Muzej savremene umetnosti povodom Dana državnosti Srbije priprema bogat i sadržajan besplatan program
U subotu i nedelju, 15. i 16. februara, Muzej savremene umetnosti, a povodom Dana državnosti Srbije, svim svojim posetiocima obezbediće besplatan ulaz kao i brojne edukativne programe za sve uzraste u okviru tekućih izložbi: “Dualnost Milene Pavlović Barili”, “Aktivitet: 100 godina nadrealizma”, “Trag kao zapis i simbol - Ana Viđen”, “Oto Bihalji - Merin: Morao sam biti prisutan” i “Jaka Babnik: Bitno je šta vaše oči vide”.
U subotu 15. februara, u zgradi MSUB na Ušću od 12 do 14h biće održane dečije radionice inspirisane aktuelnim izložbama u Muzeju, za uzrast od 7 do 14 godina.
U 12 časova u istom prostoru biće održano tematsko vođenje “Visoka umetnost i visoka moda: Američki san Milene Pavlović Barili”, u okviru izložbe “Dualnost Milene Pavlović Barili”
Publiku će voditi Stefan Žarić, istoričar umetnosti, doktorand na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu i Fulbrajtov stipendista u Centru za studije renesanse Univerziteta u Masačusetsu, gde proučava modu u Šekspirovim tragedijama. Autor je stručne publikacije “Maison Barilli: Belgrade/New York: jedna studija o visokoj modi i visokoj umetnosti” (2017).
U 13 časova održaće se javno vođenje i predavanje dr Rajke Bošković „Skulpture u terakoti za javni prostor – prednosti i nedostaci“ na izložbi “Trag kao zapis i simbol- Ana Viđen”. Gost na predavanju je Slobodan Kojić, vajar i osnivač Centra za likovnu i primenjenu umetnost Terra u Kikindi.
U Galeriji-Legatu Milice Zorić i Rodoljuba Čolakovića, u 13 časova biće održano kustosko vođenje kroz izložbu “Oto Bihalji - Merin: Morao sam biti prisutan”, u kojem će učestvovati kustosi izložbe Miroslav Karić i Senka Latinović, a u 17 časova u Salonu MSUB kustosko vođenje kroz izložbu “Jaka Babnik: Bitno je šta vaše oči vide”, za koje će biti zadužen autor i kustos ove izložbe, Miroslav Karić.
Za 18 časova u Muzeju savremene umetnosti na Ušću zakazano je kustosko vođenje kroz izložbu “Aktivitet: 100 godina nadrealizma”, u kojem će učestvovati kustoskinje izložbe Una Popović, Aleksandra Mirčić i Žaklina Ratković.
U nedelju 16. februara, biće organizovana javna vođenja kroz aktuelne izložbe u Muzeju savremene umetnosti, od 13 časova na srpskom jeziku i od 16 časova na ruskom jeziku.
U okviru pratećeg programa izložbe “Aktivitet: 100 godina nadrealizma”, tokom februara biće organizovano i nekoliko posebnih programa. U subotu 22. februara u 13 časova, kroz izložbu će voditi autorka koncepta prof. Sanja Bahun. Podsećamo, ova izložba je deo istoimenog projekta obeležavanja stogodišnjice nadrealizma u Srbiji i svetu i obuhvata umetničke radove kao i raznovrsnu arhivsku i dokumentarnu građu koja nam priča zanimljivu priču o stogodišnjem životu nadrealizma.
Dan kasnije, u nedelju 23. februara u 11 časova biće organizovan Dan mladih nadrealista, kada će biti predstavljena deca koja su učestvovala u raznovrsnim Aktivitetima u okviru izložbe. Predstaviće se mlade pesnikinje iz Ćuprije, učenice iz Novog Sada i Kragujevca, deca sa Dečijeg oktobarskog salona i učesnici Dečijeg kluba MSU.
U četvrtak, 27. februara u 18 časova, na programu je predavanje Abigejl Susik “Nadrealizam - direktna akcija?: radikalna taktika između teorije i prakse”. Ovo predavanje razmotriće različite disidentske ili protestne strategije i teorije koje su aktivirale odabrane grupe nadrealista između 1924. i 1974. u Meksiku, Martiniku, Francuskoj i Sjedinjenim Američkim Državama kroz objavljene tekstove, umetnička dela i direktne akcije. Susik je predsedavajuća odeljenja i vanredni profesor istorije umetnosti na Univerzitetu Vilamet u Oregonu i član osnivačkog odbora Međunarodnog društva za proučavanje nadrealizma.
Javna vođenja kroz sve aktuelne izložbe u MSUB biće organizovana i u četvrtak 13. februara u 18h, 20. februara u 18h, kao i 27. februara na ruskom jeziku, u isto vreme.
(Telegraf.rs)
Video: Marko Đurić u Rimu otvorio izložbu ''Naivna umetnost Slovaka iz Kovačice''
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.