Svet u kome se kreativnost susreće sa strašću: Vuk Vidor o uzbudljivoj izložbi koja nas očekuje u Comtrade-u

   ≫   
Čitanje: oko 5 min.
  • 0

U prostoru kompanije Comtrade, u okviru inovativnog projekta CT ArtSpace, 14. novembra, u Ulici Savski nasip 7 u Beogradu, od 18 do 21 čas biće otvorena pop-up izložba sa najzanimljivijim delima umetnika Vuka Vidora, i koja će trajati 3 nedelje.

Ovo je idealna prilika da uronite u svet u kome se kreativnost susreće sa strašću, a svaki komad priča priču koja izaziva emocije. Bilo da ste umetnički entuzijasta, kolekcionar ili jednostavno tražite veče inspiracije, ovo je događaj koji ne želite da propustite.

Očekuje Vas jedna prava umetnička poslastica, u šta možete da se uverite i uživo na otvaranju, ali i posle, tokom trajanja ove kulturne manifestacije. Tim povodom, razgovarali smo sa Vukom Vidorom, koji nam je detaljnije govorio o izložbi.

  • Dobar dan, gospodine Vidor, dobrodošli u Comtrade i hvala vam što govorite za portal Telegraf.rs. Za početak, možete nam nešto reći o izložbi koje nam pripremate u našem prostoru?

Ovo je više neka vrsta kolaboracije sa Comtrade-om, da vidimo kako radovi koji su obično više za galerijske prostore ili domove, mogu da se integrišu u poslovne prostore i kako to funkcioniše. Važna nam je ta interakcija koja je malo drugačija, s obzirom na to da ovde ljudi rade, pa ćemo moći da vidimo da li ti radovi komuniciraju ili imaju neku interakciju sa ljudima koji su ovde.

  • Kako ste birali svoja dela koje će biti deo ove izložbe?

Napravio sam selekciju koja je vezana za sam prostor, s obzirom na to da je zahtevan i kompleksan, a arhitektura mu je prilično složena. Potrudio sam se da se formatima, radovima i serijama koje imam, nekako uklopim u taj prostor. Mislim da smo uspeli da napravimo selekciju radova koja ima smisla, koja stvara kompaktnu celinu i funkcioniše u ovom prostoru.

  • Koliko slika će biti izloženo u ovom prostoru, znate li?

Imamo 4 slike većeg formata, nekoliko diptiha (oko 7 ili 8 koji su manji) i jedno 10-ak crteža na papiru, koji su iz iste serije.

  • Koliko Vam je trebalo da pripremite ovu izložbu, koliko vam je trebalo da naslikate neku ovakvu sliku i šta Vam je bila inspiracija?

Uglavnom funkcionišem po temama ili serijama. Kada imam neku ideju, pretežno napravim nekoliko slika, odnosno crteža koji su vezani za istu tematiku. Vremenom se te serije razvijaju; neke su vremenom limitirane, a ovde možemo videti nekoliko semplova iz raznih serija. Neke slike su stare deset godina, neke pet, a neke su novije. Ovaj izbor je bio najviše vezan za funkcionisanje u ovom prostoru.

Vuk Vidor Foto: Marko Jovanović
  • Koje serije su u pitanju?

Imamo seriju crteža koji su malo apstraktni sa ćelijama, a koje ja zovem “Život svetaca” jer svaki crtež nosi ime nekog sveca, imaginarnog ili realnog. To je nekakav molekularno-mikroskopski prikaz tog sveca. Zatim imamo seriju diptiha - to je atomska eksplozija, dakle opet atom, ćelija. I svaka slika funkcioniše u dijalogu drugom slikom.

Slika koja je iza mene je deo serije koja je bila vezana za film pod nazivom "The man who fell to Earth", odnosno “Čovek koji je pao na zemlju", gde je glavni protagonista glumac David Bowie. Taj film mi je bio interesantan zbog priče o vanzemaljcu koji dolazi na Zemlju, o tome šta mu se dešava na tom putu i kako na kraju ostane zatečen na našoj planeti. Preostale 3 slike su novije i one nisu vezane ni za jednu seriju, već recimo više za ono što se dešava u ateljeu svaki dan.

Vuk Vidor Foto: Marko Jovanović
  • Koliko Vam treba da napravite jednu tako veliku sliku?

Svaka slika je drugačija. Neka može da se završi za 4-5 dana, a neke mogu da se izrađuju i 3 meseca ili duže, zbog toga što sve vreme postoji vraćanje, popravljanje greške i slično. To je neka vrsta hemije, poput neke kuhinje koja se dešava u ateljeu i zato svaka slika ima svoju priču i svoj neki tok u nastajanju.

  • Nakon ove izložbe, da li pripremate još nešto?

Imam neki projekat za proleće, ali to je još uvek u idejnoj fazi.

Video: Vuk Vidor za Telegraf.rs o uzbudljivoj izložbi koja nas očekuje u Comtrade-u

Više o izložbi dela Vuka Vidora u Comtrade-u

Uplovite u novu eru umetnosti i kulture sa kompanijom Comtrade i njenim inovativnim projektom CT ArtSpace. Ovaj jedinstveni kulturno-umetnički centar ima ambiciju da postane epicentar umetničkog stvaralaštva, spajajući afirmisane i neafirmisane umetnike, pružajući im prostor za izlaganje, istraživanje i unapređenje svojih dela. CT ArtSpace će istovremeno predstavljati most između analognih i digitalnih umetničkih formi, omogućavajući posetiocima da iskuse umetnost kroz vizionarsku i futurističku prizmu koja pomera granice savremenog stvaralaštva. Ovo je prostor gde se tradicionalne umetničke vrednosti susreću s novim tehnologijama, stvarajući autentično iskustvo koje inspiriše i izaziva.

Premijerno, CT ArtSpace će 14. novembra, s početkom u 18h, otvoriti prvu Pop-up izložbu koja će predstaviti odabrana dela renomiranog umetnika Vuka Vidora. Ova jedinstvena postavka biće dostupna za javnost tokom tri nedelje, svakog dana od 18 časova, pružajući posetiocima priliku da urone u specifičan svet Vukovih umetničkih ekspresija.

Vuk Veličković, poznat i pod umetničkim imenom Vuk Vidor, rođen je u Beogradu 1965. godine. Diplomirao je arhitekturu na prestižnoj École d’Architecture de Paris 1991. godine, gde je svoj diplomirani rad „Nevidljivi gradovi“ zasnovao na kultnom romanu Itala Calvina. Tokom svoje bogate karijere, Vuk Vidor je postao međunarodno priznat umetnik, čiji radovi istražuju složene i eklektične umetničke forme. Njegovo stvaralaštvo obuhvata širok spektar medija – od slikarstva i skulpture, preko video radova, do instalacija. Njegov rad u poslednjih dvadeset godina prepoznaje se po dubokom istraživanju teme fragmentacije savremenog sveta, u kojem preispituje identitet, postojanje i vrednosti u kontekstu globalnih promena.

Od 2012. do 2014. godine, Vuk Vidor je bio direktor Srpskog kulturnog centra u Parizu, što mu je omogućilo da dodatno oblikuje kulturnu scenu Evrope i doprinese povezivanju umetnosti i publike širom sveta.

Umetnost Vuka Vidora ne poznaje granice. Njegov rad je poziv na razmišljanje o prirodi umetnosti, samom procesu umetničkog stvaranja, kao i o našem odnosu prema svetu koji nas okružuje. Kroz svoje delo, Vidor otvara pitanja o fragmentaciji identiteta, savremenim vrednostima i postojanju u svetu koji je, iako haotičan, još uvek u potrazi za smislom. Njegov rad stvara prostor za duboko filozofsko promišljanje o savremenom društvu i njegovoj složenosti, pozivajući nas da se zapitamo o sopstvenom mestu u tom svetu.

Pridružite nam se u ovom inspirativnom putovanju u novi talas umetnosti i kulture, i doživite umetnost kroz prizmu inovacije, kritičkog razmišljanja i estetskog istraživanja. CT ArtSpace je prostor u kojem se prošlost susreće sa budućnošću, a umetnost postaje univerzalni jezik kroz koji se otkrivaju nove dimenzije stvaranja i interpretacije sveta oko nas.

(Telegraf.rs)

Video: Ana Bogdanović za Telegraf.rs o izložbi "Manifest ljubavi"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA