Otvorena izložba "Odličja i zaveštanja" u Narodnom muzeju Srbije

V. Đ.
V. Đ.    ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Izložbe "Odličja i zaveštanja Narodnom muzeju Srbije“ otvorena je u Narodnom muzeju Srbije (NMS), gde će trajati do 23. februara 2025. godine.

Otvarajući izložbu, predsednik Upravnog odbora NMS, akademik Darko Tanasković je rekao da javnost može videti "izuzetan rezultat istraživačkog rada" muzejske savetnice Marije Marić Jerinić.

Prema njegovim rečima, izložba "Odličja i zaveštanja Narodnom muzeju Srbije“ pokazuje da muzej "shvata značaj svih segmenata svog dragocenog fonda".

"Posredstvom odlikovanja se može probuditi interesovanje za zaslužne ljude naše istorije, na neke koji su manje poznati, iako su imali ogroman značaj u svome vremenu", istakao je Tanasković.

Video: U Narodnom muzeju Srbije otvorena izložba Odličja i zaveštanja

Najavivši objavljivanje prateće publikacije, Tanasković je naglasio da NMS i Marić Jerinić zaslužuju izuzetno priznanje, pošto će se značaj izložbe tek pokazati u budućnosti.

"Oni koji dodeljuju odlikovanja mogli bi malo pogledati kako je to obrazloženo, kako ta odlikovanja izgledaju, kakvim povodom su dodeljivana i kakvim ljudima, da bi se moglo našim nacionalnim odlikovanjima vratiti dostoojanstvo koja počinju da gube", ocenio je Tanasaković.

Direktorka NMS Bojana Borić Brešković je istakla da godinu završavaju "produktivno i radno otvaranjem izuzetno značajne izložbe", za muzej i javnost.

Govoreći o izložbi stručnoj i široj javnosti nedovoljno poznate kolekcije odlikovanja iz fonda muzeja, Borić Brešković je istakla da je rad Marić Jerinić bio usmeren ka obradi i vrednovanju građe koja do sada "nije bila izlagana u celini".

Borić Brešković je navela da su predmeti dospeli do NMS zaveštanjem samih nosilaca ili kao poklon njihovih potomaka, i da je reč o stotinak odlikovanja, medalja i spomenica, osamdesetak povelja, diploma i uverenja.

"Instituciji odlikovanja je pridavan veliki društveni i simbolički značaj, pa čin njihovog zaveštanja Narodnom muzeju predstavlja svedočanstvo po sebi i govori o značaju ove institucije zaštite kulturnog nasleđa", istakla je direktorka NMS.

U svom obraćanju, Marić Jerinić je pomenula zaostavštinu konzula Teodora Radosavljevića (1805-1873), arhimandrita Nićifora Dučića (1832-1900), generala Jovana Miškovića (1844-1908) i predsednika srpske vlade Jovana Avakumovića (1841-1928).

Tu su i poslanik u Francuskoj Milenko Vesnića (1862-1921) i njegova supruge Blanš Ulman Vesnić (1870-1951), kao i službenik Ministarstva inostranih dela Svetozar Urošević (1855-1938).

Posetioci mogu videti, između ostalog, Orden Karađorđeve zvezde koji je dobio Avakumović, Dučićev Orden Svetog Save, Vesnićev Orden Legije časti i Miškovićev Orden Franca Jozefa Prvog.

Tu su i Vesnićev Ukaz o postavljenju za poslanika prve klase u Parizu i Briselu, Radosavljevićeva kutija za odlikovanja i Orden Crvenog krsta za Ulman Vesnić.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Metju Mekonahi kao pravi Srbenda proslavio Badnje veče u dukserici sa srpskom zastavom

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA