50 godina filma "Kabare": Male tajne kultnog remek-dela
Nemačka, tridesete godine, vreme uspona nacionalsocijalizma. Amerikanka Sali Bouls (Lajza Mineli) sanja o glumačkoj karijeri, a u očekivanju velike uloge nastupa u berlinskom noćnom klubu Kit-Kat kao pevačica. Upoznaje stidljivog Brajana Robertsa (Majkl Jork) kog prima u svoj stan i s njim započinje ljubavnu vezu. Kada upoznaju bogatog Nemca barona Maksimiliana von Hojna (Helmut Grajm) oboje se zaljubljuju u njega i nastaje ljubavni trougao u kojemu se sve troje odlično zabavljaju. Baron ih napušta, a Sali otkriva da je trudna…
Filmski mjuzikl o ekstravagantnoj Amerikanki koja nastupa u poznatom berlinskom noćnom klubu u doba uspona nacizma, svoju je premijeru imao 13. februara 1972. godine. Taj muzički spektakl temelji se na brodvejskommjuziklu "Kabare", ali je upotpunjen ‘Berlinskim pričama’ Kristofera Išervuda, a sve to rezultiralo je filmom koji je stekao kultni status.
Kostimi, osvetljenje, scena u noćnom klubu i efektni muzički brojevi izuzetno uspešno prikazuju dekadenciju zabave u noćnom životu Berlina i nagoveštavaju sve veću pretnju društvu koja dolazi s nacizmom.
Ova efektna rekonstrukcija doba pred pobedu nacionalsocijalizma postigla je ogroman uspeh, kritičari je smatraju remek-delom, te je nagrađena s 5 Oskara, među ostalima i za režiju i za glavnu žensku ulogu. Lajza Minelii osvojila je i nagradu Britanske filmske akademije.
Ovo su male tajne tog velikog dela:
Previše talentovana?
Kristofer Išervud, koji je napisao kratku priču na kojoj je "Kabare" baziran, nije podržao Lajzu Mineli kao glavnu glumicu. u "Zbogom Berlinu" Išervud je opisao Sali kao amaterku koja je u zabludi kada je reč o njenom talentu, ne o rođenoj i nadarenoj zvezdi kakva Mineli zaista jeste.
Sali Bouls je zaista postojala
Išervud je svoju heroinu napisao misleći na Džin Ros, koja je živela u jednom hostelu sa piscem tokom 1930-ih u Berlinu i želela da postane kabare pevačica.
Ros se naljutila na Išervuda jer je Sali predstavio kao antisemitu i apolitičnu osobu, kada je u stvarnosti ona bila član Komunističke partije i, prema rečima njenog mužara Klod Kokburna, "nežna, kulturna i prelepa žena".
Nikad se nisu srele
Kada je dobila ulogu, Lajza Mineli pokušala je da pronađe "pravu Sali Bouls" tako što je izdala oglas u novinama. Ros nikada nije odgovorila, moguće i zato što to nije bilo njeno ime i nije se prepoznala u ovom medijski veoma propraćenom pozivu.
Lažna "nacistička himna" iz filma postala himna pravih nacista
Pesma "Sutra pripada meni" ("Tomorrow Belongs to Me"), koju u filmu peva Hitlerova omladina, napisana je za potrebe filma od strane jevrejskih tekstopisaca Džona Kandera i Freda Eba.
Iako to nije bila prava nacistička himna, pojedine nacističke grupe su je usvojile, te se mogla čuti na mitinzima Bele moći, a pojedini antisemitski bendovi kao Srkudrajver su je i obradili.
Ove pesme takođe...
Teško bi danas mogli pronaći postavku "Kabarea" , a da ne čujete pesme "Mein Herr" i "Money, money". One su toliko duboko integrisane u priču da se čine neodvojivim delom.
Ali zapravi obe pesme su napisane isključivo za film i nisu pevane tokom ranijih brodvejskih izvedbi. No, nakon ogromnog uspeha filma, preuzeli su ih svi mjuzikli.
(Telegraf.rs)
Video: Ovo je blok u kom se prve komšije dele se na Zemunce i Novobeograđane
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Mia
Mogla bi neka tv da prikaze ovaj fenomenalni film
Podelite komentar
Gemini
Od svih filmskih zanrova najvise mrzim mjuzikle ali " Kabare" i mozda "Brilijantin" su svakako filmovi za sva vremena.
Podelite komentar