Crnogorsko-srpsko-hrvatski film"Posle zime" i ostvarenje "Komunistički raj" na FEST-u
Regionalni film "Posle zime" debitanta Ivana Bakrača biće premijerno prikazan večeras u okviru Glavnog takmičarskog programa 50. FEST-a u velikoj sali Kombank Dvorane, najavila je autorska i glumačka ekipa.
Novi film je realizovan 2021. godine kao koprodukcija tri zemlje bivše Jugoslavije - Crna Gora, Srbija, Hrvatska.
Uloge tumače - Momčilo Otašević, Petar Burić, Ana Vučković, Ivona Kustudić, Maja Šuša.
Film "Posle zime" biće prikazan i sutra u Dvorani kulturnog centra Beograda, a 5. marta u dve sale - Jugoslovenska kinoteka i ponovo Kombank Dvorana, ovog puta u Sali 6.
Ivan Bakrač, reditelj iz Crne Gore, uzbuđen je što će njegov debitantski film imati srpsku i regionalnu premijeru upravo na jubilarnom 50. FEST-u, koji za njega znači oduvek "obaveznu literaturu".
Reditelj se prisetio vremena kada je bio u srednjoj školi kada je gledao po barem pet filmova dnevno na FEST-u, i tada je gledao svoje omiljene filmove svetske kinematografije.
"Sa ove pozicije autora, sada na FEST-u imam samo tremu i veliko uzbuđenje, jubilarni FEST, moj film, nije isto kao kada ste samo posetilac. Tek večeras na premijeri, kada prođe projekcija filma, verujem da ću malo odahnuti", iskren je režiser Bakrač.
U središtu priče je pet prijatelja iz malog crnogorskog grada, u svojim kasnim dvadesetim, trude se da sačuvaju prijateljstva iako ih razdvajaju kilometri.
Tokom jedne godine, dok ih niz događaja dovodi do životnih prekretnica, uviđaju da im se mladost naglo završava....
Posle zime, svako od njih mora da izgradi novi svet za sebe.
"Na neki način mladost prolazi ovim junacima u filmu, a oni to ne žele. Više im odgovara da budu večno mladi. Imaju potrebu za eskapizmom, posebno kada su svesni gde živimo, i navikli da su na sve te problematične situacije naših zemalja, ratovi, ekonomske nedaće. Tada kao da nam se javi osećaj da ne želimo nikada da porastemo", pričao je režiser i scenarista svog ostvarenja "Posle zime", koji je premijerno prikazan na međunarodnom filmskom festivalu u Karlovim Varima u takmičarskom programu "East of the West", kao i na festivalu u Kotbusu (Nemačka).
"Ovo jeste generacijski film, a ideja mi je izvorno bila da snimim film o prijateljstvu, o ljudima koje poznajem", naglasio je Bakrač.
Glumica Ivona Kustudić iz Crne Gore, ocenila je svoju junakinju kao "introvertan tip ličnosti, a te osobine nisu danas poželjne i dobrodošle u društvu, nije snalažljiva u socijalnim odnosima, tako da ona guta emocije, ali ih ne ispoljava".
Maja Šuša tumači glavnu ulogu u filmu i napominje da njen lik Bubi sve suprotno karakteru Ivane Kustudić.
"Moja junakinja ide u sve moguće ekstreme, sve je kod nje previše, uspeva sve emocije da ispoljava. Kada je srećna ili tužna, to radi preterano, što je za nju pogubno, i ne može da se zaustavi", analizirala je Šuša svoju ulogu.
Glumac Petar Burić (Crna Gora) primetio je da su likovi svih glumaca bili bliski njima samima baš u to vreme kada se film u etapama snimao, prepoznali su se u tim karakterima, tako da im je bilo lakše da uđu u te likove.
Pogledajte trejler:
Premijera domaćeg filma "Komunistički raj" na 50. Festu
Ekipa novog domaćeg filma "Komunistički raj" prema drami čuvenog autora Aleksandra Popovića, u režiji Miloša Stojanovića, danas je predstavila taj projekat koji će biti premijerno prikazan večeras na 50. Festu kao deo programa "Fest Fokus" u Domu omladine Beograda.
Već sutradan publika može gledati film u Dvorani kulturnog centra Beograda i ponovo u Domu omladine, a onda 5. marta u Jugoslovenskoj kinoteci.
Jednu od uloga u filmu tumači na žalost nedavno preminuli glumac Goran Daničić - Žuća, a uz njega igraju - Lazar Strugar, Rade Knežević, Zoran Ćosić, Lea Blasko, Tanja Kecman, Vukašin Nikitović, Alek Kezele, Fredrik Wagner, Viktor Akerblom, Aleksandra Šaljić, Nikola Bulatović, Mirko Jokić, Ervin Kolmančić, Taro Kadooka, Milan Milivojević.
Reditelj Miloš Stojanović, po vokaciji glumac, istakao je da mu Fest jako puno znači, i da je svim glumcima i filmadžijama u branši važan, jer se sve vrti oko našeg najvećeg međunarodnog filmskog festivala.
"Vodili smo se jednim motom tokom snimanja filma, a on glasi - "Budimo realni, tražimo nemoguće". Tako da i dalje ne mogu da verujem da smo dobili internacionalnu ekipu, da su tu umetnici iz Švedske, Kanade, bilo mi je kao san da se to desi", iskreno je davao prve utiske o svom filmu debitant na polju dugometražnog igranog filma, poznat po uspešnom dokumentarcu "Šaban" (2007) o Šabanu Bajramoviću.
Duže vreme od osam godina je autor pripremao film i želeo da ga snimi kao neka vrsta zaveštanja jednog od naših najboljih i najplodnijih dramskih pisaca - Aleksandra Ace Popovića (1929-2006). Naziv drame nije promenjen, tako da se i film zove "Komunistički raj".
"Najveći zadatak nam je bio kako da taj pozorišni komad prebacimo na film, da prevedeno poetiku drame na filmski jezik. Onda smo kontaktirali razne kolege dramaturge da nam pomognu u adaptaciji tog komada, ali oni se nisu usudili da rade, smatrali su da je dramu pregazilo vreme, u nekim segmentima", otkrivao je reditelj prve korake u nastajanju filma.
Onda je napomenuo da su veoma tesno sarađivali na tekstu, trudili se da postignu šta su želeli, i sportskim rečnikom - "izveli su veleslalom" i odsanjali su rađanje scenarija.
"Sećam se predstave "Komunistički raj" davno izvedenu u Jugoslovenskom dramskom pozorištu, režirao je Branislav Žaga Mićunović. Iskreno, sa 18 godina, imao sam animozitet prema toj drami, iako je to bila dobra predstava. Ali, 30 godina kasnije, kao da sam eksplodirao, i odlučio da snimim ovaj film. Dugujem tom čoveku, piscu, umetniku, Aleksandru Popoviću, da ga vratim na velika vrata, da se proveri koliko je bio aktuelan, pametan, važan. Ovo je način da ga oživimo kod nas", pričao je režiser i napomenuo da je bio svestan da će na tom putu možda padati, i jedva preživeti proces rada na projektu.
Glumica Tatjana Kecman otkrila je da se decenijama poznaje sa rediteljem.
Poznaje mu ukus, senzibilitet, ali da do sada nisu imali prilike da rade zajedno.
"Neobično mi je bilo iskustvo da izgovaram reči velikog Ace Popovića pred kamerom. Uvek su njegovi dijalozi masni, vrcavi, žestoki, a opet su tako tačne replike, daju slobodu nama glumcima od koje se uplašimo. Punih osam godina je Miloš spremao film, a ja sam došla taman pred kraj, kada je sve bilo spremno za snimanje”, rekla je Kecman, poznata iz serije "Ubice mog oca" i filma "Dara iz Jasenovca"
Švedski glumac Fredrik Wagner tumači ulogu negativca, tačnije oficira SS-ovca.
Zaštitni odred nemačkog naziva "Šucštafel" sa akronimom Š, bio je glavna paravojna organizacija pod komandom Adolfa Hitlera i Nacističke partije, u početku samo mala stalna straža, poznata kao - zalšuc, sastavljena od dobrovoljaca.
"Izazov mi je bila uloga Š oficira, pravi negativac u ovom filmu. Odličan je pristup bio reditelja da se podrobno upoznamo pre snimanja, jer je želeo da pronikne u moje biće, a reditelji i treba tako da rade, da izvuku ono najbolje iz glumaca", rekao je Vagner.
Glumac iz Švedske je otkrio da je želeo u saradnji sa rediteljem da svoj lik učini malo pozitivnijim, da tu surovost prikaže na ekranu na što bolji način, ali da se prepozna ipak ljudskost u tom njegovom oficiru.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Rada
👏👏👏... Glumce iz tog filma volim, verujem da je i film dobar. Dajemo šansu mladim i talentovanim.
Podelite komentar