![Jelena Glišić Matović Jelena Glišić Matović](https://xdn.tf.rs/2025/02/13/jelena-glisic-matovic-7-670x447.webp)
Jelena Glišić Matović: Izložba "Imagine Dignity" promišlja naš dodir sa prirodom
Gošća nove epizode video serijala Tanjug Reflektor bila je predstavnica Austriojskog kulturnog foruma (AKF) Jelena Glišić Matović koja je govorila o izložbi "Imagine Dignity".
Glišić Matović je istakla da je izložba "Imagine Dignity" deo dugogodišnjeg strateškog koncepta austrijske spoljne kulturne politike.
Prema njenim rečima, koncept "Kultura za budućnost" podrazumeva da se razmišlja kada se govori o kulturi i osmišljavaju kulturni projekti, da se ne ide usko samo u kulturi, već da se razmišlja o široj slici.
"Početak toga je 'Imagine Dignity', gde prvenstveno razmišljamo o dodiru sa prirodom, odnosno o povezanosti čoveka i prirode, kulture i prirode, i svesti da kada stvaramo treba da imamo u vidu tu širu sliku, odnosno odnos sa prirodom", navela je Glišić Matović.
Tri izložbe se zasnivaju na tom konceptu, a dolaze nakon turneje koja traje već godinu dana kroz Zapadni Balkan, sa početkom u Sarajevu, sa stanicom u Tirani, uz jedan segment u Berlinu i evo sada dolaze u Beograd, navela je Glišić Matović.
Kako je najavljeno, u Muzeju primenjene umetnosti 13. februara biće otvorene dve izložbe "Coral Reef: Regenerative Design" i "100 ideja za Zapadni Balkan".
Glišić Matović je rekla da je "Coral Reef" u prizemlju Muzeja primenjene umetnosti posvećena regenerativnom dizajnu koji u svom konceptu, prilikom osmišljavanja i konceptualizacije ima u vidu odnos sa prirodom.
"Biće veoma interesantno iskustvo za publiku jer je imerzivno. Kada se uđe na izložbu vizuelni doživljaj je izuzetno intenzivan i boje su interesantne. Inspirisane su koralima, odnosno specifičnom svetlošću koja se javlja kada korali izumiru", rekla je Glišić Matić.
Prema njenim rečima, jedan segment biće saradnja sa Univerzitetom za dizajn u Donjoj Austriji, gde se mladi trude da primenjuju nove principe pristupa dizajnu.
Glišić Matić je najavila da će istog dana biti otvorena na prvom spratu Muzeja primenjenih umetnosti izložba "100 ideja za Zapadni Balkan", koja je posvećena arhitektonskim rešenjima.
Prema njenim rečima, izložba je promišljanje kako arhitektura ostavlja trag koji može biti pozitivan i negativan, i kako možemo u budućnosti razmišljati o arhitektonskim konceptima koji će u vidu imati održivost kao princip.
"Među tih sto ideja nalazi se i deset koje su realizovane zapravo u saradnji sa lokalnim arhitektama. A izložba je putovala kroz ceo zapadni Balkan, tako da je vrlo interesantno videti tih sto projekata koji promišljaju budućnost", navela je predstavnica AKF.
Prema njenim rečima, u Muzeju savremene umetnosti, odnosno u Salonu muzeja i Legatu Čoloković biće segment koji se odnosi na likovnu umetnost.
"Tu je razmena između Muzeja savremene umetnosti i Kunsthale u Gracu. Umetnici različitih generacija iz kolekcije oba muzeja će biti predstavljeni, takođe baveći se jednom vrlo interesantnom i inspirativnom temom, a to je budućnost melanholije", navela je Glišić Matović.
Glišić Matović je ocenila da su koncepti vrlo inovativni čak i za Austriju, a austrijsko Ministarstvo za spoljne poslove i odnose sa Evropom su uložili jako mnogo u izložbe i u njihovu vidljivost, pošto je "potrebna podrška dobrim idejama da bi bile vidljive i da bi pustile korene".
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Đurić: Nisam verovao da će folk postati zvanična kultura u Srbiji
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.