Vukica je autor portreta koje svi znamo: Pozirali joj Đinđić, Ceca, Slađana... A evo ko ju je posebno oduševio

N. S.
N. S.    
Čitanje: oko 4 min.
  • 0

Fotografkinja Vukica Mikača Lovren je ocenila da je premijer Srbije Zoran Đinđić bio svetski čovek, da je Slađana Milošević bila fascinantna i da joj je žao što nije fotografisala pesnikinju Desanku Maksimović.

Mikača Lovren je rekla Tanjugu da je poseban momenat u njenoj karijeri bila srpsko-jevrejska izložba "Jasenovac - pravo na nezaborav" 2018. godine, koja ju je odvela u Njujork i Jerusalim.

"Izabrano je pet umetnika iz Srbije da kroz svoj medij izrazimo bol, patnju, nadu i strepnju i to me je dovelo u Njujork na veliku izložbu u Ujedinjenim nacijama", istakla je fotografkinja.

Mikača Lovren je podsetila da je na fotografijama da dočara žrtve logora iz Drugog svetskog rata koristila umetnike kao što su Stiv Henington, Ana Sofrenovič, Jadranka Jovanović i Vjera Mujović, i da je bila ponosna što je zahvaljujući toj izložbi na svoj način odala počast stradalima.

Prvu fotografiju je uradila na koncertu Bijelog dugmeta za kritiku u listu Politika kompozitorke Ksenije Zečević (1956-2006), čiji je lični fotograf postala kasnije, a taj zadatak ju je uveo u svet novina i naslovnih strana.

"Dobro je za početak karijere upasti u gužvu, to je dobra škola za izdržljivost vreme u redakcijama. Čovek može da sagleda sebe i vidi gde najbolje funkcioniše", istakla je Mikača Lovren.

Istakavši značaj rok publiciste Petra Pece Popovića za ranu karijeru, Mikača je rekla da je brzo shvatila da ipak nije za fotoreportera, pa se opredelila da radi u pozorištu, nakon što je početkom devedesetih godina na kostimiranoj probi u Ateljeu 212 fotografisala glumicu Tanju Bošković za naslovnu stranu.

"Upravnik Muci Draškić (1937-2004) je sve vreme bio na probi. U to vreme fotoaparati su bili bučni i čuo je kad okidam. Rekao je: 'Mala tačno okidaš kad treba’. Osetio je da osećam predstavu. Tako sam dobila angažman u Ateljeu", prisetila se Mikača Lovren.

Atelje 212 je nedavno obeležio dan pozorišta izložbom njenih fotografija "Uspomene", a Mikača Lovren je istakla da je "jedan od osnovnih zadataka fotografije da zaustavi trenutak i "to je borba za večnost, jer je već sledećeg trenutka to prošlost".

Mikača Lovren je istakla da je najvažnije na fotografiji da se oseti snaga osobe, njen duh i emocija, a od svojih dela koje smatra za antologijske izdvojila je portrete glumaca Ljube Tadića (1929-2005), kao i Steve Žigona (1926-2005) i njegove ćerke Ivane Žigon.

"Tu fotografiju sam radila kao duo, tu se vidi ljubav oca i kćeri, ali i to da su glumci koji imaju slojeve likova u sebi. Ta fotografija je moja lična karta, na koju sam jako ponosna”, rekla je Mikača Lovren.

Upozorivši da nisu sva lica za antologijske fotografije, Mikača Lovren je dodala da joj je to uspelo i sa pozorišnim rediteljem Paolom Mađelijem, ali da su već glumci Vlastimir Đuza Stojiljković (1929-2015) i Dragan Nikolić (1943-2016) bili "već nešto drugo".

"Geografija lica im je potpuno drugačija. Deluju jednostavnije. Ovi (Tadić, Žigon, Mađeli) su mnogo upadljiviji nekako originalniji i imaju drugu vrstu reljefa na licu", navela je fotografkinja.

Kultna fotografija Olivera Mandića i Cece

Mikača Lovren istakla da je jako ponosna na zajedničku fotografiju pop muzičara Olivera Mandića i folk pevačice Svetlane Cece Ražnatović, jer je bilo jako teško doći do nje i realizovati.

"Oliver se nikad ne fotografiše. Uvek nosi maramu, nema šanse da je skineš. Napravili smo priču na kojoj su oboje ćelavi. Fotografija je završila na izložbi u Livornu, bila je najprodavanija naslovna strana Glorije", napomenula je Mikača Lovren.

Mandić i Mikača Lovren su kad su videli fotografiju "plakali kao mala deca", jer ima "bliskost, sklad i ljubav".

Izložba posvećena Slađani Milošević

U toku je multimedijalna izložba "Omaž Slađani Milošević“ u galeriji "Marš“, gde je Mikača Lovren predstavila fotografije pop muzičarke koje do sada nisu viđene. Mikača Lovren je ocenila da je Milošević (1955-2024) bila "fascinantna, najviše je volela da se fotografiše i da ostavi za sobom estetski trag”.

"Svaki kostim i pojavljivanje je dugo osmišljavano. Za to treba čovek posebnu vrstu discipline i da bude esteta. Sa njom je bilo predivno raditi. Srećna sam što sam je poznavala", istakla je Mikača Lovren.

Prema njenim rečima, Milošević je bila veliki esteta, od koje je mnogo naučila, bila je "sam sebi svoj teatar" i "Lejdi (Lady) Gaga mnogo pre Lejdi Gage".

Mikača Lovren je radila plakat za kampanju "Pošteno" predsednika Demokratske stranke i kasnije srpskog premijera Zorana Đinđića (1952-2003), ocenivši da je bio "svetski čovek, vanserijski".

“Bio je izuzetno kooperativan, izuzetno obrazovan i poštovao je sve zahteve. On je bio toliko divan”, istakla je Mikača Lovren.

Iako se nekoliko puta srela sa princezom Jelisavetom Karađorđević, kaže da je još nije fotografisala, ali se nada da hoće.

"Za neke ljude treba požuriti. Sa (pesnikinjom) Desankom Maksimović (1898-1993) sam se dogovarala, to je prošlo i nisam je fotografisala. To mi je žao. Imam moto - sve što možeš danas, uradi, ne čekaj ništa”, rekla je Mikača Lovren, koja trenutno učestvuje i na izložbi "Petar Lubarda: -Jedan umetnik, 15 fotografa, 30 umetničkih dela” u Legatu Petra Lubarde.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Muzej grada Beograda otvorio izložbu o nobelovcu Ivi Andriću u Pekingu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA