Film o stradanju Srba osvojio prvu nagradu u Los Anđelesu: Njihovu smo žrtvu nepravedno zanemarili

  • 11
Sedam hiljada duša "Sedam hiljada duša" / Foto: Promo

Dokumentarni film srpskog režisera Sanjina Mirića “Sedam hiljada duša nagrađen je prvom nagradom na Creation International Film Festival u Los Anđelesu kao najbolji dugometražni dokumentarni film.

“Sedam hiljada duša” je dokumentarno – igrani film o stradanju srpskih i ruskih vojnika i interniranih civila u austro-ugarskim logorima na teritoriji današnje Češke republike, u mestima Jindrihovice i Broumov.

- Logori su imali oko 500 objekata gde je bilo oko 60.000 ratnih zarobljenika. Uslovi života tamo su bili izuzetno teški, bez jela, bez obuće i odeće. Zime su bile surove a harale su zarazne bolesti, i sve to je uticalo da logore nije preživelo 7.100 Srba. U Jindrihovicama je nalazi i mauzolej gde su ostaci žrtava tih logora, 7.100 srpskih i 189 ruskih. To je, posle Zejtinlika, druga najveća srpska vojnička grobnica na svetu, kaže za Serbian Times režiser filma Sanjin Mirić, koji živi u Pragu.

Publika i kritika u Americi su sjajno prihvatili film, koji je, pored Los Anđelesa, dobio nagrade i na festivalu u Njujorku, a bio je laureat i na najstarijem festivalu istorijskog filma na svetu, u Stejtsborou, u Džordžiji. Ovaj festival je zanimljiv zbog toga što na njemu filmove ocenjuju ne samo filmadžije nego i istoričari. Ja sam prijavljivao film na festivale istorijskog i ratnog filma, a na mnogima je dobio nagrade, poput festivala u Francuskoj, Velikoj Britaniji, Rusiji, Brazilu, Švedskoj, Grčkoj… - rekao je reditelj Sanjin Mirić za  Serbian Times.

– Film prikazuje stradanje srpskih i ruskih vojnika i interniranih civila. Logori Jindrihovice i Broumov su imali oko 500 objekata gde je bilo oko 60.000 ratnih zarobljenika. Uslovi života tamo su bili izuzetno teški, bez hrane, bez obuće i odeće. Zime su bile surove a harale su zarazne bolesti, sve to je uticalo da logore nije preživelo 7.100 Srba. U Jindrihovicama je mauzolej gde su ostaci žrtava tih logora, a pored srpskih, tu je i 189 ruskih. To je, posle Zejtinlika, druga najveća srpska vojnička grobnica na svetu. U filmu su zabeležena i sećanja vojnika koji su preživeli logore, a koje je napisao holandski novinar Anri Aber, a u njemu govore i potomci ratnika iz Srbije.

-Tema srpskih zarobljenika i interniraca iz Prvog svetskog rata je tema zapostavljena i dan danas. Tokom proslave stogodišnjice kraja Prvog svetskog rata oni su sasvim zaboravljeni i ta nepravda nije ispravljena. Još od vremena rata čini se da oni nisu mogli da se uklope u taj, da kažemo, ratnički, oslobodilački narativ, gde se cenio, pre svega, vojnik sa puškom u ruci. Ako pogledate bilo koji srpski vojni spomenik, to je obično vojnik koji drži pušku koja je visoko podignuta. Mi imamo svega par skulptura srpskih civila koji su stradali…Ne postoje spomenici ili su jako retki koji se uopšte tiču uloge civila, a kamoli civila koji su bili u ropstvu.

Zanimljivo da je u filmu igrao i poznati režiser Lordan Zafranović, koji živi u Pragu.

-Lordana znam neko vreme. Ponekad se vidimo na raznim akcijama. Kada sam dobio ideju da bi on mogao da igra lekara Georga Langera, zvao sam ga da odemo na kafu i sve mu objasnio. Bez reči je prihvatio da mi pomogne i da se pojavi pred kamerom. I bio je odličan.

Lordan Zafranović Lordan Zafranović / Foto: ATA Images

Mirić je dodao da priprema i novi film, o srpskim heroinama Velikog rata, kao i strankinjama koje su ostavili sve u svojim državama (Engleska, Škotska, Australija) i došle u Srbiju da pomažu srpskom narodu.

Film “Sedam hiljada duša” prikazan je mnogim festivalima širom sveta, gde je pokupio brojne nagrade, kao što je bio slučaj u SAD (Njujorku), Francuskoj, Velikoj Britaniji, Rusiji, Brazilu, Švedskoj, Grčkoj…zatim na festivalu dokumentarnog filma “Zlatna buklija” u Velikoj plani.

Nedavno je prikazan i na najstarijem festivalu dokumentarnog filma na svetu, Ogeechee International History Film Festival u Statesboro-u, Džordžija, SAD, gde je imao odlične kritike.

(Telegraf.rs)

Video: Sneg, kiša i olujna bura otežali saobraćaj na putevima u zemljama regiona

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Djile

    12. mart 2021 | 12:59

    Edukujte malo komunjare da znaju pravu istoriju Srba a ne ovu sto im servirao Joška kome se i dalje dive.

  • ITI

    12. mart 2021 | 18:27

    Eeee i to da doživimo?!

  • nikolas

    12. mart 2021 | 16:24

    JOSKA KOPILE CARA FERDINANDA JE POSECIVAO TAJNO JASENOVAC I VATIKAN I LAGA STALJINA DA TAMO USTASE NEKOLJU SRBE VEC PARTIZANE !!! STALJIN JE IMAO PAKT SA HINKIJEM A DRAZA NIJE !!!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA