Najveći problem "Rašomona" su bile pijavice: Zanimljive činjenice o remek-delu Akire Kurosave

   ≫ 
  • 1
Rašomon, Akira Kurosava Foto: Promo

Prošlo je čitavih 70 godina otkako je održana premijera filma "Rašomon", jednog od najboljih kinematografskih ostvarenja svih vremena.

Režirao ga je neponovljivi japanski vizionar, Akira Kurosava, koji ga je zasnovao na dve kratke priče svoga naroda, "Rašomon" i "U šumi", skoro identično prikazujući kompletnu radnju i likove. Priča se odvija u 8. veku u manastiru Rašomon, na južnoj kapiji grada Kjoto.

Pored sebičnosti, Kurosava je prikazao i druge ljudske mane, kao što su netrpeljivost, isključivost, nepouzdanost, laganje, želeći da dokaže da su ljudi po prirodi sebični, ali da mogu i da se promene.

Svoje likove maestralno su odigrali Toširo Mifune, Mačiko Kio, Masajuki Mori, Minoru Čajaki, Takaši Šimura i drugi. Film je bio nominovan za Oskara, dobivši počasnu nagradu za Japan 1952. godine.

Ovom prilikom se sedam decenija vraćamo unazad kako bismo predstavili zanimljive činjenice koje možda niste znali o kultnom "Rašomonu"…

1. Studio The Toyoko Company prvenstveno nije želeo da podrži snimanje filma misleći da je to "preveliki rizik". Pristali su nakon dvogodišnjeg ubeđivanja. Kad je "Rašomon" postao veliki međunarodni hit, direktor studija Masaiči Nagata je bio više nego voljan da preuzme zasluge.

2. Vizuelni stil "Rašomona" je bio inspirisan nemim filmovima, jer je Kurosava smatrao da su oni lepši od zvučnih.

3. Glavni filmski set je bio toliko veliki da nisu mogli da ga u potpunosti naprave. Prepolovili su pojedine delove i uspeli da se snađu.

Rašomon, Akira Kurosava Foto: Promo

4. Budući da nisu razumeli priču, jedan asistent je odustao od snimanja filma, dok su druga dva više puta pročitala scenario.

5. Najveći problem su bile pijavice. Budući da su deo filma snimali u šumi Nara, pijavice su padale sa drveća i puzale uz noge ekipe i cele produkcije. Kako bi ih odbili, Kurosava je napomenuo da su na vrat, ruke i čarape stavljali so.

6. Scene kiše su napravljene od mastila. Imavši problema sa vodom koju su puštali kroz creva, ekipa je dodala crno mastilo kako bi "kišu" učinila vidljivijom.

7. "Rašomon" je ostvarenje zbog kog je japanski film postao neizostavni deo svetske kinematografije.

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA