Crtać ili propaganda: Omiljeni dečiji crtani, Patrolne šape, optužuju da širi kapitalističke ideje

 ≫ 
  • 7

Jedan od najpopularnijih crtaća na svetu, Patrolne šape, prati avanturu štenaca koji spašavaju one koji su u nevolji, noseći sa sobom tešku mašineriju neophodnu za taj cilj, piše Bizlife.

Omiljeni likovi miliona dece širom planete, prema ocenama stručnjaka, mnogo su više od dobronamernih štenaca uvek spremnih da pomognu i imaju skrivenu funkciju – kapitalističku propagandu.

Pokretač ove teme u javnosti, profesor na jednom univerzitetu u Kanadi, odakle ovaj crtać i potiče, Liam Kenedi, smatra da Patrolne šape otvoreno koketiraju sa principima kapitalizma, uključujući veru u privatno preduzeće i nepoverenje u vlast.

O tome je pisao u članku „“Whenever there’s trouble. Just yelp for help’: Crime, Conservation, and Corporatization in Paw Patrol“ koji je objavio u časopisu „Crime Media Culture“. U nazivu članka je iskoristio parolu koja se u crtaću često pominje: „Kad god si u nevolji, pozovi pomoć”.

Kenedi naglašava da je poruka koju nosi ovaj crtani izuzetno problematična.

Privatna policija

- Predstavnici vlasti gradonačelnik Hamdinger i gradonačelnica Gudvej prikazani su u negativnom svetlu. Gradonačelnik je korumpiran i bez etičkih principa, a gradonačelnica histerična, bezobrazna i nesposobna.

On kaže da su Patrolne šape same po sebi privatna policija i dodaje da država ne može da zavisi od pružanja privatnih usluga.

- Ja samo mislim da će vremenom deca biti manje kritična prema kapitalističkom sistemu koji šteti životnoj sredini i reprodukuje nejednakost.

Nije prva kritika

Ovo nije prvi put da je ovaj crtani kritikovan u javnosti. CNN je 2017. godine pisao o stavovima gledalaca koji su ovaj šou videli kao fašistički, odnosno kao odraz nejednakosti, predvođen čovekom koji boluje od ludila veličine.

Ipak, smatra se da ovaj crtani pripada grupi onih crtaća koje gledaju samo deca. Zbog toga je najverovatnije da su ovo samo zaključci odraslih, i da su samim tim i aspekti drugačiji. Široko je rasprostanjeno mišljenje da je njegov uticaj na decu zapravo pozitivan, zbog izuzetne požrtvovanosti i spremnosti da "priskoče u pomoć", što kod dece stvara empatiju.

Pogledajte jednu epizodu crtaća:

(Telegraf.rs)

Video: Neko se baš potrudio da ukrasi ovaj automobil: Ovo je jelka na četiri točka

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • ...

    24. februar 2020 | 22:05

    Hahahah sada su nam i crtaci krivi. Postoje mnogo gorih stvari koji se promovisu na televiziji, kome smeta nece da gleda TV.

  • ime

    24. februar 2020 | 23:09

    Svasta ovi analiziraju. Zamislite da su tako analizirali kojota i pticu trkacicu...

  • Dexmil

    24. februar 2020 | 22:56

    Boze, ovaj demokratski svet nije normalan! Svako se profesorom zove! Pa to su nevidjeni ludaci koji samo nesto blebecu jer toboze on je profesor na fakultetu! Od svega prave slona! Sta je sledece? Kinder jaje je potencijalna opasnost za bezbednost njihovih bednih zivota! Svasta! Dok je takvih akademskih strucnjaka nece svetu biti bolje!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA