"Bilo jednom u Srbiji": Priča o zlatnom dobu Leskovca, a Radovan Vujović je novi omiljeni negativac
Na Prvom programu RTS-a, u subotu od 20h, gledaoci će moći da prate prvu epizodu serije „Bilo jednom u Srbiji“. Reč je o ekranizaciji priče o zlatnom dobu Leskovca i naše zemlje. Scenarista i producent ove sage, Zvonimir Šimunec, rođeni Leskovčanin, inspiraciju je pronašao upravo u rodnom gradu i mitu na kom je odrastao – da će budućnost doneti mogućnost da se približi visinama koje su postigli veliki i sjajni Leskovčani.
- Oni su u periodu između dva svetska rata napravili jedan božanstven gradić. Od jedne turske kasabe stvorili su moderan evropski grad koji je tog trenutka figurirao kao najprosperitetnije mesto u ovom delu Evrope - objasnio je Šimunec.
Scenario za ovu istorijsku priču nastajao je postepeno. Prvo je snimljen dokumentarni film sa akterima tog doba, a kako navodi Zvonimir Šimunec, Muzej grada Leskovca dao je veliki doprinos u pribavljanja informacija, na osnovu kojih je izdata i knjiga koja je bila pripremna faza za film i seriju. Pred gledaocima od subote će se naći osam epizoda koje se dosta razlikuje od filma.
- Film treba racionalizovati u jednu priču, a to je Petar Ristovski odlično odradio. Ja da sam sam odlučivao to bi bio niz leskovačkih dogodovština i lepih priča, umešano sa malo ljubavi, a on je dao jedan preduzetnički, dramski tok, koji je uozbiljio seriju i doneo joj kvalitet - istakao je Šimunec.
Svoju poslednju ulogu u seriji „Bilo jednom u Srbiji“ imao je glumac Ivan Bekjarev, koji je jako želeo da igra u ovom projektu. Kada je reč o ostalim glumcima, Šimunec smatra da su se svi predstavili u svojim najboljim izdanjima.
- Sloboda Mićalović, Viktor Savić, Nemanja Oliverić, Teodora Ristovski svi su sjajni… Posebno bih istakao Radovana Vujovića i njegovu briljantnu ulogu, koja nije ni malo laka. Mislim da će postati jedan od omiljenih negativaca u srpskoj kinematografiji… zašto, videćete - otkriva scenarista.
Zvonimir se nada da će gledaoci voleti seriju jer smatra da su uspeli da postignu ono što je nemoguće – da spoje istorijsku priču i bajku.
- Mislim da svaki grad u Srbiji ima svoj srpski Mančester, svoje zlatno doba, samo eto ja sam u ovom trenutku malo više voleo svoj kraj, i obavezao sam se da ću da napravim priču o njemu. I uspeli smo kroz tešku muku, u vreme korone, da izbacimo jednu priču o dve ljubavi i jednom velikom poslovnom čudu - kaže producent i dodaje da ima prostora za nastavak priče.
- Epizode su napisane, samo je pitanje kako će to narod da prihvati jer nastavak imaju samo uspešne stvari - zaključio je Šimunec, i dodao da se nada će možda baš ova priča u Leskovcu a i šire probuditi duh nekih starih vremena.
(Telegraf.rs)
Video: Dačić se sastao sa potpredsednikom Vlade Republike Kazahstan
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Ninoslav Stanković
Videćemo kako će se sve razvijati u dramaturškom smislu, ali u lektičkom pogledu, ovo je apsolutni promašaj i elementarno nepoznavanje leskovačkog govora. I kod naratora, ali i u dijalozima je autentični leskovački govor unakažen i dobiena je nezgrapna kombinacija standardnog današnjeg srpskog jezika i lokalnog dijalekta. Treće lice množine nikad neće biti u Leskovcu kao u seriji npr. idu, pevaju, vise, već idev, pevav, visiv... Junakinja Zorka nikad neće reći "Ja nisam Zorka." već "Ja nesam Zorka". U leskovačkom govoru se ne kaže pet nedelja, šest meseci, već pet nedelje, šes' meseca... Neverovatno je da scenario nije podvrgnut strogoj lekturi u odnosu na ispravnost s aspekta lokalnog govora. Pored ovoga, glumci apsolutno ne poznaju akcenatski sistem južnosrpskih lokalnih govora i zvuče usiljeno i neprirodno sa tipičnim beogradskim naglaskom. Svaka čast za ideju i tematiku, ali je ovakvim krupnim propustima puno izgubljeno na autentičnosti.
Podelite komentar
Film u pokusaju.
Zona zamfirova, je imala pravi jezik, starih srba. Svi glumci, imali dikciju ko da su spikeri na radio beogradu. A sve posle toga, nekako smuti pa prospi.
Podelite komentar
Olja
Loša serija, jako loša režija, scenario i scenografija. Gluma dobra čak odlična prema takvom scenariju. Da li je iko shvatio šta je Bilo jednom u Srbiji. Razvoj tekstilne industrije ili filma ili velikih ljubavi? Mogao bi roman da se napiše o gluposti a viđenim u ovoj seriji.
Podelite komentar