Džejms Din, princ Holivuda u ukletom autu: Amerikanci veruju da svakog ko ima deo olupine prati zlo
Na današnji dan pre 64 godine u automobilskoj nesreći poginuo je Džejms Din, glumac koji je snimio samo tri filma, ali i tako malo ih je bilo dovoljno da uđe među legende i da se o njemu stvori mit, i da se po njemu nazove pravac i stil, "Buntovnik bez razloga". Bio je i prvi glumac koji je posthumno nominovan za nagradu "Oskar".
- Sanjaj kao da ćeš živeti zauvek, živi kao da ćeš umreti danas - rečenica je koju je izgovorio Džejms Din, ni ne sluteći da će skončati prerano, sa samo 24 godine.
U septembru 1955. završio je snimanje svog trećeg filma "Div". Nekoliko dana posle, 30. septembra, vozio je Kalifornijom u novom "poršeu spajderu". Bio je obožavalac trkačkih automobila. Planirao je da vozi "Salinas" trku, a s njim u autu je bio i njegov mehaničar Rolf Vutherih. Dobio je i kaznu zbog prebrze vožnje, a do kobnog sudara s drugim automobilom došlo je u blizini gradića Kolamea. Navodno je Din svom mehaničaru rekao: "Taj lik mora da stane, videće nas". Ali, nije stao. Sudar je bio frontalni, a od jačine sudara Din je slomio vrat i na mestu umro.
Vutherih je "izleteo" iz auta i prošao s nekoliko slomljenih kostiju. Svedoci su tvrdili da Din nije vozio prebrzo, verovatno zbog kazne koju je ranije dobio, a ni vozač drugog automobila, Donald Turnupsid, koji je prošao s lakšim povredama, nije optužen. Tada se rodila i legenda o prokletstvu tog automobila. Bilo ih je samo 90, a jedan je "morao" imati i Din, koji je bio opčinjen trkama. Prijatelji su negodovali, a ni nadimak automobila, "Little Bastard" ("Malo kopile") nije umirilo njihove molbe da ne seda za volan tog "poršea". Mehaničar Džordž Baris za dve i po hiljade dolara otkupio je olupinu automobila i pojedine delove prodao.
Navodno su svi koji su bili u kontaktu s pojedinim delovima ovog automobila doživeli saobraćajnu nesreću, a neki i poginuli. Krajem 1960. Dinov automobil je bio predstavljen na izložbi u sklopu sigurnosti u saobraćaju, a nakon što je ukrcan na kamion i krenuo prema Los Anđelesu "misteriozno" je nestao i od tada mu se gubi svaki trag. Milioni su bili šokirani smrću glumca, pa su krenule i teorije zavere. Jedan od njih je bila da je živ, ali toliko unakažen da se povukao u samoću. Njegovu su nadgrobnu ploču ukrali dvaput. Mnogo godina kasnije britanski glumac ser Alek Ginis, najpoznatiji po ulozi Obija Van Kenobija u "Ratovima zvezda", opisao je poslednji susret s Dinom. Večerali su, a "Buntovnik" mu je pričao o svom novom automobilu.
- Kao da je drugi glas u meni progovorio: Sad je četvrtak veče, ako uđeš u taj auto, sledećeg četvrtka bićeš mrtav - ispričao je Ginis. Ali Din ga nije ozbiljno shvatio...
U vrlo kratkom roku i sa samo tri filma, Din je ušao u kategoriju najvećih, a smrt ga je "pretvorila" u legendu. I danas na njegovim grobu mnogi ostavljaju cigarete, viski i žensko donje rublje.
Džejms Bajron Din je rođen 8. februara 1931. u Marionu, Indiani. Imao je samo devet godina kada mu je umrla majka, a otac se nije mogao brinuti za njega, pa su ga odgajili ujak i ujna na farmi u Fairmauntu. Umetnost ga je oduvek zanimala. Kao dečak je svirao violinu, plesao je step i radio je skulpture. Velika ljubav mu je bio njegov motor.
- Znam mnogo mehaničkih stvari o njima i obožavam da ih vozim. Učestvovao sam u više trka, i dosta dobro sam prošao - pričao je Din.
Na fakultetu mu je profesor drame rekao da ode u Njujork i da se bavi glumom. Poslušao ga je. Prvo je glumio u reklamama, a prekretnica je bila 1951. godina kad ga pod svoje uzima Li Strasberg. Prvi pravi uspeh imao je u filmu "Istočno od raja", a eksplozivan uspeh i status nove glumačke zvezde nosi mu uloga Džima Starka u "Buntovnik bez razloga".
Sa razbarušenom kosom, podignutom kragnom, s cigaretom u rukama i zamišljenim pogledom ispod obrva, postao je simbol mladih i njihove borbe protiv sistema, pravila. Postao je simbol bunta. Zadnji film koji je snimio bio je "Div", a u to doba uloge snažnih, ali istovremeno i osećajnih, ranjivih mladića veoma je uticalo na mlade, jer su do tada snažni i emotivno teško dostupni mladići predstavljali stereotip.
Njegov stil kopirali su mnogi, menjali se, a ženama je postao ideal muškarca kakvog žele kraj sebe. O njegovoj se seksualnosti i stilu raspravlja i danas. A njemu su, kažu priče, retke mogle da odole, pa tako ni Merilin Monro, Džudi Garland, Džoan Kraford i Elizabet Tejlor. Dinu je, pak, najviše značila italijanska glumica Pier Anđeli. Ona mu je bila velika ljubav, ali njihova veza je bila kratka.
Možda je upravo to "zabranjivanje" ljubavi buntovnika Džejmsa toliko i privuklo Italijanki. Njenoj majci nije bio drag jer nije bio katolik, a ni njegov stil i reputacija nisu doprineli prihvatanju. I agenti iz filmskog studija odgovarali su ga od te veze i braka. I sam joj je priznao da nije za brak, a ubrzo nakon njihovog prekida, Anđeli se verila za pevača Vinsa Dejmona. Te su se 1954. godine i venčali, a Dina ostavili slomljenog. To ga je dotuklo. U šoku i neverici, na dan venčanja svojim je motociklom došao pred crkvu kako bi se uverio da će se njegova ljubav udati za drugog. U ono je doba i ta slika iz Dinova života učvrstila mit o "novom" muškarcu, čvrstom i sa stilom, ali osećajnom. O njihovoj vezi nekoliko godina nakon smrti glumca progovorila je i Anđeli.
- Na kalifornijskoj obali tajno smo se sastajali u jednoj kućici. Većinu vremena bili bismo na plaži i razgovarali, poput studenata. Bili smo kao Romeo i Julija, zajedno i nerazdvojni - ispričala je Pier Anđeli o svojoj ljubavi s Dinom.
(24sata.hr)
Video: Svečana proslava povodom obeležavanja 90 godina nedeljnika NIN održana u Narodnom muzeju u Beogradu.
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Nesa2701
Jedan jedini
Podelite komentar
Saša
Posle elvisa prislija najpopularniji čovek na svetu....
Podelite komentar