezi sa francuskoj spisateljici poznatoj pod pseudonimom Žorž Sand, mnogo je više prostora dao klasičnoj muzici nego klasičnoj književnosti.

"Hilari i Džeki" (1998)

Dokumentujući život svetski poznate violončelistkinje Žaklin du Pre, ovaj film prikazuje njen uspon do slave, brak sa dirigentom Danijelom Barenbojmom i njenu tragičnu preranu smrt. Zasnovan je na memoarima Žaklinine sestre, Hilari, koja je ostala pri svojim rečima čak i kada je film kritikovan zbog navodne manipulacije detalja iz Žaklininog života.

"Kvartet" (2012)

Četiri člana penzionera okupljaju se sa ciljem da formiraju vokalni kvartet, kako bi mogli da izvode muziku iz Verdijevog "Rigoleta". Desilo se, međutim, da su ova četiri izvođača operski pevači u penziji, sa komplikovanom prošlošću...

"Zvuk srca" (August Rush, 2007)

Nakon što je pobegao iz sirotišta za dečake, 11-godišnje muzičko čudo od deta Evan Tejlor stiže u Njujork gde njegov talenat otkriva mnoštvo likova. On uzima umetničko ime Avgust Raš. Film je dirljiv podsetnik da je "muzika svuda oko nas, sve što treba da uradite je da slušate".

(Telegraf.rs/Classic FM)

Video: Koncert filmske muzike Enija Morikonea i Nina Rote u Sava Centru

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA