Zavirite u Galeriju naivne umetnosti u Kovačici: Pored slika, anegdota o Alenu Delonu privlači pažnju

   
Čitanje: oko 3 min.
  • 1

Naivno slikarstvo Kovačice, element nematerijalnog kulturnog nasleđa Srbije, upisano je početkom decembra prošle godine na Uneskovu Reprezentativnu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa čovečanstva.

Ekipa portala Telegraf.rs posetila Kovačicu, gde smo mogli da pogledamo i remek-dela naive različitih umetnosti u tamošnjoj Galeriji naivne umetnosti.

Tamo nas je dočekala direktorka ove umetnosti Ana Žolnaj Barca.

"Dobrodošli u Kovačicu, dobrodošli u prestonicu naivne umetnosti u Kovačici. Galerija naivne umetnosti u Kovačici je osnovana 15. maja 1955. godine. U početku se nalazila u prostorijama Doma kulture 3. oktobar, a 1989. godine je preseljena u ove prostorije u kojima se ovdje nalazimo. Ono što je najznačajnije, a što je i najnovije, i što mogu da istaknem je da je 3. decembra Galerija naivne umetnosti i Kovačićko naivno slikarstvo upisano na Uneskovu listu nematerijalnog kulturnog bogatstva. U pitanju su slikari, članovi Galerije naivne umetnosti i slikari iz Kovačice i iz Padeža", navela je Ana Žolnaj Barca.

Govorila nam je i o slikarima naive u Kovačici, kao što su Zuzana Halupova, Martin Jonaš, Jan Knjazović.

"Trenutno imamo 22 slikara koji su članovi Galerije naivne umetnosti i koji svoje slike svakog meseca prikazuju ovde u Galeriji naivne umetnosti. Najznačajniji predstavnici Kovačičke galerije su Zuzana Halupova i Martin Jonaš, kao i Jan Knjazović. Kada je u pitanju Zuzana Halupova, ona je prevashodno slikala decu, a ove godine obeležavamo 100 godina od rođenja Zuzane Halupove jednom velikom izložbom, koja će biti izložena ovde u Galeriji naivne umetnosti, a u fondu čuvamo 31 njenu originalnu sliku rađenu u tehnici uljana platna. Ona je prevashodno poznata po tome što je slikala decu, a slikala je decu zato što nije imala svoju plastiku. I na svakoj njenoj slici može se uočiti jedna mala devojčica obučena u roze haljinicu koju je ona zvala Katka ili Katarina. Uvek je ona pričala da je to njeno zamišljeno dete, pošto svoju nije imala.

Bila je članica UNICEF-a, UNESCO-a i Crvenog krsta u Ženevi, a UNICEF je štampao razglednice u milionskim tiražima sa motivima njenih slika. Preminula je 2001. godine, a galerija čuva 31 njenu originalnu sliku. Takođe, jedan od najznačajnijih predstavnika u domenu svetske umetnosti naive je Martin Jonaš. Prošle godine obeležili smo 100 godina od njegovog rođenja, a on je prepoznatljiv po tome što je pre svega slikao ljude, poljoprivrednike, sa izrazito velikim rukama, velikim nogama i malom glavom. Tim svojstvima je hteo da ukaže koliko je život jednog poljoprivrednika težak. zasnovan na teškoj fizičkoj snazi, potrebne su snažne ruke, snažne noge, a pošto su se njegovi sugrađani bunili, a zašto mala glava, da li mi ne razmišljamo? On je voleo da priča da je slikao takve ljude zbog toga što je kao malo dete, obožavao da čuči ispod stola i da posmatra svoje roditelje, pa mu je iz te dečje perspektive delovalo kao da imaju izrazito velika stopala, velike ruke, a da su glave male.

Video: Zavirite u Galeriju naivne umetnosti u Kovačici

Inače, 1978. godine u Milanu dobio je zlatnu medalju, zajedno sa svojom grafikom, zajedno sa Salvadorom Daliem. Još ranije, 1976. godine u Kapriju, njegovih pet grafika su bile otisnute u zlatu, jedna se nalazi u njegovom spomen domu. Spomen dom je otvoren 2014. godine, nalazi se ovde u Kovačici pod ingerencijom Galerije naivne umetnosti, a u vlasništvu Nacionalnog saveta Slovačke nacionalne manjine. Tamo se nalazi 156 originalnih dela Maritna Jonaša, više od 500 slika raznih autora naivne umetnosti iz cele Vojvodine koje je on sakupljao tokom svog života, velika numizmatika zbirka, zbirka ikona pravoslavnih...

I ono što je, možda, što bih htela i da naglasim konkretno, ne samo kod Martina Jonaša, a najviše kod njega i kod Zuzane Halupove, dolazili su razni da tako kažem razne značajne ličnosti - Alen Delon, Sofija Loren, Brižit Bardo, posada Apola 11, The Rolling Stones. Konkretno Alen Delon je posetio Martina Jonaša i prespavao je kod njega u kući, čak i sa svojom suprugom, a to je mala anegdota, za devet meseci se rodio Antoan Delon, onda se priča da li nije upravo taj Antoan nastao ovde u Kovačici. Inače, celokupnu postavku svakog meseca menjamo i trudimo se da osvežimo kulturni život Kovačice raznim kulturnim događajima nevezanim samo za umetnost naivne umetnosti iz Kovačice", navela je Ana Žolnaj Barca za Telegraf.rs

Video: Ana Žolnaj Barca o naivnom slikarstvu u Kovačici, anegdoti sa Alenom Delonom

(Telegraf.rs)

Video: Srbijom haraju virusi i imaju neobične simptome

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA