Šta je tačno, a šta netačno u seriji "Kruna"
Netflikova drama "Kruna" ("The Crown") osvojila je publiku svojim zavirivanjem u privatni život pokojne kraljice Elizabete II (Kler Foj), ali mnogi fanovi se možda pitaju koliko je glamurozna serija zasnovana na stvarnom životu. Dok su neki elementi — poput smrznutog odnosa vojvode i vojvotkinje od Vindzora sa kraljevskom porodicom i romanse princeze Margaret sa poletnim Pitom Taunsendom — istiniti, nekoliko ključnih elemenata serije su ili potpuno izmišljeni ili preuveličani radi dramatičnog efekta.
Časopis "People" je u svom tekstu naveo šta je u seriji tačno, a šta izmišljeno.
Netačno: Čerčilova asistenkinja Venetija Skot i njena smrt
U prvoj polovini serije, Čerčilov šarm osvaja njegovu mladu asistentkinju Venetiju Skot (Kejt Filips) koja se naizgled zaljubljuje u poznatog državnika nakon što pročita njegovu autobiografiju. U 4. epizodi delovalo je da će ona i Čerčil (Džon Litgou) razviti strastvenu aferu, ali to se brzo prekida jer Skotovu ubija autobus tokom Velikog smoga 1952. godine. Njena smrt je u seriji na kraju navela Čerčila da preispita svoju prethodnu poziciju u vezi sa smogom.
Kako navodi Radio Times, Skotova navodno nije ni postojala.
Netačno: Veliki smog i londonska reakcija
Dok Veliki smog igra centralnu ulogu u "Kruni", panika koju pokazuje očigledno nije bila tačna. Dok je Veliki smog bio gušći i dugotrajniji od prethodnih "magli", dugoročni efekti Velikog smoga nisu bili ostvareni sve do nekoliko nedelja — pa čak i godina — kasnije, pošto su Londonci već navikli na loš kvalitet vazduha. Ipak, uprkos tome što nije izazvao potpunu paniku ili skoro političku krizu, Veliki smog je i dalje imao razarajući uticaj, uključujući lošu vidljivost, široko rasprostranjenu bolest i smrt. (Procenjuje se da je Veliki smog izazvao negde između 6.000 do 12.000 smrtnih slučajeva.) Veliki smog je takođe uticao na zakone o životnoj sredini, uključujući Zakone o čistom vazduhu iz 1956. i 1968. godine, što je dovelo do smanjenja zagađenja vazduha.
Istina: Prijateljstvo kraljice Elizabete sa Porčijem
Dok Filip (Met Smit) leti avionima, Elizabeta se malo zabavlja u "Kruni" kada se bavi uzgojem konja zajedno sa svojim prijateljem iz detinjstva Porčijem, zvanim lordom Porčesterom i kasnije grofom od Karnarvona (Džozef Kloska). Elizabetino očigledno uzbuđenje — i crvenilo — oko Porčija dovode do borbe sa Filipom, zbog čega ona izjavi da iako su mnogi ljudi želeli da se ona uda za Porčija, ona se zaljubila u Filipa i da je on jedini muškarac kojeg je ikada volela.
Porči je zaista bio izuzetno blizak sa kraljicom, koja ga je preuzela za svog trkačkog menadžera 1969. Iako su postojale glasine da su Porči i kraljica imali aferu — uključujući tvrdnje da je on biološki otac princa Endrua — nikada nije postojao nikakav stvarni dokaz o romansi. Kao i u seriji, Porči se oženio angloamerikankom Džin Margaret Valop i par je imao troje dece - Henrija, Karolin i Džordža, koji je trenutni grof od Karnarvona. Porči i Elizabeta ostali su bliski do njegove smrti 2001.
Tačno: Uticaj lorda Mauntbatena na princa Filipa
U stvarnom životu, Mauntbaten je imao značajan uticaj na Filipa i delovao je kao očinska figura nakon što je budući vojvoda od Edinburga poslat da živi sa porodicom Mauntbaten kada je imao 7 godina. Mauntbaten je bio blizak sa Elizabetinim ocem, kraljem Džordžom VI (Džared Haris), i organizovao prvi susret između tadašnje princeze Elizabete i Filipa kada je kraljevska porodica obišla Kraljevski pomorski koledž 1939. Mauntbaten je ostao blizak sa Filipom i kraljevskom porodicom, posebno princom Čarlsom, sve do njegove tragične smrti 1979. kada su ga likvidirali IRA teroristi.
Tačno: Nadimci vojvode i vojvotkinje od Vindzora za kraljevsku porodicu
U "Kruni" se mnogo govori o činjenici da vojvoda i vojvotkinja od Vindzora (Aleks Dženings i Lia Vilijams) imaju nadimke za kraljevsku porodicu — u rasponu od nekako okrutnih poput „Kolačić“ ili „Škotski kuvar“ za kraljicu majke (Viktorija Hamilton) do ljupkih poput "Širli Templ" za kraljicu. Ispostavilo se da su ova imena potpuno tačna — u pismima objavljenim 1988. vojvoda i vojvotkinja su koristili te nadimke i nekoliko drugih kada su govorili o kraljevskoj porodici i britanskim političarima (Čerčil se zvao „Cry Baby“).
Istina: Romansa princeze Margaret i Pitera Taunsenda
Veza između Elizabetine mlađe sestre Margaret (Vanesa Kirbi) i mnogo starijeg Pitera Taunsenda (Ben Majls) je centralna tačka zapleta u prvoj sezoni "Krune" i veza je bila veoma stvarna. Kao iu seriji, od Margaret se tražilo da njen brak odobre kraljica i parlament, a Čerčil je savetovao da kabinet i parlament neće odobriti meč jer je Taunsend razveden. Kao i njen ujak, imala je mogućnost da se odrekne kraljevskog života (i svog kraljevskog prihoda i titula) ako i dalje želi da se uda za Taunsenda, ali je umesto toga odlučila da okonča vezu, što je Taunsend kasnije pomenuo u svojoj autobiografiji iz 1978. Šansa.
„Mogla je da se uda za mene samo da je bila spremna da se odrekne svega – svog položaja, svog prestiža, svoje lične tašne“, napisao je. "Jednostavno nisam imao težinu, znao sam to, da uravnotežim sve što bi ona izgubila."
Margaret se udala za fotografa Entonija Armstrong-Džonsa, a njihov brak koji se završio razvodom.
Tačno: Problem sa prezimenom kraljevske porodice
Kao i u "Kruni", dvorjani su bili oprezni prema Elizabetinoj deci koja su preuzela Filipovo izabrano prezime Mauntbaten jer su se plašili da to porodici Mauntbeten daje preveliku težinu u odnosu na Vindzore. Godine 1952. Elizabet je najavila da će njena deca koristiti prezime „Vindzor” kada bude potrebno, iako je 1958. tiho promenila ime u „Mauntbaten-Vindzor”, što je možda znak da je isključivanje njegovog prezimena postalo bolna tačka za Filipa.
Verovatno netačno: Odbijanje princa Filipa da kleči pred kraljicom
Dok je Filip odustajao od tradicije u vezi sa porodičnim pitanjima kao što su prezimena njegove dece i njihovo obrazovanje, on bi razumeo i poštovao značaj klečanja pred Elizabetom na njenom krunisanju - a takođe bi verovatno odbio kršenje protokola kao i sam kraljevski .
„Sumnjam da je princ Filip ikada izgovorio te reči svojoj supruzi, jer dolazi iz kraljevske kuće koja je toliko svog rituala i protokola pozajmila od britanske kraljevske porodice“, rekao je stručnjak Kristofer Vilson za Daily Mail pozivajući se na napetu scenu u "Kruni". „On je dobro znao šta se od njega očekuje u javnosti i bio je spreman da se složi sa tim."
(Telegraf.rs/People/Maria Mercedes Lara)
Video: Predstavljena knjiga "Smej se ako imaš zube" Zite Rucke
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.